KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Bir Kitap, Bir Etkinlik…

Bir Kitap, Bir Etkinlik…

Bu hafta köşemde bir misafirim bir de duyurum olacak. Hem sizlere kargaşa ortamından uzak bir yazı yazmanın keyfi hem de sizi misafirimle tanıştırmanın kıvancı ile başlıyorum satırlara…
“ALTIN KAZAN DEVRİLİNCE Ah be Kirkor efendi”

Değerli arkadaşım, kardeşim, Ülküdaşım Cemal Selekoğlu’nun  1900- 1922 yılları arasında Kozan merkezli bölgemiz olaylarını yaşatarak anlattığı, her satırında anılar girdabına girip çıktığım, özellikle tarihi roman sevenlerin bir solukta okuyacağı, Dedesi Sehlikzade Hasan efendi ile babası Sehlikzade Mahmut efendiden dinlediği Kurtuluş savaşı hatıralarını tarihi bilgi ve belgelerle destekleyen bir yakın tarih romanı.

Tarihe, özellikle yakın tarihe meraklı biri olduğum için, zamanın da büyüklerimizden dinlediğim kurtuluş savaşı anılarını, kaç kaç olayını, büyük cami yanındaki fırında Ermenilerin yaktığı insanlarımızı, bir gecede varlıktan yokluğa nasıl düşüldüğünü bir başka pencereden, Sehliklerin anılarının Cemal tarafından kurgulanarak romanlaşmış şeklinden bir kez daha yaşadım.

Her biri rahmeti rahmana kavuşmuş olan annemin amcaları Kurt Hacı emmim, Halil emmimden dinlediklerimiz, babamın dayızadesi Yusuf Onbaşı dayıdan dinlediklerim, babam ve Hacı Mustafa amcamın anlattıkları aynı yaşanmışlıkların bir başka pencereden görünüşü..Her biri bir ayrı kıymet olan bu anıları yaşayanları kaybettik, yaşayanlardan dinleyen bizlerde 60 lara doğru yol alıyoruz, bizden sonraki kuşak bu anılardan tamamen kopacak. O nedenle bu anıların bizden sonraki nesillere aktarılması adına çok önemli bir eser, yüreğine sağlık Cemal kardeşim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saffat Suresi'nde Polis Gücü, Bariyer, Bilgisayar

Kitabı D&R yayınlarından satın alabilirsiniz.

Yolun açık olsun Cemal kardeşim…

TAPAN KÜLTÜR FESTİVALİ

24-25 Ağustos tarihlerinde Feke- Tapan Paşalı köyünde KÜLTÜR FESTİVALİ düzenleniyor.

24 Ağustos akşamı sazlı sözlü etkinlikle başlayacak olan proğram ertesi gün akşama kadar sürecek.
Yaşayanlarının çoğu Kozanda, Adana’da olan bölge insanlarının en son seçimde çıkardıkları bağımsız aday ile Kozan’da aldıkları 4.000 civarı oy seçim atmosferine erken girdiğimiz bu günlerde bu festivalin önemini daha da artırdı.

Amacı Tapan dışında yaşayan Tapanlıların yaz tatili nedeniyle bir arada olduğu yayla sezonu sonunda bir arada olma, kaynaşma ve tanışmayı pekiştirme olan festivale bu yıl aday adaylarının da rağbet edeceği tahmin edilmektedir.
Bu nedenle daha renkli geçecek olan festivale tüm hemşerilerimizi davet ediyorum…
Bir olalım, birlik olalım, birlikteliğimizle geçen seçimde sizleri ciddiye almayanlara net bir mesaj verelim….
Ali Demir önderliğinde gösterilen başarıyı katlayarak devamlılık arz eden bir çizgiye taşıyalım…

Biz yok sayan zihniyeti ayağımıza getirelim.

Unutmayın ki Feke, Kozan, Sarıçam seçimlerinde vaz geçilmez bir kitlemiz var.

Zamanın da bizi yok sayan zihniyetler yok olmaya mahkûmdurlar…

Kozan’da bir dernek çalışması ile başlayıp, örgütlenen, Kozan sancak gibi bir gazeteye kavuşan, Tapan’da festival yapar hale gelen, Yamaç paraşütü etkinlikleri düzenleyen Tapan Yöresi Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticilerine en kalbi şükranlarımı arz ediyorum.

Yolunuz yolumuzdur, Yolunuz açık olsun

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ESİR VE YAS İLANI

Şükrü IŞIK / Adana

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın