Bilinçsiz Yapılan Kalp Masajı Kalbi Durdurabilir

Bilinçsiz Yapılan Kalp Masajı Kalbi Durdurabilir

(BSHA Haber Merkezi)- İlk yardım ve önemi hakkında bilgi veren Acil Tıp Teknisyeni Alime Kocabey, ilk müdahalenin yanlış yapılmasının çok büyük hasara sebep olabileceğini söyledi. Kocabey, kalbi durmayan birine kalp masajı yapmanın kalbin durmasına sebep olabileceğini söyledi.

Yerel bir televizyon kanalında katıldığı programda ilk yardımın önemine değinen Acil Tıp Teknisyeni ve Tekniker Derneği Manisa Şube Başkanı Alime Kocabey, yanlış müdahale ile ilgili uyarılarda bulundu. İlk yardımda dakikaların hatta saniyelerin bile önemli olduğunun altını çizen Kocabey, “Kalp durması ve beyne oksijen gitmemesi ile oluşan hasarlarda dakikaların hatta saniyelerin önemini biliyoruz. Boğazına dürüm yerken bir cisim kaçıp ölen genç bir çocuk vardı. O anda hiç kimse o yabacı cismi nasıl çıkartacağını bilmiyordu ve vefat etti. Özellikle anneler için, bebeğinizin boğazına bir şey kaçtığında nasıl çıkartacağınızı biliyor musunuz? Kalbi duran bir insana nasıl müdahale edeceğinizi biliyor musunuz? Bizler, doğru ilk yardım uygulamalarıyla ilgili şeyleri biliyoruz. Ama olaylarda ilk yardımı bilmeden müdahale eden çok vaka ile karşılaşıyoruz” dedi.
“YARDIM EDİYORUM DERKEN ZARAR VEREBİLİRSİNİZ”

Bilinçsiz yapılan ilk yardım müdahalesinin daha büyük sorunlara yol açabileceğine değinen Kocabey, şöyle konuştu: “Kalbi durmayan bir insana kalbi durdu sanılarak kalp masajı yapmak büyük hata. Böyle durumlarla da karşılaşıyoruz. Kalbi durmamış ama sen o masajı yaparsan kalbi duracak. Bilmeden müdahale edilmemeli. Yardım ediyorum derken zarar da verilebilir. Doğru ilk yardım eğitim alınmadıysa sakın hastaya dokunmayın, yerinden oynatmayın. İlk yardım konusunda maalesef bilinçli bir ülke değiliz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın