DOLAR 18,4826 0.01%
EURO 17,7972 0.32%
ALTIN 970,730,82
BITCOIN 3733345,90%
Adana
26°

AÇIK

16:22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

70 okunma

Bilgiç Dayı’dan Nükteler 2 –

ABONE OL
20 Eylül 2014 07:47
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YAHUDİSİZ İSRAİL Mİ?.. 

AK Parti’nin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Berlin’de bir konferansa katılmıştı. Konuya Yahudiler ve İsrail girince, ”Biz Yahudileri değil İsrail hükümetlerinin politikalarını eleştiriyoruz” dedi.

O öyle deyince vatandaşlar Bilgiç Dayı’ya sordular:

”Peki İsrail’in hükümeti buna karşılık ne dedi Bilgiç Dayı?”

Bilgiç Dayı, çenesini sıvazlarken;

”Bilemem ki arkadaşlar!..” diyerek cevap verdi. ”Tahminimce İsrail hükümeti, -Biz de Müslümanlara değil, Müslüman görünen politikacılara karşı çıktık hep-, demiştir mutlaka. Yahudiler İsrail hükümetini seçmemişlerse, Müslümanlar da Arınçlı hükümetleri seçmemişlerdir”

* * *

SESSİZLİĞİ ÖZLEYENLER… 

Oslo’dan sonra İmralı süreci başlatılmıştı. O süreç içinde Öcalan’la yapılan konuşmalar bir gazetede haber yapıldı. Haber yapılınca Başbakan Erdoğan çok kızdı. Ali Babacan baktı ki Erdoğan’ın kızgınlığı devam ediyor, bir televizyon programında ”Süreç sessizce yürümeliydi” deyiverdi.

Vatandaşlar şaşırdılar. Bilgiç Dayı’ya;

”Bu süreç denen şey neden sessiz yürümeli Bilgiç Dayı?” diye sordular.

Bilgiç Dayı;

”Uyuyan politikacıları uyandırmasın diye elbette!” diyerek cevap verdi. ”Süreç treninin BDP vagonundakiler dağlara el sallarken AKP vagonundakiler, Usta’nın ‘B’ logolu, ‘C’ logolu masallarıyla güzelce uyuyorlar”.

* * *

ESAD ÖCALAN KADAR OLAMAMIŞ 

İktidardaki AK Parti’nin Lideri, zaman zaman Suriye Başkanı Esad’a laf atıyordu. O’nu diktatör ve zalim olarak bile anıyordu. Bir gün CHP’li bir heyetin O’nu ziyaret edeceğini duydu. CHP’lilere köpürdü. Yönünü Ankara’dan Şam tarafına döndürüp; ”Ey zalim ve diktatör esad!..” dedi. ”Bundan sonra senin adını anarken ‘sayın’ demeyeceğim!”

Suriye’nin Başkanı, ona ”Alooo Sayın!..” demiş midir, bilinmez. Ama vatandaşlar bilmek istiyordular işin sırrını. AKP Liderinden öğrenemeyeceklerine göre, Bilgiç Dayı’ya sormalıydılar. Sordular nitekim:

”Bilgiç Dayı!.. AK Parti’nin Lideri Suriye Başkanı’nın adını anarken neden ‘sayın’ demeyecekmiş?”

Bilgiç Dayı, gülümsedi:

”Öcalan kadar ‘bebek katili’ ünvanını alamamıştır da ondan. Esad, Şam’daki sarayından kaçıp İmralı’ya yerleşseydi, AKP’nin Lideri’nden ‘sayın’ lakabı aldığı gibi, ‘a benim canım-gülüm’ iltifatına bile mazhar olurdu”

* * *

AKP’DE PLAN ÇOK 

Anayasa çalışmaları süresini tamamladığı halde sonuca ulaşılmamıştı. Anayasa çalışmasına katılan dört partinin dördü de kendi isteklerine itibar edilmesini istiyordu. Dört partinin en büyüğü olan AKP’nin lideri, partisinin büyüklüğüne güvenip, ”Madem ki anayasa bu çalışmayla oluşmuyor, biz de ‘B’ planımızı uygularız” dedi.

Sordular: ”B planı nedir Sayın Lider?”

Dedi ki; ”Önce CHP’nin sonra MHP’nin kapısını çalmak, konsensüz aramak!”

Dediler ki; ”Ya mümkün olmazsa, netice alınmazsa efendim?..”

Dedi ki; ”Mümkün olmaz, yada netice alınmazsa o zaman ‘C’ planını devreye sokarız”

Sordular: ”C planı nedir Sayın Lider?”

Dedi: ”Anayasa taslağımızı BDP’ye götürmek, oluşacak referandumda 330 oyu bulmaya çalışmak!”

Soranlar bir daha sormaya gerek duymadılar. Onlar gerek duymayınca vatandaşlar merak ettiler. Bilgiç Dayı’ya;

”BDP ‘C’ planının yürümesine razı gelmezse ne olur Bilgiç Dayı?”

Bilgiç Dayı elini masaya vurdu;

”İmralı’da masa kurulur arkadaşlar, masa!..” diyerek cevap verdi. ”Denir ki Öcalan’a; Sayın Öcalan etmeyiniz tasa. Tutanaklar sızmasın diye hazırladık kasa. Kafa kafaya verir yapar isek eğer, hem bizi, hem de sizi mutlu edecek anayasa!”

* * *

BAĞIŞ’IN AYDINLIK TÜRKİYE’Sİ 

Başmüzakereci Egemen Bağış bir televizyon programında UEFA Şampiyonlar Ligi konusunun içinde kalmıştı. Çok da güzel anlatıyordu ligi ve lig yöneticilerini. Konu, İmralı süreciyle ilgili bazı dökümanların sızdırıldığına gelince, Öcalan’la başlatılan sürecin başarılı olması için duada bulundu. Sonra kafasının içinde oluşan planı söyledi Egemen Bağış: ”Amacımız şu: Nasıl daha çok zenginleşebiliriz?.. Çocuklarımıza nasıl daha aydınlık bir Türkiye bırakabiliriz?..”

Vatandaşlar, Egemen Bağış’ın, çocuklarına aydınlık Türkiye bırakmak istediğini anlamışlardı. Anlayamadıkları için ise Bilgiç Dayı’ya sordular:

”De bize Bilgiç Dayı!.. Biz nasıl zengin olabiliriz?”

Bilgiç Dayı cevap verdi:

”Mehmet Görmez ülke ülke gezip anlatıyor ya!.. Çok çok çok… çok daha çok çalışarak tabi ki!”

”Ama Bilgiç Dayı!.. Bedenimizin çöküşü çabuk olur!..”

Bilgiç Dayı vatandaşlara baktı. Onlara;

”Üzüldüğünüz şeye bakın!” diyerek karşılık verdi. ”Egemen bağış’ın ve dostlarının bedenleri diri kalacak ya!”

* * *

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 8 Mart 2012 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.