DOLAR 16,3733 -0.04%
EURO 17,5819 0.43%
ALTIN 971,18-0,35
BITCOIN 4845830,52%
Adana
28°

AÇIK

20:31

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Biyolojik Islah
74 okunma

Biyolojik Islah

ABONE OL
23 Ekim 2015 18:46
Biyolojik Islah
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bitkiler, mantarlar, mikroorganizmalar ve bunların bazı enzimleriyle insan kaynaklı atıkların doğal yollardan arıtılma işlemlerine biyolojik ıslah ya da biyolojik iyileştirme denir. Özellikle topraktaki toksik maddelerin arıtılmasında, bazı bitkilerin kullanılması yaygın olarak yapılıyor. Daha geniş bilgi için Google gibi arama motorlarında “bioremediation” anahtar kelimesiyle arama yaparsanız, yeteri kadar bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bilim adamıyla üretken insanı bir araya getirmeliyiz. Üretken insan ile bilim adamlarını bir araya getirirsek ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacağımıza inanıyorum. Dünya piyasalarına da ancak bu yöntemle girebiliriz. Kaliteyi yakalamamız gerekiyor. Markalaşmamız gerekiyor. Dolayısıyla buğdayın kalitesini artırmak amacıyla süneyle mücadele büyük önem arzetmektedir. Çünkü süne buğdayın kalitesini düşürerek yemlik hale getirmektedir. Sivil toplum örgütleri ile Hükümetimiz ve Bakanlığımızın elele vermesi suretiyle bu sorunun da üstesinden gelecebileceğimize inanıyorum”

“Ben bugünü ‘Tabiattan özür dileme günü’ olarak değerlendiriyorum. Çünkü 1945’li yıllarda, İkinci Dünya Savaşı ile birlikte dünya milletlerinin karınlarının doyurulması adına o dönemde özellikle kimyasal mücadele olarak adlandırdığımız ilaç kullanımı olarak nitelenebilecek bir yöntem yoğun olarak kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra doğaya verilen tahribata ‘dur’ denilen bir yaklaşımın benimsenmesi noktasına gelinmiştir.

Biz biyolojik mücadele yerine fiziksel ve kimyasal mücadele yöntemlerini çok kullandık. Ancak biyolojik yöntemi açıkçası çok gündemimize almadık. Sonunda ise başarısız olduk ve süneyle mücadele etmemiz adeta imkansız hale geldi. Hükümetimiz geçtiğimiz yıldan itibaren uçakla mücadele yerine yer aletleriyle süneyle mücadeleyi başlatmış, bugünse burada biyolojik mücadelenin startını vermiştir. Dünya artık sadece üretmekle yetinmemize imkan sağlamıyor, aynı zamanda üretirken kaliteli üretmemizi de bizden istiyor. Çünkü rekabet edebilmek için aynı zamanda kaliteli üretmek zorundayız. Dolayısıyla un kalitesi, eğer makarna yapılacaksa makarnalık kalitesi bozulmuş olan bir buğdayın ekonomik olarak bir değeri yoktur. Bugün Türkiye kendine yetecek kadar buğdayı üretmektedir. Ancak bu buğdayın kalitesine bakıldığında olumsuz bir noktadayız ve dışarıdan buğday ithal etmek zorunda kalıyoruz

 


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.