BİN ÇİÇEKLİ BAHÇE YAŞAR KEMAL KÜLTÜR ŞÖLENİNDE GERÇEKLEŞECEK OLAN HALK BİLİM ARAŞTIRMASI, ÖYKÜ, ŞİİR VE KISA FİLM YARIŞMASINA KATILACAK OLAN ESERLERİN ŞARTNAMESİ

BİN ÇİÇEKLİ BAHÇE YAŞAR KEMAL KÜLTÜR ŞÖLENİNDE GERÇEKLEŞECEK OLAN HALK BİLİM ARAŞTIRMASI, ÖYKÜ, ŞİİR VE KISA FİLM YARIŞMASINA KATILACAK OLAN ESERLERİN ŞARTNAMESİ

DUYURU

“BİN ÇİÇEKLİ BAHÇE YAŞAR KEMAL ” Kültür Şöleni dünyaca ünlü yazarımız Yaşar Kemal’in, memleketi Osmaniye’de bir dizi etkinlikle anılıyor.

Osmaniye Anadolu Halk Bilimleri – Kültür Akademisi’nin geleneksel olarak düzenlediği; kültür ve sanat bayramı “Özgür İnsan ödülü, Özgür Film Festivali ve Yaşar Kemal anısına öykü, halk bilim ve şiir yarışmasıdır. 4 yıl önce aramızdan ayrılan ve 2007 yılında Özgür İnsan Ödülü sahibi olan, Osmaniyeli ünlü yazarımız Yaşar Kemal anısına, 2019 yılında da yarışma düzenlenmiştir.

ÖYKÜ DALINDA SEÇİCİ KURUL

Hatice Altunay, yazar, öğretmen

Ayça Öztorun, yazar, gazeteci

Bekir Dağsever, Halk Bilim Uzmanı, Yazar.

HALK BİLİM DALINDA

Musa Tolu, Halk Bilim Uzmanı, Yazar

Veli Bayrak; Gazeteci, Yazar

Ali Yılmaz,  Eğitimci, araştırmacı yazar

ŞİİR DALINDA

Dursun Özden, Şair, Yazar, Belgeselci

Özge Sönmez, Şair, Yazar

Kenan Can Yoldaşlar, Yazar, Şair, Yayıncı.

Anadolu Halk Bilimleri – Kültür Akademisi ev sahipliğinde yapılan etkinliklere, çok sayıda yerli ve yabancı sanatçı, kültür ve bilim insanı katılıyor. Osmaniye merkez, ilçe ve köylerinden halk katılımının yanı sıra Çukurova ve Toros Dağı yaylalarında yaşayan yerleşik ve göçebe Türkmen Yörüklerin de ilgiyle izledikleri yerel, ulusal ve uluslararası özelliklere sahip etkinlikler üç gün sürüyor.

Dereceye giren konukların ve katılımcıların sınırsız söz alarak Yaşar Kemal, edebiyat ve kültür üzerine konuşmaları ve değerlendirmeler.

-Yaşar Kemal’in çocukluk yıllarının geçtiği, Karacaoğlan’ın memleketi olan Toros Yaylaları, Osmaniye, Kadirli, Düziçi, Gökçeli ve Hemite ‘deki “Yaşar Kemal Müzesi ve Parkında da ayrıca etkinlikler yapılacaktır.

-Hemite ’deki söyleşide Yaşar Kemal’in köylüleri, akraba ve yakın dostları da anılarını paylaşacaklar ve ünlü yazarın “İnce Memed” kitabında anlatılan yerler gezilecektir…

-Öte yandan, Amanos Dağı yamacında yapılacak “Şiir İkindileri” dinletisinin yanı sıra gün batımında, ateş aydınlığında, çam oluklu pınar başında etkinlikler devam edecektir.

-Bu etkinlikler ve geleneksel yarışmalar, 6-7-8 Eylül 2019 tarihlerinde yapılacaktır. Etkinlik süresince, tüm insanlarımız davetlidir. Kamuoyuna duyurulur…

Osmaniye Anadolu Halk Bilimleri – Kültür Akademisi adına; İbrahim Çenet Osmaniye

BİN ÇİÇEKLİ BAHÇE YAŞAR KEMAL; (ANISINA) ÖYKÜ, HALK BİLİM ARAŞTIRMASI VE ŞİİR YARIŞMA KOŞULLARI:

YARIŞMAYA KATILACAK ESERLER

a) Ülkelerin, halkların bağımsızlığı, özgürlüğü,

b) Halk kültürü,

c) Çevre ve doğa,

d) Özellikle dilin Türkçe olması temelinde olmalı.

1: Tema dışı eserler yok sayılarak değerlendirmeye alınmayacak.

2: Yazı uzunluğu: Şiirlerde 3, öykülerde 5, araştırı yazıları 10 sayfayı geçmemeli (12 punto, A 4 boyutunda).

3: Katılım alt yaş sınırı 18. (18 yaş altı katılımcıların veli imzası olacak).

4: Yarışmaya katılacak eserler yayımlanmış ya da yayımlanmamış olabilir.

5: Finale kalan eserler bir yıl içinde tarafımızdan yayınlanacaktır.

6: Yarışmaya katılan yapıtlar, Anadolu Halk Bilim-Kültür Akademisince değerlendirilip Seçici Kurul’a sunulacak, kurul kararı kesindir.

7: Her dalda 1.2.3. ve özendirme ödülü verilecek.

8: Ödül olarak konuya ilişkin bir özgürlük heykeli ve plaket verilecek (Ayrıca tüm katılımcılara katılım belgesi verilecek).

9: Gelen yarışmacı konukların; konaklama ve barınmaları tarafımızdan sağlanacaktır.

10: Eserler en son 20 ağustos 2019’a dek elimize geçmelidir.

11: Bir yarışmacı en çok 2 eserle katılabilir.

13: Katılımcılar, eserlerini ad ve soyadlarını, özgeçmiş, adres, telefon, e-posta bilgilerini, yapıt yayınlanmışsa nerede ve ne zaman yayımlandığını belirterek, belgelik 2 fotoğraflarını göndermelidirler.

Not: Yarışmacılar iş bu — yarışma koşulları – belgesini çıktı alıp altını el yazısıyla ‘ koşulları okudum kabul ediyorum ‘ ibaresiyle ad ve soyadlarıyla imzalayıp bize yollayacaklardır.

Yarışmaya katılım eseri ve istenen belgeler bilgisayar ortamında şu adrese yollanır:

cenetibrahim72@gmail.com

Yarışma sonuçlarının açıklanmasıyla ödül töreni 7 Eylül 2019 tarihinde, Osmaniye -Anadolu Halk Bilimleri Kültür Akademisi Merkezi’nde yapılacaktır.

Yarışmayla ilgili sorunlar ve yazışmalar şu adreslerle yapılır.

YARIŞMA SEKRETERYASI

Erdal YILMAZ:

Uzman Kırtasiye, Rahime Hatun Mah. Atatürk Lisesi Yolu, Belediye binası yanı Osmaniye/ Merkez

Tel: 0328- 812 5110

İbrahim ÇENET – Kurum yöneticisi:

Anadolu Halk Bilimleri ve Kültür Akademisi, Çardak köyü / Osmaniye

Tel: 0538-552 2992; Büro: 0328 -835 64 06.

e-mail: cenetibrahim72@gmail.com

 

ÖZGÜR FİLM FESTİVALİ

Her yıl Osmaniye’de, Anadolu Halk Bilimleri ve Kültür Derneği’nin düzenlediği kültür ve sanat bayramı bu yıl, 6 – 7 – 8 Eylül 2019 tarihleri arasında 11. kez düzenleniyor.

2019 yılı Kültür ve Sanat Bayramının en önemli etkinliklerinden birisi Özgür Film Festivali adı altında gerçekleşecek.

Festival yarışmalı ve özgür filmler şenliği olmak üzere iki bölümden oluşuyor.

11. Özgür Film Festivali her yıl olduğu gibi bu yıl da, özgürlüğe sahip çıkan amaçlar peşinde…

Festival yönetimi bu amaçları şöyle açıklıyor:

 • Özgür Film Festivali’nde anlayışlar, davranışlar, uygulamalar ve hayattan filmlerimize, filmlerimiz üzerinden de hayata bakışlar özgürce olacaktır.
 • Özgür Film Festivali sinema sanatını halkla, özellikle gençler ve kadınlarla buluşturmayı; kültür kurumlarının dikkatini sinema sanatı üzerinde odaklamayı amaçlar.
 • Özgür Film Festivali sadece filmleri değil, filmlerin geri planında yer alan araştırmacılık, bilimsellik, tasarımcılık ve sanatsal yaratıcılık gibi toplumsal ilerlemenin ve özgürleşmenin dinamiklerini de destekler.

Yarışmalı bölüm:

Özgür Film Festivali’nin yarışmalı bölümünde iki kategori

1 – Ulusal Belgesel Film Yarışması

2 – Ulusal Kısa Film Yarışması

Özgür Film Festivali’nin yarışmalı bölümleriyle ilgili “Yarışma Koşulları” ekte sunulmuştur.

Ana Seçici Kurul:

Hasan Özgen; Sinema sektörü, Yönetmen, yazar

Hayri Çölaşan; Görüntü yönetmeni, sinema araştırmacısı

Turgut Bağır; Çukurova Üni. Dev. Kon. Tiyatro böl. Öğr. Gör.

M. Yüksel Kaya: Gazeteci, belgeselci

İbrahim Çenet; Araştırmacı, Yazar

Özgür Filmler Şenliği:

Festival bu yıl da, yarışmalarımıza katılmayan filmleri seyirciyle paylaşmak; üzerinde söyleşerek onları yeniden özgürleştirmek geleneğini sürdürüyor. Uzun metrajlı kurmaca ve belgesel filmlerden oluşacak “Özgür Filmler” bu yıl da festivalimize ayrı bir anlam ve renk katacak. Filmlerin ardından yönetmenlerle yapılacak söyleşiler yoluyla, sinemanın gizemli ve fakat zor yolculuğuna ortak olacağız.

Yıl ve süre sınırı olmadan yönetmenlerimizin istedikleri filmleriyle festivalimize katılmalarını bekliyoruz.

Gösteriler DVD üzerinden yapılacak, son katılım tarihi 20 ağustos 2019’dır.

Yollanacak filmler ( https://vimeo.com/upload ) link üzerinden, filmle ilgili bilgilerde şu mail üzerinden yollanır. cenetibrahim72@gmail.com.

11. Özgür film festivali ile ilgili koşullar ve bilgileri : ( Anadolu Halk Bilimleri Kültür Akademisi ) yazarak web sitesinde bulabilirsiniz.

Özgürlüğün ve inadın, insanın ve sanatın, düşlerin ve geleceğin yaratıcılarını, yürekli dostlarını bekliyoruz.

Yolumuz açık olsun!

İbrahim Çenet — Özgür Film Festivali Yöneticisi11. ÖZGÜR FİLM FESTİVALİ YARIŞMA KOŞULLARI

 1. Yarışmalar isteyen belgesel ve kısa film yarışmacılarına açıktır. Bu nedenle yapımcı ya da yönetmenlerden en az birisi T.C vatandaşı olmalıdır.
 2. Yarışmalara amatör ve profesyonel herkes katılabilir.
 3. Yarışmalara sanatsal, kültürel ve bilimsel kaygı taşıyan filmler katılabilir.
 4. Yarışmalara, film, video, dijital formatlarında yapılmış eserler katılabilir.
 5. Yarışmalara 1 Ocak 2015 tarihinden sonra yapılan filmler katılabilir.
 6. Daha önce bu yarışmalara katılan filmler yeniden katılamaz, ancak başka yarışmalara katılmış olanlar, ödül almış olsalar da katılabilirler.
 7. Aynı yarışmacı en fazla iki filmle yarışmaya katılabilir.
 8. Yarışmaya katılacak ulusal belgesellerde süre sınırı yoktur. Ancak ulusal kısa filmler, en fazla 30 dakika süreli olacaktır.
 1. Yarışmaya katılma ve ön eleme için filmlerin yayın kalitesinde, festival yöneticisine (https://vimeo.com/upload ) şifreli lingine gönderilir.
 2. Yarışmaya katılanlar, filmin tanıtıcı bilgileri, kısa konusu ve yönetmen öz geçmişini açıklayan belgeler hazırlanacak katalog ve basın servisleri için filmlerle ilgili tanıtıcı belge, yapımcı ve yönetmen fotoları, afiş ve ya tanıtıcı görsel belgeler ( olduğu kadarıyla) bu yarışma katılım şartnamesini çıktı alıp ıslak imzalayarak cenetibrahim72@gmail.com lingine bırakacaklar.
 3. Yarışmaya katılan filmlerin telif hakkı sahipleri ticari olmayan kültürel amaçlı gösterimlere izin vermiş sayılırlar. Festival yönetimi filmlerle ilgili oluşacak ticari talepleri telif hakkı sahiplerine iletmekle yükümlüdür.
 4. Festival yönetimince yapılacak ön elemeyi geçen filmler, yarışmalar için Seçiciler Kurulu’nun değerlendirmesine sunulacaktır.
 5. Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda “birincilik”, “ikincilik”, “üçüncülük” ve bir adet “özendirme” ödülleri verilir.
 6. Ulusal Kısa Film Yarışmasında “birincilik”, “ikincilik”, “üçüncülük” ve bir adet “özendirme” ödülleri verilir.
 7. Ödül kazanan filmlere “özel bir özgürlük heykeli” ile “plaket” verilir. Ayrıca tüm katılımcılara da “katılım belgesi” verilir.
 8. Seçiciler Kurulu kararları kesindir.
 9. Ulusal Belgesel Film Yarışması ile Ulusal Kısa Film Yarışması için son başvuru tarihi 20 Ağustos 2019 tarihidir. Bu tarihe kadar yarışma koşullarına uygun belgelerle filmlerin Festival Yönetimine ulaşmış olması gerekir.
 10. Yarışma sonuçlarının açıklanmasıyla ödül töreni 7 Eylül 2019 tarihinde, Osmaniye -Anadolu Halk Bilimleri Kültür Akademisi Merkezi’nde yapılacaktır.

Not: Ayrıca yarışma formu doldurmaya gerek yoktur.

 1. Yarışmacıların gereğinde haberleşme ve iletişim adresi:

Erdal Yılmaz

Özgür Film Festivali sekretaryası

Uzman Kırtasiye, Rahime Hatun Mah. Atatürk Lisesi Yolu, Belediye binası yanı Osmaniye

Tel: 0328- 812 5110

Ayrıca haberleşme adresi: İbrahim Çenet

Özgür Film Festivali Yöneticisi

Anadolu Halk Bilimleri ve Kültür Akademisi

Çardak köyü / Osmaniye

Tel: 0538-552 2992; İş: 0328 -835 64 06.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın

Sponsorlu Bağlantılar
reklam