DOLAR 16,1050 1.12%
EURO 17,2738 1.35%
ALTIN 961,851,40
BITCOIN 471048-2,31%
Adana
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Bilişsel Gelişim
76 okunma

Bilişsel Gelişim

ABONE OL
21 Ocak 2022 13:34
Bilişsel Gelişim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlk İki Yılda Görülen Bilişsel Gelişim : Bebek doğumunun ilk gününden itibaren çevresini keşfetme çabasına başlar. Keşif çabasında kullandığı esas vasıtalar doğuştan getirdiği duyusal ve hareketsel yeteneklerdir. Bilişsel gelişimin aşamalarından birini çocuk nesnelerin değişmezliğini keşfederek başarır. Önceleri bebek sebebiyle madde yalnız kendi görsel alanı içindeyken bulunur. madde ortadan kaldırılınca nesnenin yok olduğunu bundan sonra var olmadığını düşünür. 1 yaşına doğru çocuk nesnenin değişmezliği kavramını anlamaya başlar ve göz önünden kaldırılan 1 nesneyi etrafına ya da masanın altına bakarak arar. Değişikliklerin olabilmesi sebebiyle çocuğun çevreyle etkileşim içinde olması gerekir. Olgunlaşma çocuğun sinir sistemini geliştirerek onun daha karmaşık algılamalar yapabilecek düzeye gelmesini sağlarken, çocuğun çevresiyle duyusal ve hareketsel etkileşim yapması bilişsel gelişimin temelinde yatan öğrenme deneyimlerini oluşturur.

İki Beş Yaş Arasında Bilişsel Gelişim : Bu devrede daha önce kazanılan iç temsil süreçleri daha karmaşık ve epey yönlü olmaya başlar. Çocuk bu devrede sözcük kullanmaya ve ilkel 1 düzeyde ilk bi şekilde 1 simge birlikte bu sembolün temsil ettiği madde arasındaki ilişkiyi anlamaya başlar. Çocuk iç temsilden farklı 1 deyişle sözcük, kavram ve sembollerin verdiği zenginlikten faydalanarak oyun yaşamına yepyeni zenginlikler getirir. Örneğin; 1 ağaç dalını at gibi kullanmaya, ana-baba rollerine girerek arkadaşlarıyla yetişkin ilişkilerini kopya oyunları oynamaya başlar. Bu sembolik, hayali ve oyunsal maceralar sayesinde çocuk yavaş yavaş hakikat yaşama hazırlanır. Çocuğun bu yaşta becerdiği kritik adımlardan biri nesneleri kategorilere ayırmayı öğrenmesidir. Nesnelerin boyut, renk, şekil gibi belirli duyusal özelliklere göre sınıflandırması, nesnenin değişmezliği aşamasından sonraları kendini gösterir. Beş yaşına ulaştığında çocuk, 1 nesneyi ayrı, bağımsız 1 madde bi şekilde değil, o nesnenin ifade ettiği sınıfın 1 temsilcisi bi şekilde görebilir. Piagete göre dil gelişimi, çocuğun bilişsel gelişiminin belirli 1 aşamaya ulaşmasının doğal sonucudur. Bilişsel gelişimin temelinde dil gelişimi değil, aksine dil gelişiminin temelinde bilişsel gelişim yatar.

Beş Oniki Yaş Arası Bilişsel Gelişim : Doğumdan 2-3 ay sonraları nesnelerin yok olduğunu düşünen çocuk, 12 ay civarında nesnelerin değişmez olduğu aşamasına ulaşır. Beş yaşına doğru çocuk nesneleri zihinsel bi şekilde temsil eder yalnız bu kavramlar ve simgeler üzerinde zihinsel işlemler yapamaz. Çocuk yedi yaşına doğru yaklaştıkça toplama, çıkarma gibi bilişsel işlemleri yapmaya başlar. Bu dönemde çocuk olayları başkalarının gözünden görmeye başlar. Bu yaş evresinde çocuk 2 kritik beceriyi geliştirir. Becerilerinden biri sınıf içerme becerisidir, farklı 1 deyişle 1 sınıfa ait olan nesnelerin, farklı 1 sınıfın alt dizisi olabileceğini çocuk anlar. mesela köpekler hayvanlar sınıfının 1 alt dizisini oluşturabilir. Çocuğun kazandığı ikinci kritik beceri daha önceki evrede yalnız nesnelere dokunarak gerçekleştirebildiği sınıflama sürecini sembolik bi şekilde yapabilmesidir.

Bu evrede çocuğun bilişsel alanda başardığı değişiklikler üç esas grupta toplanabilir :

1.Çocuk nesnelerin ve olayların renk, şekil, yükseklik gibi dış duyusal özelliklerinin baskısından kurtulup, onların kitle, hacim, sayı gibi iç özelliklerini kavrayabilecek hale gelir. Bu değişiklikler çocuğun cinsiyet anlayışında, sayı kavramının gelişmesinde, yer ilişkilerini kavramasında kendini gösterir.

2.mektep çağındaki 1 çocuk 1 olayı diğer insanın gözüyle görebilmeyi zamanla daha iyi becermeye başlar. Bu dönemde çocuğun fikir tarzı Piagete göre ego merkezli (egocentric) fikir tarzıdır. Ego merkezli olmaktan kurtulup, diğer kişinin gözüyle dünyayı görebilmek çocuğun sosyal ilişkilerinde yepyeni 1 aşamaya yol açar.

3.Çocuk dış dünyadaki nesnelerin yerine kafasında geliştirdiği simgeler ve zihinsel operasyonlar aracılığı birlikte işlemler yapmaya başlar. Gördüğü nesneleri sınıflar, aralarındaki ilişkileri gözler ve dış dünyada 1 değişiklik yapmadan kendi zihin dünyasında o yaşa göre hayli karmaşık zihinsel buluşlara ulaşır.

12 – 18 Yaş Arasında Bilişsel Gelişim : Formel operasyonlar evresine gelen 1 fert bundan sonra yetişkin dünyasıyla bütün 1 kontak içine girmeye hazırdır, sebebi bilişsel gelişimin en son aşamasına gelmiştir. Formel operasyonlar gelişirken bireyin karakter yapısı da gelişir ve bireyin ahlak anlayışında olduğu kadar kendini algılayışında da esas değişiklikler mekan alır. Bu düzeye ulaşan 1 çocuk, belirli 1 sorunu çözebilmek sebebiyle farklı hipotezler geliştirir ve bütün hipotezi birer birer dener. Çocuğun düşüncesine ve sorunlara yaklaşmasına 1 düzenlilik, formel bina, us yürütme süreci gelmiştir.

Mantıksal düşüncenin kendini gösterdiği fikir tarzlarından biri tümdengelimdir. Tümdengelim düşünme tarzında belirli 1 genelleme, doğruluğu kabul edilen 1 esas fikir alınır ve bu düşüncenin doğurduğu ihtimaller vardır. Bilimsel ve teknolojik bilginin bütün aşamada lazım olduğu endüstrileşmiş ülkelerde, formel operasyonlara dayalı fikir biçimi, bireyin eğitimini başarıyla tamamlayıp hekim, mühendis, veri işlem uzmanı gibi başarılı 1 meslek sahibi olabilmesi sebebiyle gereklidir.

Kohlberg ahlaksal düşünmenin gelişmesini, Piagetnin kuramına dayandırmış ve ahlaksal düşüncenin gelişmesini gösteren 7 aşamalı 1 tablo oluşturmuştur. Bu tablo:

1.Aşama. Cezave İtaat Yönelimi : Davranış tamamen dışarıdan denetlenir. Dışarıdan gelen emirler, cezalar ve ödüllenmeler davranışın yönünü belirler. Cezalandırılan davranış kötü, ödüllendirilen davranış iyidir. Gücü elinde tutan otoritenin (yetişkinlerin) bütün dediği doğrudur.

2.Aşama. Bireysellik, Amaca Yönelik Değiş-Tokuş : Bireyin gereksinmelerini gideren bütün şey doğrudur. Karşısındaki birlikte doğru dürüst 1 alışveriş ve değiş tokuş kurabilmek 1 kimsenin doğru yolda olduğunu gösterir. fertler arasındaki anlaşma ve söz vermelere kıymet verilir.

3.Aşama. İyi Çocuk Yönelimi : Diğerlerini, özellikle kişinin aile üyeleri gibi yakını olan kimseleri memnun etmek sebebiyle yapılan devinimler doğrudur. Bireyin kendisinden bekleneni yapması en doğru devinim biçimidir.

4.Aşama. kanun ve Düzen Yönelimi : Çocuğun algılaması aile içi sorunları aşmış ve bütün toplumu kapsamaya yönelmiştir. Bireyin görevini yapması, yasalara boyun eğmesi, yasayı temsil eden otoriteyi dinlemesi ahlaksal davranış bi şekilde görülür.

5.Aşama. Toplumla kontrat Yönelimi : kanunlar önemlidir, yalnız bu aşamada kanunlar, istendiğinde değiştirilebilen kontratlar bi şekilde görülür. Yasaların amacı toplumun büyük kesimine hizmet edebilme olduğuna göre, sırası geldiğinde bu amacı gerçekleştiren diğer seçeneklerin düşünülmesinde de 1 sakınca olmamalıdır. kontrat ve anlaşmalar 1 defa yapıldıktan sonraları bütün 2 tarafı da bağlayıcı 1 unsur taşır.

6.Aşama. Evrensel Ahlak İlkeleri : Bu aşamada bireyin düşünüşünü esas ahlak ilkeleri belirler. Ahlak ilkeleri birlikte kanunlar arasında bazıları defa 1 çelişki olmadığı sebebiyle ahlak ilkelerine uyan fert kendiliğinden yasaya elverişli davranmış olur. Ne var ki, kanun ve ahlak ilkeleri arasında 1 çelişki olduğunda, bireyin ahlak ilkelerine uyması beklenir.

7.Aşama. Kutsallıktan Kaynaklanan Ahlak Anlayışı : Bu aşamada fert kendini, içinde yaşadığı toplumu, insan ırkını aşan evrensel 1 düzen kurmaya gayretler ve bu kutsal düzenin 1 parçası bi şekilde bütün şey birlikte ahenk içinde yaşamaya yönelir. Bu tip düşünüşün temelinde Mevlananın, yaratıcıya duyulan sınırsız sevgi ve bağlılığın yattığı, gel ne olursan gel,evimiz gönül evidir, kapısı herkese açıktır anlayışı yatar.
Ahmet Polatlı


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.