DOLAR 16,7691 0.35%
EURO 17,4789 -0.41%
ALTIN 970,680,10
BITCOIN 3255881,78%
Adana
29°

HAFİF YAĞMUR

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Bilim Araştırma Ve Proje İlişkisi
331 okunma

Bilim Araştırma Ve Proje İlişkisi

ABONE OL
02 Aralık 2019 20:32
Bilim Araştırma Ve Proje İlişkisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ÖNERİ FORMUNUN DOLDURULMASI (EK 1a)

Proje Yürütücüsü, Proje öneri Formunu aşağıdaki açıklamalara uygun olarak hazırlar.

1. Proje Başlığı
Araştırma konusunu tam yansıtacak şekilde açık ve kısa olarak yazılır.

2. Proje Süresi ve Başlangıç Tarihi
Projenin süresi ay olarak (12 ay, vb.) belirtilir ve başlaması önerilen tarih yazılır. Başlangıç tarihinin başvurunun yapıldığı ayı izleyen üçüncü ayın başında başlaması uygundur. Araştırma Projeleri Doktora ve Tıpta Uzmanlık projeleri hariç olmak üzere ek süre dahil en fazla üç yıl içinde tamamlanır. Doktora ve Tıpta Uzmanlık projeleri en fazla ek süre dahil dört yıl içinde tamamlanır. Lisansüstü Tez Projeleri tezin bitimini takiben en fazla altı ayda tamamlanmak zorundadır. Proje süresi 12 Ay’dan az olamaz.

3. Proje Bütçesi ve Komisyondan İstenen Destek
Projenin toplam bütçesi ve Komisyon’dan istenen destek YTL olarak belirtilir. Dışa bağımlı ve büyük destek talebi yabancı paralar cinsinden ayrıca yapılabilir. Bunlar parantez içinde + değer olarak gösterilir (+ $ veya EURO gibi). Bu fiyatların FOB veya CIF olması ayrıca belirtilir. Dışalımın Komisyon tarafından yapılamaması olasılığına karşı, iç teslim fiyatı (YTL) (KDV dahil) ayrıca belirtilir.
4. Proje Yürütücüsü
Proje yürütücüsü, projenin bilimsel, idari, mali ve hukuki sorumluluğunu yüklenen kişidir. Projenin yürütücüsünün değişmesi, ancak Yürütücüsünün talebi ve projede görev almış olsun veya olmasın aynı alanda çalışan bir diğer öğretim elemanını önermesi üzerine Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyon Kararı ile gerçekleşir, önerilen Yürütücünün Komisyon destekli süren bir başka bağımsız veya kapsamlı projenin yürütücülüğü görevinin olmaması gerekir.
Kapsamlı Projelerde, alt projeleri yürüten Proje Yürütücüleri olabilir. Bu durumda, Proje Yürütücülerinden birisi Komisyona karşı birinci derecede sorumlu olan Proje Koordinatörü olarak görev yapar.

5. Projenin Yürütüleceği Birim Amirinin Onayı
Proje Önerisindeki Birim Amiri Fakültelerde Dekan, Enstitülerde/Meslek Yüksek Okullarında Merkez Müdürü’dür.

6. Araştırmacılar
Bir projede Yürütücü dışında birden fazla araştırmacı görev alabilir. Araştırmacılar, projenin gerçekleşmesindeki sorumluluğu Yürütücü ile paylaşırlar ve proje sonuçları yayımlandığı zaman yayınlarda yer alırlar. Proje ekibinde diğer Üniversitelerden, Araştırma Kuruluşlarından veya Destekleyen Kuruluşlardan araştırıcılar yer alabilir.

7. Destekleyen Kuruluş
Projenin gerçekleşmesi için ayni veya nakdi katkıda bulunan veya elemanlarını görevlendirerek sorumluluğu paylaşan Kuruluş veya kuruluşlardır. Destek miktarı ve şekli proje önerisinde belirtilir. Patent vb. pratik fayda ve kazanç üretilmesi beklenen projelerde telif hakkının dağıtımı Komisyon Başkanlığı, Destekleyen Kuruluş ve Proje Yürütücüsü arasında imzalanan bir protokol ile belgelenir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.