DOLAR 16,9999 1.02%
EURO 17,5059 -0.41%
ALTIN 964,17-1,38
BITCOIN 3482354,56%
Adana
35°

AÇIK

03:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

68 okunma

Bilgiç Dayı’dan Nükteler 3

ABONE OL
20 Eylül 2014 07:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL

VAN MİNÜT… VAN MİNÜT…
Gazze seferi yapan Marmara gemisine baskın yapan İsrail’e Başbakan Erdoğan, çok sert çıkmış, ”Siz insan öldürmeyi çok iyi bilirsiniz” demişti. On andan sonra İsrail ile bağlar kopmaya başlamıştı. Bağların birleşmesi için özür beklendi. Bekleme bir kaç yıl sürdü. Yön değişti, birden bire İsrail’in özür dileyen sesi yankılandı. Özür yankısından ardından duyduk ki, doğalgaz rezervinin Türkiye üzerinden değerlenmesi teklifi ‘Barış Çubuğu’ adıyla Erdoğan’a sunuluyor.
Vatandaşlarda oluştu bir şaşkınlık. Şaşkın vaziyette Bilgiç Dayı’ya vardılar.O’na;
”Başbakan Erdoğan bu teklif karşısında ne diyecek?” diye sordular.
Bilgiç Dayı vatandaşlara bakıp;
”Siz iyi para kazanmanın nasıl olacağını da bilir mişsiniz ya!” diyecek herhalde. ”Belki de Yahudi elinden yeni bir madalya alma hayalini kuracak!”

BÜYÜTÜLEN TÜRKİYE!..
Türkiye içindeki gelişmeler, geliştirmecilerce, Osmanlı torunlarının uyandığı şeklinde yorumlanıyordu. Ergün Diler bunu ”Büyüyen Türkiye” olarak sundu hep.
Yusuf Kaplan, Afrikanın doğusuna yaptığı seyahatten bahsetti aynı zamanda. Orada gördüğü karşısında hüzünlendiğini belirtip, ”Osmanlı’nın çocukları, bugün Afrika’da, Afrikalıların sorunlarıyla ilgilenmek yerine, hız ve hazzın dehlizlerinde kaybolmayı tercih ediyorlar” dedi.
Vatandaşlar Bilgiç Dayı’ya sordular:
”Haz ve hızzın dehlizlerinde nasıl kaybolunur Bilgiç Dayı?”
Bilgiç Dayı cevap verdi:
”Haz ve hız Osmanlı’nın torunlarının(!) büyüdüğünden çok daha fazla büyüyordur mutlaka. Ya da düşme-küçülme, büyüme sanılıyordur!”

TÜRKİYE’Yİ BÜYÜTENLER!..
Yusuf Kaplan Afrika’nın doğu tarafında küçük gettoların oluştuğunu söylüyordu. Bu gettolarda, hem tasavvufî cemaatler, hem Süleyman Efendi’nin cemaati, hem Hocaefendi’nin cemaati, hem de İHH denen kuruluş faaliyet gösteriyormuş. Diyor ki Yusuf Kaplan; ”Bunların arasında bir ilişki, müşterek hareket etme çabası, plan, hedef, gelecek belirleme kaygısı yok!”
Vatandaşlar merak edip sordular:
”Bunların arasında bunlar yoksa neler var Bilgiç Dayı?”
Bilgiç Dayı cevap verdi:
”Türkiye’yi büyütma arzuları var büyütme… kavun, karpuz, domates, patetes, elma, armut, nar gibi”.

TC BATTI BİRİLERİNE
Resmi kurumların adlarının başından TC rumuzlarının yavaş yavaş kaldırılması aşamasına gelinmişti. Sağlık Bakanlığında başladı uygulama. Ülkelerini seven vatandaşlar TC rumuzunu adlarının başına alınca, uygulamadan vaz geçildi. Ahmet Hakan, TC umuzunu kaldırmaya başlayan sonra yerine koyan yetkililer için dedi: ”Bu adamlara kamuoyu önünde kara tahtalara 250 kere TC yazma, 250 kere de ‘yaptık bir lüzumsuzluk’ yazma cezası verilsin”.
Vatandaşlar Ahmet Hakan’ın önerisini duyunca hoş oldular. Bilgiç Dayı’ya;
”Ahmet Hakan bu yetkililere neden kara tahtaya yazma cezası verilmesini istiyor?” diye sordular.
Bilgiç Dayı tebessüm ederken;
”Ak tahtaya yazıldığında AK Parti lekelenir sanıyormuş da ondan!” diyerek cevap verdi. ”Ya da TC’nin ne olduğunu anlamayanların çekip gitmesini istemek mümkün olmadığından!”

SAĞLIKSIZ KONUŞMA
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu İzmir’e gitmiş ‘barış süreci’ denen şeyi anlatmak istemişti. Ağrılı vatandaşların karşısına çıktı. CHP’lileri ve MHP’lileri eleştirmeye başladı. Dedi ki; ”İzmir’in Kordon’unda bayrak sallamak kolay. Bu hareketi Hakkari ve Batman da yap da görelim”.
Vatandaşlar Bilgiç Dayı’ya sordular:
”Sağlık Bakanı’nın görevi nedir Bilgiç Dayı?”
Bilgiç Dayı cevap verdi:
”Hakkari ve Batman’da bayrak sallamak herhalde. Ya da İzmir’de sağlık aramak!”

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 14 Nisan 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.