Bin Çiçekli Bal, Yaşar Kemal Yarışmasına Yoğun İlgi

Bin Çiçekli Bal, Yaşar Kemal Yarışmasına Yoğun İlgi

Haber: Ayça Öztorun

Araştırmacı Yazar İbrahim Çenet öncülüğünde, Anadolu Halk Bilimleri ve Kültür Akademisi’nin Yaşar Kemal adına düzenlediği (Bin Çiçekli Bal) yarışmasında bu yıl, öykü, şiir ve kısa film dalında yarışacak olanlar tarafından yoğun ilgi var. Özgür İnsan ödülünün bu yıl, Akademi tarafından kime layık görüleceği de merak konusu oldu.

Yazar İbrahim Çenet; bu yarışmaya özellikle genç kuşağın rağbet göstermesi, güzel yarınlar adına sosyal ve kültürel anlamda umutlarımı çoğalttı dedi.

Edebiyata ve sanata yönelen gençlik, toplumun aynası olacaktır diyen İbrahim Çenet; sanat için yapılan kültürel faaliyetlerin önünün açılması ve desteklenmesi aydınlık yarınlara ve nesillere ışık tutmasına büyük katkı sağlar dedi.

İBRAHİM ÇENET KİMDİR?

1968’de öğrenci hareketlerine katılan, 6 Mayıs 1972’de Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının asılmasını silahlı eylemle protesto ederken iki kolunu ve bir bacağını kaybeden Araştırmacı Yazar İbrahim Çenet, 6’ıncı Filo’nun Amerikalı askerlerini denize atan devrimci gençlik hareketinin de öncülerindendi.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesindeyken sınıf arkadaşı da olan Deniz Gezmiş,  Mahir Çayan, Cihan Alptekin ve Ulaş Bardakçı’nın yakın arkadaşıydı. Mücadeleci ve korkusuz yanıyla, devrimci dava arkadaşları tarafından yiğit Çukurovalısı diye anıldı.

Yazar İbrahim Çenet, Deniz, Hüseyin ve Yusuf’un idam edildiği gece, arkadaşlarının öldürülmesini protesto etmek için giriştiği bombalı eylem sırasında iki elini ve bir bacağını kaybetti. Deniz Gezmiş’in okuldan sınıf arkadaşı olan İbrahim Çenet, öğrenci hareketlerine katılmaya başlamış, 70 darbesinden sonra 80 darbesiyle de gözaltına alınmış ve toplam yedi buçuk sene hapis yatmıştır. 1990’da İsveç’e sürgün gitmiş, 98’de ise ülkesine dönmüştür. Halen Anadolu Halk Bilimleri ve Kültür Akademisinin öncüsü olan İbrahim Çenet, araştırmacı, yazar olarak, kitaplarını yayınlamaya devam etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kozan’ın kronik yağmur suyu sorunu ortadan kaldırılıyor

1972’de giriştiği eylemde iki kolu ve bir bacağı parçalanan İbrahim Çenet, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde Prof. Dr. Kaya Gürsel ve Doçent Doktor Kemal Alemdaroğlu tarafından ameliyata alındı fakat yapılan müdehaleye rağmen kolunu ve bacağını kaybetti.Bir süre yoğun bakımda kalan İbrahim Çenet, hastane yatağındayken zamanın İstanbul Sıkıyönetim Komutanı Faik Türün’ün görevlendirdiği timler tarafından sorguya alınmak istense de, Doktor Alemdaroğlu buna engel oldu. Ancak ilk tedavisi tamamlanır tamamlanmaz Selimiye Kışlası’nda işkenceye alınan İbrahim Çenet, Kışlada ‘Dingo’nun Hanı’ denilen bölümde Yılmaz Güney’le birlikte kaldı. Cezaevine en çok girip çıkan isimlerden biri olarak toplam yedi buçuk yıl hapis yattı. Son aldığı hapis cezasından sonra yarım bedeniyle yüzerek Yunanistan’a kaçtı ve orada binlerce Türk sürgünle birlikte, ilk olarak Nazilerin kurduğu ünlü Lavrion Kampı’nda kaldı. Mücadele dolu yaşamına üç farklı üniversite ve üç fakülte eğitimi sığdırdı. Che Guavera’nın kızı Aleyda ile dünya turuna çıkan Yazar İbrahim Çenet, büyük kitleler ve okurları tarafından çok sevildi ve sayıldı. Sonsuza kadar da azmi ve mücadelesiyle örnek bir insan olarak anılacak olan Yazar İbrahim Çenet, kültürel faaliyetlerini Anadolu Halk Bilimleri ve Kültür Akademisinde sürdürmeye devam etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın