DOLAR 16,7042 0.33%
EURO 17,5067 0.6%
ALTIN 973,510,07
BITCOIN 318944-4,49%
Adana
31°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

146 okunma

Beyin Zarı İltihabı (Menenjit)

ABONE OL
15 Ekim 2014 07:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Beyin Zarı İltihabı (Menenjit)

Menenjit, belli bir hastalık değildir, menenj denilen beyin zarının iltihaplanması­nın genel adıdır. Menenjite neden olan de­ğişik virüsler varsa da genellikle pnömokok, stafılokok veya streptokok gibi mik­roorganizmalar menenjitin başlıca nedeni­dir. Serebrospinal humma da denilen salgın menenjit, adına menengekok denen bir mikrobun yol açtığı bir menenjit türüdür. Bu hastalık seyrek vakalar halinde görüldüğü gibi salgın biçiminde de yayılabilir.
Salgın menenjit bu hastalığı taşıyan kişilerin öksürmesi ya da hapşırması yoluyla saçılan mikroplu zerreciklerle temas edilmesiyle (damlacık enfeksiyonu biçiminde yayıl­maktadır. Kesin teşhis ancak lomber pönksionla alınan beyin-omurilik sıvısında cerahat hücrelerinin bulunması ile konur (Puruient menenjit). Daha çok çocukları ve gençleri yakalayan bu hastalık kış aylarında ve ilk­baharda daha çok görülür. 

Epidemik me­nenjite aşırı kalabalık ve sağlığa aykırı yerleşmelerde rastlanır. Kuluçka dönemi, yanı mikrobun vücuda girmesinden, belir­tilerin görülmesi için geçen zaman 3-7 gündür.. Menenjitin başlangıcı, anidir ve birçok bakımdan normal üşütmeye, soğuk algınlığına benzer. Ateş, üşüme, başağrısı, boyunda, kol ve bacaklarda ağrı, kusma ve halsizlik vardır. Boyunda peteşiler gö­rülür. Menenjitin en karakteristik belirti­lerinden biri boyun tutulması yani ense sertliğidir. Otuzaltı saat içinde başlar ve başın hareketleri son derece ağrı verici olur. Doktorlar bu bulguya (Kernig belir­tisi) derler. Menen|ite yakalanan kişi gü­rültü ve ışıktan etkilenir, yüzü solgundur veya morarmıştır. Tedavide kemoterapötıkler, özellikle sulfamidli ilaçlar ve penisilin kullanılarak bu hastalıktan olum oram büyük ölçüde azal­tılmıştır. Bu yüzden menenjitten geçmişte olduğu kadar korkulmamaktadır.

Tüberkü­loz ve hemofılus enfluenza mikroplarının neden olduğu menenjitler de bu isimlerle anılır ve beyın-omurilîk sıvısının incelen­mesi sonucunda ayırıcı teşhis ve tedavi yapılır.

Başka Bir Kaynaktan:

Menenjit beyni saran zarların iltihaplanması durumuna verilen bir addır. Bu ilti­haba mikroplar (virüsler veyabakteriler) neden olur. Menenjit geçiren çoğu kişi bu hastalıktan tamamen kurtulurken, hastalık bazen ölümle sonuçlanabilir. Hastalık sakatlıkla sonuçlanabilir. Menenjit her yaştan insanda görülebilir. Menenjit tehli­kesinden şüpheleniyorsanız, hemen doktora gitmeniz gerekmektedir.

Menenjit çok sağlıklı insanlarda bile görülebilen bir hastalıktır. Çocuğunuz bitkin düşmüşse, bağışıklık sistemini harap eden bir hastalığa yakalanmışsa, kafa­sına darbe almışsa, beynine yakın organlarından birinde enfeksiyon oluşmuşsa, vücudu menenjite karşı daha hassas bir hal alabilir. Menenjite neden olan virüs ve bakteriler genellikle boğaza yakın bölgelerde yer alır ve enfeksiyona neden olur. Bu virüs ve bakteriler kana karışırsa, kan yoluyla beyne kadar gider ve menenjite ne­den olur.

Menenjite neden olan bakteri ve virüsler havada asılı olabilir ve öpüşme gibi yakn temas yoluyla bulaşabilir. Mantar ve parazitler bağışıklık sistemi zafiye­te uğramış olan insanlarda menenjite neden olabilir. “Viral menenjit” ölüme ne­den olmayan ve çok ciddi sonuçlar doğurmayan bir hastalıktır. Ancak nadiren de olsa bazı insanlarda hiç beklenmeyen bir şekilde çok olumsuz vakalara neden ola­bilir. “Bakteriyel menenjit” çok ciddi ve ölümcül bir hastalıktır. Bakteriyel menen­jit vakaları acilen tedavi edilmezse, birkaç saat içinde ölümle sonuçlanabilir. Erken teşhis ve tedavi hastanın kurutulmasını ve tamamen iyileşmesini sağlar. Menenjitten şüpheleniyorsanız, derhal ambulans çağırın ve çocuğunuzun yaşadığı belirtileri doktorunuza tek tek anlatın.

Menenjit için önerilen modern tıp tedavileri:

Bakteriyel menenjit vakaları damara doğrudan verilen antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir. Çocuğunuzun su kaybına uğramaması için serum gerekebilir. Viral menen­jit için uygulanan belirli bir tedavi şekli yoktur. Bu hastalık genellikle istirahat, bol sıvı tüketimi ve ağrı kesicilerle tedavi edilir. Nadiren de olsa antiviral hapların kul­lanılması gerekebilir. Çocuklar menenjite karşı aşılanabilir.

Doğal sağlık tedavileri:

Menenjit vakaları acil vakalardandır. Doğal tedaviler ne kadar güçlü ve faydalı olursa olsun, modern tıp tedavilerinin önemi asla yadsınamaz. Modern tıp ilaçlarının yanı sıra doktorunuza danışarak kullanabileceğiniz doğal sağlık tedavileri şöyledir:

• Ambulans çağırdıktan sonra homeopati alanında uygulanan tedavileri dokto­runuza danışarak uygulayabilirsiniz.
• Homeopati alanında “arnika”, halk arasında “dağ öküzgözü” olarak bilinen bitki kafa travmasından sonra, özellikle de başın bir yere çarpılması sonra­sında ortaya çıkan belirtilerin hafifletilmesi için uygundur.
• Bıldırcın otu huzursuzluk, aşırı susuzluk hissi ve korku durumunda tercih edilebilir.
• Çit kökü göz hareketleri ile şiddetlenen ağır baş ağrıları için kullanılır.
• Güzelavrat otu sayıklama, ateş ve gözlerin bir yere sabitlenip kalması duru­munda tercih edilebilir.
• Deneyimli bir homeopati uzmanı çocuğunuzun tedavisini destekleyecek tak­viye tedaviler de uygulayabilir. Ancak homeopati tedavilerini tıp doktorlarının ön gördüğü tedavilerin yerine uygulamayın ve bu tür doğal sağlık tedavileri­nin ancak destekleyici (tamamlayıcı) nitelikte olabileceğini unutmayın.
• Bach terapileri çocuğunuz bilincini kaybettiği, kendisinden geçtiği ve ateşli olduğu durumlarda kullanılabilir. Bach terapilerinde kullanılan bitkisel özleri çocuğunuzun şakaklarına masaj yaparak ve uygun olduğu durumlarda du­daklarını nemlendirerek kullanabilirsiniz. Bach terapileri çocuğunuzun yaşa­dığı travmanın olumsuz etkilerini hafifletebilir.
• Çocuğunuz iyileşme aşamasına geldiğinde, sadece bir veya iki doğal tedaviyi bir arada uygulamaya çalışın. Önerilen tüm doğal tedavileri bir arada dene­meye kalkarsanız, çocuğunuzun vücudu daha bitkin bir hale gelebilir. Dene­yimli bir homeopati uzmanına giderek, hangi tedavilerin çocuğunuz için da­ha uygun olduğunu ve hastalığın hangi aşamasında hangi tedavilerin daha faydalı olacağını öğrenin.
• Çiçek esansları kullarak çocuğunuzun duygusal dünyasını rahatlatmaya çalışın. Duygusal yönden sıkıntı çekmeyen çocukların iyileşme süreleri de hızlanır.
• Roman papatya yağı ve lavanta yağını cam bir şişenin içine koyun. Bu şişeyi çocuğunuza yakın bir yere yerleştirin. Yağların rahatlatıcı etkisi çocuğunuzun kendisini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.
• Çocuğunuzun durumu ne kadar ciddi olursa olsun, sakin ve sabırlı olmaya ça­lışın. Çocuğunuzun rahatlatılmaya ihtiyacı olduğunu unutmayın. Siz gergin olursanız, çocuğunuz da kendisini gergin hissedecektir. • Şok ve travma gibi du­rumlarda strese iyi gelen çiçek ve esans terapilerini deneyin.
•Bağışıklık sistemi güçlü olan bir çocuğun menenjit olma olasılığı düşüktür. Yapa­bileceğiniz en önemli şey çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirerek menen­jiti önlemeye çalışmaktır. Tüm anne ve babalar menenjitin belirtileri konusunda bilinçlendirilmeüdir.

Bebek ve küçük çocuklarda görülen belirtiler çok belirgin olarak görülmemekle birlikte aşağıdaki gibidir: 

■ Ateş .
■ Kucağa gelmeme isteği
■İştah kaybı
Kusma
■Daha önce hiç görmediğiniz bir şekilde ortaya çıkan uyku hali ve uyuşukluk : Bebeğin boynundan tutulmasına karşılık verdiği tepki Bebekler ve çocuklarda havale görülebilir. Bebeklerin bıngıldaklarında şişkinlik ve sertlik oluşabilir.

Daha büyük çocuklarda görülen belirtiler aşağıdaki gibidir:

■ Ateş
■ Boyunda sertlik hissi (çocuğunuz boynunu aşağı doğru hareket ettirmekte zorlanabilir)
■ Işık hassasiyeti
■ Yamalar halinde görülen kızarıklar (bu kızarıklar üzerlerini bastırdığınız halde beyazlaşmaz -kızarıkların üzerini cam bardak yardımı ile bastırın, bu durumda bile kırmızı ren­gini görüyorsanız, çocuğunuz kesinlikle menenjit olmuştur.
■Yukarıda sayılan belirtilerin genellikle birkaç saat için yaygın olarak görülür hale gelmesi


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.