Bilişim Sistemleri Mühendisliği

Bilişim Sistemleri Mühendisliği

Bilişim Sistemleri Mühendisliği
Amacı:
Mühendisler prototip ürün geliştirilmesini otomatik ve hızlı bir şekilde yapmak için bilgisayar destekli tasarım teknikleri kullanmaktadırlar. Her daldaki öğrenciler ve meslek sahipleri, meslektaşları ve dünyadaki bireylerle iletişim kurmak için bilgi ekspres yolunu (Internet) seçmektedirler. Bilgisayar teknolojisinin bu çeşitli uygulamalarının sonucu olarak, bilgisayar profesyonellerine olan gereksinim belirli bir hızla artmaktadır. Bölümün amacı bu gereksinimi karşılamaktır.

Öğrenimi:
Bilgisayar ve bilişim mühendisliği, zeki sistemler, bilim mühendisliği, bilgisayar bilişim sistemleri, bilgisayar grafiği, robotlar vs. gibi bilgisayar ve ilgili teknolojilerin yapısını, fonksiyonlarını ve uygulamalarını içeren geniş bir disiplindir.

Bölümde; Yapısal Programlamaya Giriş, Bilimsel Programlamaya Giriş, Nesne Tabanlı Programlamaya Giriş, Sistem Programlama, Biçimsel Diller ve Makineler Kuramı, Algoritma Analizi, Bilgisayar Mimarisine Giriş, Çokluortam Hesaplama, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Üretim, Yapay Zekaya Giriş gibi dersler okutulmaktadır.

Aranılan Özellikler:
Bu bölüme girmek isteyen adayların, bilgisayar ve bilişim konularına ilgili, teknik zekaya sahip kişiler olmaları, bölümlerindeki başarılarını arttıracaktır.

Kariyeri:
Bilişim sektörü bir çok ülke ekonomisinde gelişmenin motoru rolü oynamaktadır. Günümüzde bilişim sistemleri, bankacılıktan otomotiv sanayine, sağlık bilgi sistemlerinden şirket yönetimine, telekomünikasyon sistemlerinden hava taşımacılığına çok geniş alanlarda kullanılmaktadır. Bilişim sistemlerinin, seçimi, uygulaması, kullanımı şirketlere önemli rekabet avantajı kazandırmaktadır. Bu bakımdan günümüzün yöneticileri bilişim sistemlerini bir destek birimi ve maliyet unsuru değil, pazar payını artıran, işini büyüten ve/veya iş modelinin temelini oluşturan bir fırsat olarak görmektedirler. Ülkemizde bilişim sektörü oldukça zayıftır ve sektörde önemli bir insan gücü açığı vardır. Boğaziçi Üniversitesi’nde, bu bölümde öğretimin 2 senesini Amerika’da (SUNY Binghamton) tamamlama olanağı vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın