DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4764571,26%
Adana
22°

PARÇALI BULUTLU

20:26

AKŞAM'A KALAN SÜRE

BİSMİLLAH Demenin Müslüman İçin Önemi 
74 okunma

BİSMİLLAH Demenin Müslüman İçin Önemi 

ABONE OL
16 Kasım 2014 11:54
BİSMİLLAH Demenin Müslüman İçin Önemi 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİSMİLLAH Demenin Müslüman İçin Önemi 

“Biz dahi başta Ona başlarız.
Bu mübarek kelime bir İslam nişanıdır.
Bütün varlıkların hal diliyle söylediği bir zikirdir.
“Bismillah” tükenmez bir kuvvet, bitmeyen bir berekettir.
İnsan bir yolcudur…

Yolculuğu ise; Ruhlar aleminden başlayarak, anne karnından, çocukluktan, gençlikten, ihtiyarlıktan, kabre, ve oradan mahşere, Oradan da sırat köprüsünden geçip ebede kadar sürer. İnsan bu yolculuğunda hem acizdir ve güçsüzdür, düşmanları çoktur. Hem de fakirdir, ihtiyaçları pek fazladır.

Madem öyledir; insan bu önemli ve tehlikeli yolculuğunda, şu alemin ebedi sahibi ve ezeli hakimi olan Allah’ın ismini anması gerekir, O’nu tanıması lazımdır. Ta ki, bütün kâinatın dilenciliğinden, ve her hadisenin karşısında titremekten kurtulabilsin.

Evet, bu kelime öyle mübarek bir definedir ki: Senin nihayetsiz aczin, güçsüzlüğün, seni sonsuz kudrete, rahmete bağlayıp, Kadir-i Rahim’in dergahında güçsüzlüğünü, ve fakirliğini en makbul bir şefaatçi yapar.
Evet, bu kelime ile hareket eden, o adama benzer ki: Askere kaydolur, Devlet namına hareket eder. Hiçbir kimseden korkusu kalmaz. Kanun namına, devlet namına der, her işi yapar, her şeye karşı dayanır.
Her şey Allah namına hareket eder, her şey hal diliyle “Bismillah” der, nasıl? 
Nasıl görsen bir tek adam geldi, bütün şehir ahalisini zorla bir yere götürdü, zorla işlerde çalıştırdı. Kesinlikle bilirsin ki, o adam kendi namıyla, kendi kuvvetiyle hareket etmiyor.
Belki o bir askerdir, devlet namına hareket ediyor.
Aynen öyle de zerrecikler gibi tohumlar, çekirdekler başlarında koca ağaçları taşıyor, dağ gibi yükleri kaldırıyorlar.
Demek her bir ağaç, “Bismillah” der.
Rahmet hazinesinin meyvelerinden ellerini dolduruyorlar, bize tablacılık ediyorlar.
Her bir bostan “Bismillah” der, Kudret Mutfağından bir kazan olur ki, çeşit çeşit pek çok lezzetli yemekler, farklı yiyecekler içinde beraber pişiriliyor.
Her bir inek, deve, koyun, keçi gibi mübarek hayvanlar “Bismillah” der Rahmetin bolluğundan bir süt çeşmesi olurlar. Bizlere Rezzak, yani rızk veren Rabbimiz namına en hoş, en güzel ve en temiz gıdayı takdim ediyorlar.

Her bir bitki, ağaç ve otların ipek gibi yumuşak kök ve damarları “Bismillah” der. Sert olan taş ve toprağı deler, geçer. Allah namına, Rahman namına der, her şey ona hizmetkar olur.
Havada dalların yayılması ve meyve vermesi gibi; o sert taş ve topraktaki köklerin mükemmel bir kolaylıkla yayılması ve yer altında yemiş vermesi, hem şiddetli sıcaklığa karşı nazik, yeşil yaprakların aylarca yaş kalması gösteriyor ki, sertlik ve sıcaklık dahi emir altında hareket ederler. O ipek gibi yumuşak damarlar, birer Asa-yı Musa (A.S.) gibi; “Asanı taşa vur” (Bakara-60) emrine uyarak taşları şakk eder.

Ve o sigara kağıdı gibi ince nazenin yapraklar, birer aza-yı İbrahim(A.S.) gibi ateş saçan sıcaklığa karşı: “Ey ateş! İbrahim için serin ve selametli ol!” (Enbiya-69) ayetini okuyorlar.

Madem her şey manen “Bismillah” der, Allah namına Allah’ın nimetlerini getirip, bizlere veriyorlar; biz dahi “Bismillah” demeliyiz. Allah namına vermeli ve Allah namına almalıyız.

Öyle ise, Allah namına vermeyen gafil insanlardan almamalıyız.

Soru: Tablacı hükmünde olan insanlara bir fiyat veriyoruz. Acaba asıl mal sahibi olan Allah ne fiyat istiyor?
Cevap: Asıl mal sahibi olarak, nimetleri bize veren Allah; o kıymetli nimetlere, mallara bedel, bizden istediği, üç şeydir:
a) Başta, “Bismillah” demek zikirdir.
b) Ortada, bu kıymettar harika sanat olan nimetleri Allah’ın bir kudret mucizesi ve rahmet hediyesi olduğunu düşünmek fikirdir
c) Sonda, bu nimetleri verene teşekkür etmek olan “Elhamdülillah” demek şükürdür.
Bir Padişahın kıymetli bir hediyesini sana getiren bir miskin adamın ayağını öpüp, 
hediye sahibini tanımamak ne derece ahmaklık ise, öyle de; görünüşte nimeti getirenleri övüp, onlara muhabbet edip, Hakiki nimet vereni unutmak; ondan bin derece daha ahmaklıktır.”

BESMELE
Allah’tır ilk sözümüz,
İman dolu özümüz,
Uyanırken her sabah,
Derim hemen Bismillah.
Bir şey yerken içerken,
Kitabımı açarken,
Yönelirim Rabbime,
Kuvvet gelir kalbime.
Düşürmem hiç dilimden,
Allah tutar elimden.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.