Bizde İlim Adamı Böyle Bir Şey

Bizde İlim Adamı Böyle Bir Şey

Ülkeyi acıya boğan belalara karşı, hükümetin başlattığı çözüm süreci işe yaramayacak galiba. Çözüm için yeni fikirler ortaya sürülüyor. Mesela Prof. Dr. İlhami Güler’in fikri şu: ”Kendi tarihimizde uygulanan ‘farklılıklarla beraber yaşama’ tecrübelerinden yararlanarak çözüm üretebiliriz”.

Dikkat edilirse, Prof. Güler, çözüm olacak fikir değil çözüm üretmeye götürecek fikir sunuyor.

Belki de sorunların çok uzağında bulunuyor Prof. Güler.

Şu tesbiti yerinde: ”Üç yoksulluk insanı radikalleştirir: Özgürlük, ekonomik ve zihinsel yoksulluk”. Önerisi ise muğlak: ”Bu üç yoksulluğun giderilmesiyle ancak şiddet önlenebilir”.Bkz: http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=62610

Görüldüğü gibi, yoksullukların giderilmesi gerektiği söyleniyor da nasıl giderileceğinden bahis edilmiyor.

Yani, Prof. Güler, yolu açma fikrini verdi, yolu açmayı o yolda gitme biçimini bize bıraktı.

Osmanlı yıkılma belirtileri verdiğinde, Bediüzzaman Sait Nursi, ”Bizim düşmanımız, cehalet, zaruret ve ihtilaftır” diyerek toplumu ikaz etmişti. Ama o zamanın şartlarına uygun metodu da göstermişti. Aradan bir asır geçtiği halde benzer fikir seslendiriliyorsa, Osmanlı yerine kurulmuş bu ülke yıkıma maruz kalacak demektir. Ama bugün bir Sait Nursi daha yok.

Şimdi bakalım:

ÖZGÜRLÜK YOKSULLUĞU: İktidar, her çeşit yaşantının serbest olacağını Avrupa’ya epey zaman önce vaad etti. Eğer prof. bilinenler, sınırını belli eden açıklamayı yapmazlarsa, namussuzlara gün doğar; namuslular ve ülkesini düşünenler baskıya maruz kalırlar. Namuslular ve ülkesini düşünenler, şiddet göstermekten kaçarlar elbette… ‘sabrı’ şiar edinirler. Ama unutulmasın, özgürlüğe doyurulan namussuzların olduğu yere mutlaka Allah’ın gazabı gelir.

EKONOMİK YOKSULLUK: Bu yoksulluğa sebep olan şey ortaya çıkarılmazsa, yoksulluk giderilemez. Yoksulluk, ya iş yapabilme beceriksizliğinden ya da iş yapabilenlerin haklarına el konulmasından oluşur. Toplum bireyleri genellikle ‘hakkın’ ne olduğunu nasıl oluştuğunu bilmediğinden, gasp ettiği hakkı hak sanır. Bugüne kadar, ekonomik yoksulluğun giderilmesini yığınla ilim adamı dile getirmiştir. Ama, ne olduğunu nasıl oluştuğunu belirten ilimadamı duyulmayacak, görülmeyecek kadar azdır.

ZİHİNSEL YOKSULLUK: Bu yoksulluk toplumda oluşmuşsa, kimse boşuna uğraşmasın, sorunlar ortadan kalkmaz. Çünkü sorunların sebebi bilinemez… Çünkü sorunun sebebini arayacak adamlar bulunamaz… Çünkü sorunun sebebi gösterilse bile, gösterenlere inanılamaz.

Son söz: Profesörlük bilinenleri tekrar etmek ise, bu ülke çoook çözüm süreçleri görür.

 

İbrahim Faik Bayav

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın