DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 3090950,62%
Adana
19°

AÇIK

17:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Bilinçli Tüketici Kimdir?

Bilinçli Tüketici Kimdir?

ABONE OL
13 Kasım 2022 09:46
Bilinçli Tüketici Kimdir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

• Bir mal veya hizmeti satın alırken temel gereksinimini ön planda tutar
• Satın alacağı mal ve hizmetlerin kaliteli güvenli ucuz ve sağlıklı olması için araştırır
• Firmalar arasında güvenilirliği ön planda tutar
• Hakkını bilir haklarına sahip çıkar ve savunur
• Çevreye karşı duyarlıdır. Yurdunun ve dünyanın her köşesini kendi evi olarak düşünür
• Medyanın ve reklamların etkisinde kalarak davranış göstermez
• Tüketimin nesnesi değil öznesi olduğunu düşünür
• Her çeşit savurganlık üre israfın karşısındadır
• Tüketici haklarının yerleştirilmesi ve korunmasının tüketicilerin örgütlenmeleri ile sağlanabileceğine inanır
Bilinçli Tüketici Olmayı Bilemiyoruz
Eğitimin en önemli amaçlarından biriside bireyi günümüzde okul deyince aklıma sınava hazırlayan kurum geliyor. Oysa bilinçli üretici ve bilinçli tüketici olarak yetiştirilen bireyler ülke kalkınmasında çok önemli bir rol üstlenmiş olurlar.
Bugün okullarımız bu konularda çok yönlü olarak eğitim ve öğretim çalışmaları desteklenmediğinden birçok öğreti bireyin pratikte kullanmamasından dolayı unutulup gidiyor. Bunların en basitinden biriside bilinçli tüketici olabilmek için alışveriş yaparken uyulacak kurallardır. Okullarda bunlar verilir. Ancak pratikte bu bireyin anne babası ve yakınları tarafından da ciddiye alınıp uygulamad önemsenmediğinden unutulup gidiyor. Birey ebeveynlerinden koptuktan sonra da bir zamanlar öğrendiği bu bilinçli tüketici olma öğretisini unutup gidiyor.Alışveriş yaparken aldığımız ürünlerin son kullanma tarihine bakma konusunda ne kadar titiz davranıyorsunuz?
Alışverişe çocuklarınızı birlikte götürüp ürünlerin son kullanma tarihine bakmadan alışveriş yapmamayı onlarada öğretiyormusunuz?Alışverişe ne bulursanız almayamı gidiyorsunuz?
Yoksa daha önce listelediğiniz ihtiyaçlarınızı mı alıyorsunuz?Aldığınız herhangi bir ürün sorunlu çıkınca karşılaştığınız zorlukları aşmak ve hakkınızı koruyabilmek için her ilçede “Tüketici Hakları Büroları” olduğunu biliyormusunuz? Bunu çocuklarınızada anlatıyormusunuz?
Bu konularda kendimizi zaman zaman değerlendirmeye almamız ve eksiklerimizi tamamlamamız hem kendimiz hem çocuklarımız hem de toplumumuz için çok önemlidir. Bilinçli üretici olmak kadar bilinçli tüketici olmakta çok önemlidir. Bunu anlayıp uygulayabildiğimiz zaman daha sağlıklı daha mutlu olacağımız apaçık ortadadır.

TESCİLLİ EVRENSEL TÜKETİCİ HAKLARINIZ:

1.Temel İhtiyaçlarının giderilmesi hakkı
2.Güvenlik ve Sağlığının korunması hakkı
3.Ekonomik Çıkarlarının Korunması ve Seçme Hakkı
4.Tazmin edilme hakkı.
5.Temsil Edilme ve Sesini duyurma hakkı

6.Eğitilme Hakkı

7.Bilgilendirilme hakkı

8.Sağlıklı ve güzel bir çevreye sahip olma hakkı

Tükoder nedir?

Tükoder, Tüketiciyi koruma derneğinin kısa adıdır. Günümüzde tüketicilerin haksızlarla karşı karşıya kalması, aldatılması veya herhangi bir durumdan dolayı mağdur olmaları durumundaTükodertüketicilere yardımcı olmaktadır. Tükoder 25 Ekim 1990 tarihinde kurulmuştur. Tükoder tüketicilerin hak kayıplarına uğramasını engellemek için vardır

Tükoder merkezi İstanbul’da bulunan, 46 şubesi ve 20000’in üzerinde üyeye sahip bir dernektir.

Tüketicilerbilinçlendikçe, Tükoder’e başvuran tüketici sayılarında ciddi artışlar bulunmaktadır. Tükoder sayesinde tüketiciler haklarını sonuna kadar aramaktadırlar.

Tse ne demek? (Ticari terimler kategorisi)

TÜRK STANDARTLAR ENSTİTÜSÜ, Her türlü mamul, madde, hizmet ve usullere standart belirlemek üzere Özel Hukuk hükümlerine göre faaliyet gösteren ve tüzel kişiliği olan bir kamu kurumu. 1954 de kurulmuş ve 22 Kasım 1960 da bugünkü statüsüne kavuşmuştur. Türkiye’de yalnız Türk Standartlar Enstitüsü tarafından kabul ve tesçil edilen standartlar “Türk Standardı’’ damgasını taşıyabilir.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.