Bir Avuç Fıstık İçin

Bir Avuç Fıstık İçin

Merkez Sarıçam İlçesi’nin Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’ndeki Sezai Karakoç Bulvarı üzerinde yer fıstığı tarlasında ürün hasadı yapıldı. İşçilerin hasat yaptığını gören kadın ve çocuklar, kova ve çuvallarla tarlaya akın etti. Tarla sahibinin ‘hasat tamamlanmadı, giremezsiniz’ demesi üzerine cadde boyunca sıralanan kadın ve çocuklar, hasadın tamamlanmasını bekledi.

Bulvar üzerinde bekleyen çocuk ve kadınların trafiği tehlikeye düşürdüğü ihbar edildi. İhbar üzerine de tarlanın yer aldığı Sezai Karakoç Bulvarı’na polis ekibi yönlendirildi. Gelen ekipler, kadın ve çocuklara uyarıda bulundu.

ARTIK TOPLAMAK İÇİN TARLAYA AKIN ETTİLER

Saatlerce başak yapmak (artık toplamak) için bekleyen kadın ve çocuklar, hasadın tamamlanmasının ardından tarlaya akın etti. Onlarca vatandaş, toprağa karışmış olan fıstıkları topladı. Beraberlerinde getirdikleri kova ve çuvallara fıstıkları dolduran vatandaşlar adeta birbirleriyle yarıştı.

Topladıkları fıstıkları kilosu 4 liradan tüccara satan vatandaşların çok az kısmı da yemek için evine götürdü.

“YAPACAK BİR İŞİMİZ OLMAYINCA…”

Bir tarladan en fazla 2 kilo fıstık topladıklarını belirten vatandaşlar, “Yapacak bir işimiz olmayınca hasat sonrası fıstık toplayıp satıyoruz. 3-5 kuruş evimize ekmek parası götürüyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ADANA KOZAN'DA SAĞANAK, SU BASKINLARINA NEDEN OLDU
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın