DOLAR 15,4792 0.61%
EURO 16,1193 0.67%
ALTIN 901,680,27
BITCOIN 4681573,12%
Adana
22°

HAFİF YAĞMUR

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Binali Yıldırım’a vaat yanıtı: “17 yıldır neredeydi?”

Binali Yıldırım’a vaat yanıtı: “17 yıldır neredeydi?”

ABONE OL
02 Haziran 2019 16:21
Binali Yıldırım’a vaat yanıtı: “17 yıldır neredeydi?”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Google’da 10 yıl görev yapan Taylan Yıldız, İBB Başkanlığı için yürüttüğü seçim çalışmasında internet vaadinde bulunan Binali Yıldırım’a tepki göstererek “Sayın Yıldırım internet için 17 yıldır neredeydi?” ifadelerini kullandı.

Eski Google uzmanı İYİ Partili Dr. Taylan Yıldız, AKP’nin İstanbul adayı Binali Yıldırım’ın seçim için yürüttüğü kampanyada “internet” konusunda vaatlerde bulunması üzerine sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklamada bulundu.

Taylan Yıldız, Binali Yıldırım’ın sırasıyla Ulaştırma Bakanı, Başbakan, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve TBMM Başkanı olduğu 16 yıl boyunca Türkiye’nin özellikle fiber internet altyapısında ve hızında nasıl geri kaldığını sayılar ve örnekler vererek anlattı.

Türkiye’de internetin dünyanın çok gerisinde kaldığını ifade eden Yıldız, şu anda Türkiye’de 300 bin km fiber internet bulunduğunu belirterek, “Türkiye için bu miktar en az 1 milyon km olmalıydı bugün” dedi.

Fiber internet için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan altyapı lisansı alan 11 şirkete kısıtlı izin verildiğini hatırlatan Dr. Yıldız, AKP’nin elinde olan İstanbul Belediyesi’nin 2014 yılında ilçe belediyeleri ile kazı izni alarak yatırım yapan bazı şirketlere büyük para cezaları kestiğini, kendisi ile anlaşma yapmaya ‘zorladığını’ ifade etti.
Türk Telekom’un 1800’lerden beri kurulmuş olan bakır kablolar üzerinden ADSL hizmeti verdiğini söyleyen Dr. Yıldız, 2018’in son çeyreğinde BTK raporlarındaki sabit abonelerin kullandığı internet özelliğinin verilerini aktardı. Buna göre, sabit abonelerin 9,5 milyonu DSL, 932 bini kablo internet, 2,8 milyon fiber abonesi; Türkiye’de İnternet kullanıcılarının ise yüzde 68’i 10-30 Mbps, yüzde 32’si 10 Mbps altı olarak raporlanıyor.

Dr. Yıldız’a göre, bu veriler satın alınan bant genişliklerini gösteriyor ancak gerçekte durumun farklı. “Türkiye’nin ortalama hızı 5 Mbps düzeyinde. Dünyada 91’inciyiz. Olacak şey mi bu?” diyen Dr. Yıldız, bir başka sıkıntının da ‘Adil Kullanım Kotası’na geçilmesiyle yaşandığını ifade etti. Dr. Yıldız şunları kaydetti:

“Bu yılın başında Adil Kullanım Kotasına geçildi denilerek yapılan fiyat ayarlamaları … % 200’lere varan zamlar var. Şu anda internet Türk Telekom tarafından her ay ufak ufak zamlanıyor. Bu fahiş fiyatların üstüne bir de dijital okuryazarlığın artırılmaması sorununu ekleyince dünyanın gerisinde kalıyoruz.”

OECD ülkeleri arasında gençler ve yaşlılar arasında İnternet kullanım oranında en büyük uçurum olan ülkenin Türkiye olduğunu söyleyen Dr. Yıldız, “Amca ve teyzelerimizle aynı dili konuşmuyoruz” dedi. Türkiye’nin internet karnesinin zayıf olduğunu belirten Dr. Yıldız, “21. yüzyılı yakalamak istiyorsak önce 21. yüzyılın dilini konuşacağız” diye yazdı.

Binali Yıldırım’ı Türkiye’nin özellikle fiber internet altyapısında ve hızında nasıl geri kaldığını sayılar ve örnekler vererek eleştiren Dr. Yıldız, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’na seçim sloganı olan, “Her şey çok güzel olacak” ifadeleriyle destek verdi.

İYİ Partili Taylan Yıldız’ın sosyal medya paylaşımları şöyle:

taylan-yildiz1.jpgtaylan-yildiz2.jpgtaylan-yildiz3.jpgtaylan-yildiz4.jpg


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.