KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Bir Asker, Bir Zafer

Bir Asker, Bir Zafer

General SCHWARZKOPF

KİTABIN YAZARI
Robert D.PARRISH
YAYIN EVİ VE ADRESİ
Real Yayıncılık Tic.Ltd.Şti. Ekin Sok.No:19 / 34800 Yeşilyurt / İSTANBUL
BASIM TARİHİ
Kasım 1991
KİTABIN YAYIM MAKSADI
General SCHWARZKOPF’un kişiliğini ve Körfez Savaşına ışık tutmak

KİTABIN ÖZETİ :
Schwarzkopf, ülkesine tarihteki en kesin zaferlerden birini kazandıran, bunu yaparkende, şaşırtacak derecede az asker kaybeden, bir generaldi. Ona gıpta edenler şanslı olduğunu, doğru zamanda, doğru yerde olduğunu, bazılarıda kendi şansını kendinin yarattığını savunacaktır.
1.92 boyunda, 108 kiloluk öfkeli ve korkutucu bir kararlılık simgesi olan Norman, yine de tek tek tüm askerlerin iyiliğini düşünmek konusunda gösterdiği içtenlikle tanınır. Bugüne kadar çeşitli lakapları oldu. “Fırtına Norman”, “Çöl Ayısı”, yoğun B-52 bombardıman hücumundan kalan “ARK IŞIĞI”
1951 yılında, Westpoint Akademisine giren Norman, kariyerini ve tüm yaşamını etkileyecek, ileride onur ve şeref madalyalarını getirecek “PİYADE” sınıfını seçti. Teğmen Schwarzkopf ilk olarak, Belçika’da 101.Hava ve İndirme Tugayı’nın 187.Piyadesine atandı.
Bir sonraki görev yeri “BERLİN” Alayı idi. Schwarzkopf, ordunun üst düzey işleyişini izleme fırsatını bulacağı BERLİN Komutanlığı, Başkomutanı olan generale, yaver olarak atandı. 1961 yılında Kara Kuvvetlerinin, Georgia’daki Benning Üssü Akademisinde, Yüksek Piyade Subayları kursuna gittiğinde Yüzbaşı oldu. Burada kursu bitirenler birkaç yıl içerisinde, Kara Kuvvetlerinde söz sahibi olurlar. Georgia’dan, Southern California Üniversitesine giderek, yüksek makine mühendisi oldu. Mezuniyetinden sonra, West Point Askeri Akademisine atandı.
Schwarzkopf için, “Görev-Şeref-Ülke” parolası, yaşam tarzıydı. Yeni terfi etmiş Binbaşı Schwarzkopf, seçkin Vietnem Hava Kuvvetlerine, danışman olarak atandı. Vietnam’da kaldığı bir yıl içerisinde, savaş alanında yaralanan Schwarzkopf; kahramanlık madalyasıyla ödüllendirildi.
Schwarzkopf, 1966 yılından, 1968 yılına kadar Akademide görev yaptı. 1969 yılında Yarbayken tekrar Vietnam’a gitti. Vietnam’da kurulan “Americal” Tugayının, 198. Piyade Alayına bağlı, 6.Piyadenin 1 nci Taburunun komutasını aldı. 28 Mayıs 1970’de Viet Kong mayın tarlasına düşen Schwarzkopf hafif yaralandı ve ağır yaralı bir askerini buradan çıkardı. Bu nedenle gümüş madalya ile ödüllendirildi. Bu olaydan altı hafta sonra da Vietnam’dan döndü.
Pentagon’da kaldıktan sonra, 1973 yılında Alaska’daki 172. Piyade Alayının, ikinci komutanı oldu. 1976 yılında, Washington Lewis üssündeki, 9. Piyade Tugayının, 1.Alayının komutası verildi. 1980 Ağustos’unda general olarak, 8.Mekanize Piyade Tugayının, ikinci komutanlığını devraldı. Bu Tugay’da Lojistik kısmına getirildi. Müteakiben, Tümgeneralliğe terfisine karar verildi. 1983 yılında Georgia’daki 24.Mekanize Piyade Tümeni’nin başına getirildi. İki yıl görev yaptıktan sonra, Başkan Reagan’ın Grenada’yı işgal etmeye karar vermesiyle birlikle, “Acil Şiddet Operasyonu” için oluşturulan gücün komutan yardımcılığına getirildi. 1986 yılında, Washington Lewis üssündeki Kolordu Komutanlığına Korgeneral rütbesiyle atandı. 1988 yılında Orgeneral olan Schwarzkopf, Merkez Komutanlığının başına geçti.
2 Ağustos 1990 günü, gece yarısından sonra, Irak lideri Saddam Hüseyin, Kuveyt’e karşı yoğun bir tank saldırısı başlatmış ve Kuveyt şehrini ele geçirmişti. A.B.D. Başkanı, General Schwarzkopf ‘a, iki hedef gösterecekti. Suudi Arabistan’ı savunmak ve diğer operasyonları verilecek direktifler doğrultusunda gerçekleştirmek. General Schwarzkopf’u, dev bir lojistik sorunu ve 7 ay sürecek kabus bekliyordu. Schwarzkopf, kendisine sunulan üstün teknolojiyide kullanarak, Suudi Arabistan’ın savunmasını başarıyla yerine getirdi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın