DOLAR 8,63360.06%
EURO 10,15120.28%
ALTIN 495,520,69
BITCOIN 3808542,98%
Adana
25°

HAFİF YAĞMUR

05:19

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bilgisayarlar Artık İnsanlardan Daha İyi Dudak Okuyor

Bilgisayarlar Artık İnsanlardan Daha İyi Dudak Okuyor

ABONE OL
31 Ağustos 2021 22:05
Bilgisayarlar Artık İnsanlardan Daha İyi Dudak Okuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yapay zeka teknolojileri gün geçtikçe daha yetenekli hale geliyor. Eğer daha önceden kulaktan kulağa oyununu oynadıysanız dudak okuma işinin ne kadar zor bir iş olduğunu biliyorsunuz demektir. Dudak okumaya sosyal oyunlarda başvurmanın yanısıra adli vakalarda ve psikolojik analizlerde de başvuruluyor. Bir videodaki görüntülerden yola çıkarak şüpheli bir kişinin konuşmaları dudak okuma yöntemiyle tamin edilebiliyor. Bunun yanısıra bir kişinin dudak hareketleri analiz edilerek o kişinin içinde bulunduğu psikolojik süreç açıklanabiliyor. Bu işleri yapabilen dudak okuma uzmanları her ne kadar birçok durumda başarılı olsalar da her zaman doğru tahmin yapamıyorlar. Fakat bu durum Oxford Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü tarafından geliştirilen yeni LipNet adlı yapay zeka sistemi tarafından değiştirilecek.

Bilgisayarlara dudak okuma yeteneğini kazandıran LipNet bu işte oldukça da başarılı. LipNet ile yapılan testlerde farklı insanlar kameraya bakıp 3 saniye uzunluğunda kısa konuşmalar yapılırken videoları çekilmiş. Test sonuçlarında LipNet kullanan bilgisayarlar söylenen kelimelerin yüzde 93’lük bölümünü doğru tahmin etmeyi başarmışlar. Aynı videolar dudak okuma konusunda gönüllü olarak teste katılan insanlar tarafından yüzde 52 başarıyla doğru tahmin edilebilmiş. Aradaki fark gerçekten çarpıcı boyutta.

Oxford Üniversitesi’nin dudak okumak için geliştirdiği tek teknoloji LipNet de değil. Üniversitenin bir diğer bölümü olan Mühendislik Bölümü daha önceden Google Deepmind temelli bir dudak okuma teknolojisi geliştirmişti. Bu teknoloji yapılan testlerde BBC’den alınan 100.000 civarındaki video üzerinde analiz yapmış ve yüzde 47’lik bir oranla kelimeleri doğru tahmin etmişti. İnsanlar ise aynı videolardaki kelimeleri sadece yüzde 12 oranla doğru olarak tahmin edebilmişti.

Dudak okuma teknolojilerinin yanısıra tercüme ve çeviri teknolojileri de giderek gelişmekte. Yakın gelecekte yapay zeka teknolojileri bu alanlarda insanların yerini alabilirler.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.