DOLAR 13,69810.25%
EURO 15,56170.1%
ALTIN 785,760,87
BITCOIN 750651-3,68%
Adana
17°

KAPALI

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bir doğru üzerinde bulunmayan ve üç ya da daha çok doğru parçasının birleşiminden oluşan düzlemsel şekil

Bir doğru üzerinde bulunmayan ve üç ya da daha çok doğru parçasının birleşiminden oluşan düzlemsel şekil

ABONE OL
02 Aralık 2019 20:28
Bir doğru üzerinde bulunmayan ve üç ya da daha çok doğru parçasının birleşiminden oluşan düzlemsel şekil
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bir doğru üzerinde bulunmayan ve üç ya da daha çok doğru parçasının birleşiminden oluşan düzlemsel şekil. Çokgenler, kenar sayılarının sonuna “-gen” eki getirilerek adlandırılırlar. Örneğin, üç kenarlı çokgene üçgen, dört kenarlı çokgene dörtgen, beş kenarlı çokgene beşgen, altı kenarlı çokgene altıgen denir.

Doğru parçalarının birleştiği noktalara köşe, köşeleri birleştiren doğru parçalarına kenar denir. Kenarların köşeler dışında ortak noktaları yoktur. Bir çokgenin kenar sayısıyla köşe sayısı birbirine eşittir. Bu yüzden, bir çokgenin bir köşesi öteki köşelere doğru parçaları kullanılarak birleştirildiğinde kenar sayısının iki eksiği kadar üçgen elde edilir. O hâlde, kenar sayısı n olan bir çokgen, bir köşesinden çizilen köşegenlerle (n-2) tane üçgene ayrılır.

Yeni Resim (1)Çokgenin içinde kalan noktaların oluşturduğu kümeye iç bölge, dışında kalan noktaların oluşturduğu bölgeye de dış bölge denir. Çokgenin iç bölgesine çokgensel bölge de denir. Bir köşe ve bu köşedeki iki kenarının oluşturduğu açıya iç açı, iç açının komşu bütünlerine dış açı denir.

Bir çokgenin herhangi bir kenarı uzatıldığında, çokgen bu kenarın bir tarafında kalıyorsa, dışbükey çokgen, eğer kenar çokgeni kesiyorsa içbükey çokgen adını alır. Dışbükey çokgenin bütün iç açılarının ölçüsü 180°den küçüktür.




n tane kenarı olan bir çokgenin iç açılarının toplamı;
(n-2) x 180°
formülüyle hesaplanır.
Yine n kenarlı bir çokgenin tek bir iç açısı
[(n-2) x 180°] / n,
bir dış açısı da;
360° / n
formülüyle hesaplanır.

İç açılarının ölçüleri eş olan çokgenlere eş açılı çokgen (örneğin; dikdörtgen), kenar uzunlukları eşit olan çokgenlere eşkenar çokgen (örneğin; eşkenar dörtgen), iç açılarının ölçüleri ve kenar uzunlukları eşit
olan çokgenlere düzgün çokgen (örneğin; kare) denir.

İLGİLİ KONULAR

Deltoid, Düzgün Çokgen, Köşegen, Dikdörtgen, Kare, Paralelkenar, Yamuk, Beşgen, Altıgen

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet