DOLAR 15,9639 0.35%
EURO 16,7854 0.14%
ALTIN 929,640,15
BITCOIN 470346-1,93%
Adana
27°

AÇIK

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Biyoistila

Biyoistila

ABONE OL
29 Haziran 2015 18:17
Biyoistila
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ekosistem içerisindeki bir türün istilaya neden olmasının iki nedeni olabilir. Birincisi; üremesine ve gelişmesine elverişli ortamın artması (besin kaynaklarının artması , sıcaklık, besin için rekabetin azalması vb) ikincisi, av-avcı ilişkisinin av lehine bozulması. Yani sistem içerisindeki avcıyı yok ederseniz, avın istilasına uğrarsınız. Bunlarda aslında birbirine bağlı iki madde.

Mesela, gezegenimizin en büyük canlısı mavi balina, kril adı verilen zooplanktonla beslenir. Günde metreküplerce suyu süzerek, tonlarca kril yiyebilir. Krille beslenen başka canlılarda olmasına rağmen mavi balina en büyük avcısıdır. Şimdi mavi balinaların soyunun tükendiğini varsayalım (ki neredeyse tükenmek üzere), okyanuslardaki kril sayısı artacak ve biyoistilaya neden olacaktır. Bunun bizim ülkemiz için de örnekleri var tabi ki; mesala kuş gribi nedeni ile köylerdeki bütün tavukları bilinçsizce telef ettikleri için gelecek zamanda, tavukların beslendiği böcek sayısında artış görülecek.

Bence biyoistilayanın en büyük körükleyicisi insanoğludur. Doğrudan veya dolaylı olarak, canlılar arasındaki dengeye zarar veriyor ve bozuyoruz. Ozon tabakasını inceltiyor, buzulların erimesine neden oluyor, kutup bölgelerinde yaşayan canlılara zarar veriyoruz, bitkilerin ve hayvanların nesillerini tüketiyoruz, buda sürekli ekosistem içindeki dengenin bozulmasına neden oluyor. Biyoistila ve bununla mücadele gelecekteki büyük problemlerimiz arasında.

Peki bunu nasıl önleriz diye soracak olursanız; vereceğim cevap;Homo sapiens türünün kendini dünya üzerindeki en özel ve seçilmiş tür sanmaktan vazgeçip, doğanın bir parçası olduğunu kabul etmesi olur.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.