DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

77 okunma

Bilgiç Dayı’dan Nükteler: GİZLİLİK BİR ZAMAN SONRA KALKAR

ABONE OL
17 Eylül 2014 08:12
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Terör olaylarının zayıfladığı hengamda yönetime gelen politikacı, bir kaç yıl geçince törör sorununu karşısında bulmuştu. Sorunu çözmeye girişti. Girişince muhalefettekiler tarafından ”İktidarı terör örgütünün lideriyle görüşüp pazarlık yapıyor” suçlamasına uğradı. O zaman dedi Politikacı: ”Terör örgütüyle görüşen şerefsizdir”. Aradan geçen zaman sonra anlaşıldı ki, Politikacı, memurlarını kah Avrupa’da bir yere, kah hapisteki elebeşıya gönderip pazarlık yaptırıyormuş. Kendisi de çevresi de bunu tasdik ettiler.

Vatandaşlar bu durumdan haberdar olduklarında Bilgiç Dayı’ya sordular:

”Politikacı daha o gün terör örgütüyle görüşüldüğünü söyleseydi ne olurdu Bilgiç Dayı?”

Bilgiç Dayı, ciddiyetini takındı. Tane tane;

”Devlet sırrı zamansız faş olurdu arkadaşlar!” diyerek cevap verdi. ”Kural şu: Devletin sağlığı için, kimin ne olduğunun da neyin ne zaman yapılacağının da gizli kalması gerekir”.

* * *

CHP ZOR KAZANIR

Yaklaşan mahalli idareler seçimi için hazırlıklar devam ediyor, partiler kendilerine seçim kazandıracak adayları belirlemeye çalışıyordu.

Bilgiç Dayı da arkadaşlarıyla sohbet halinde iken vatandaş laf attı:

”Bilgiç Dayı!.. İstanbul’da AKP’ye üstünlük kuramayacağını anlayan CHP yönetimi, seçimi kazanabilmek için Kadir Toptaş’a karşı Mustafa Sarıgül’ü aday gösterecekmiş. Ama Sarıgül’ün bunu kabul etmek için üç şartı varmış”.

Bilgiç Dayı, çesini sıvazlayıp;

”İşte demokrasinin farkı” dedi. ”İyi ki bu haberi topluma duyurdu CHP!”

Vatandaş, Bilgiç Dayı’ya;

”Yok Bilgiç Dayı CHP değil!..” dedi. ”Bu haberi AKP duyurdu topluma!..”

Bilgiç Dayı şaşakaldı. Vatandaş’a;

”Bu biraz farklı demokrasi oldu be Arkadaş!” diyerek karşılık verdi. ”Demek ki AKP her şeyi bilirken CHP’nin kendinden bile haberi yok!”

* * *

GÖZLER SURİYE’DE

Suriye’de Esed rejimine karşı ayaklanma ikinci yılını bitirmek üzereydi. Yakında ABD’nin ayaklananlara yardıma koşacağı söyleniyor, Başbakan Erdoğan, ABD’lileri onaylamak için tüm dünyaya ”Zalimin zulmü yanına kalmayacak” mesajı veriyordu. Ama, Esed’in yıkılmasının kaç yıl süreceği kestirilemiyordu ki.

Suriye’de, yeni Suriye öncülerinden biri ”Bir yıl” dedi Esed yıkımı için. Esed’in yıkılmasını önleyen gücün ise İran olduğunu açıkladı.

Vatandaşlarda oluştu merak. İran’ın Esed’e desteği büyüklerin yanında küçüktü halbuki. Bilgiç Dayı’ya geldiler. O’na;

”Neden İran’ın Esed’e destek verdiği söyleniyor Bilgiç Dayı?” diye sordular.

Bilgiç Dayı, ‘hımmmm’ edip düşünmeye başladı. Sonra;

”İran rejimini de yıkılma sürecine dahil etmek için herdalde!” diyerek cevap verdi. ”Ya da Suriye’ye girme hayali kuran Erdoğan’ı hayalden çıkarmak için!”

* * *

TALİMAT GEREKİR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’ya gittiğinde Viranşehir beldesine uğramıştı. Onlara, ”Kardeşlerim!..” diye seslendi. ”Sizi Yaratandan ötürü seviyorum”. alkış başladı. Kulağına fısıldananla öğrendi ki Erdoğan, orada yaşayanların çoğu elektriği kaçak kullanıyor. Viranşehirlilere baktı. Onlara; ”İnanıyorum ki Viranşehirliler bugünden sonra gırtlaklarından haram geçirmezler” dedi.

İşte o zaman vatandaşlar Bilgiç Dayı’ya sordular:

”Haram nasıl oluşur Bilgiç Dayı?”

Bilgiç Dayı cevap verdi:

”Başbakan, -Elektrik, ücreti ödenmeyecekse kullanılmayacak- dediği zaman. Yoksa, Yaratan’ın, zararlısına zararsızına bakmadan, yarattığının hesabı yok!”

* * *

BAHAR MI GEREK?..

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, 2011 sonunda bütün partileri anayasa yapmaya çağırmış, çalışmayı başlatmış, 2012 sonunda yapılamayan anayasa yüzünden karamsarlığa düşmüştü. Dedi ki, ”Arap baharına düşen bütün ülkeler anayasalarını yaptılar, biz bir türlü beceremedik”.

Vatandaşlar Bilgiç Dayı’ya sordular:

”Anayasa yapılmasında eksik olan ne Bilgiç Dayı?”

Bilgiç Dayı cevap verdi:

”Galiba bahar mevsimi!”

* * *

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 1 Ocak 2013 tarihinde yayınlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.