Böcek

Böcek

Böcek, eklem bacaklılar sınıfın da bulunan hayvan türleridir. Yer yüzün de bulunan hayvanların dört bölü üçünü böcekler teşkil etmektedir. Böceklerin dış yapısını, anatomisini, fizyolojisini, çevre ile olan ilişkisini, üreme ve gelişmelerini, zararlı olup olmadığını ve bunlara karşı mücadele metodunu inceleyen ilme emtomoloji denilir. Yeryüzün de 800 binin üzerin de böcek türü bulunduğu ve bu sayının da her geçen gün yeni türden böcekler ile değiştiği bilinmektedir. Kutuplar dan okyanuslara kadar sıcak ya da soğuk her türlü bölge de yaşamlarını sürdürmektedirler.

Çeşitli bitki türlerine verdiği zarardan dolayı zararlı bir hayvan türü olarak bilinmektedir. Ancak bu düşünce yanlış bir kanıdır. Her ne kadar insan gıdası olan bitkilere ve depolanmış olan yiyeceklere zarar verseler de insanlar için çok önemli besinler ya da ihtiyacı karşılayacak şeyler de böcekler tarafından karşılanmaktadır. Mesela arılar ne kadar insanları ısırıp zarar veriyor olarak görünseler de üretmiş olduğu bal sayesin de insanlara en faydalı ve en lezzetli besin kaynağını üretmektedirler. Bunun yanın da aynı şekil de ipek böcekleri her ne kadar bitkileri yese de üretmiş olduğu ipek sayesin de giyeceklerimiz de en kaliteli olan ipliği üretmektedirler. Severek yediğimiz meyve ve sebzelerin çiçeklerini toz olmasını sağlayarak meydana gelmesini sağlamaktadırlar. İncir arıcılığı sayesin de eşsiz bir lezzet olan incir meyvesini yememizi sağlamaktadırlar. Yabancı otların aşırı halde çoğalmasını önleyen yine böceklerdir. Cila maddesini yine böceklere borçluyuz. Artık maddeleri yiyerek çevrenin temizlenmesine katkı da bulunmaktadırlar. Ayrıca kendi türlerinden olan zehirli böcekleri yiyerek ve ya parazitleyip aşırı derece de çoğalmasını önlemektedirler. İşte verdiği bu ve saymakla bitemeyecek kadar fayda sağlayan böcekler ne kadar zararlı görünseler de insanları korur ve gerekli olan besin ihtiyaçlarını karşılayarak zararlı değil de faydalı hayvanlardır.
Böcek

Böceklerin vücut yapısı her türüne göre değişkenlik göstermektedir ama genel olarak hepsinin yapısı birbirine benzemektedir.
Böcekler baş, göğüs ve karın bölgesi olarak üç bölümden meydana gelmiştir. Böcekler de baş büyüklük ve şekil olarak değişkenlik göstermişlerdir. Başların da antenleri bulunmaktadır yüzlerin de ise ağız parçaları ve gözleri bulunmaktadır. Bazı türler de baş ekseni vücut eksenine dik bazı türlerde de baş ekseni vücut ekseniyle aynı doğrultudadır. Başların da bulunan antenleri ise genel olarak gözlerden çıkar. Böceğin dokunma ve koku alma görevini yaparlar. Böcek tiplerine göre değişik yapı da anten türleri de bulunmaktadır. Böcekler de ağız besinin sıvı, katı veya hayvansal ve bitkisel doku içerisin de bulunduğu için çeşitli türler den olmaktadır. Ağız, çiğneyici, emici, yalayıcı, sokucu gibi çeşitte olmaktadır.

Böceklerin göğüs bölümün de ise bacaklar ve kanatlar bulunmaktadır. Bacaklar gördüğü vazifeye göre değişiklik gösterirler. Kanatlar ise iki tane bulunmaktadır ve göğsün ikinci ve üçüncü halkaların dan çıkar. Böceklerin kasları genel olarak enine çizgi olmaktadır. Sayıları yüzlerceye kadar ulaşmaktadır. Dış iskeleti içten yapışmış durumdadır ve gayet kuvvetlidir. Yapı olarak böyle özelliğe sahip olan böcekler yumurta ile ürerler. Bu iki şekil de meydana gelir döllenmiş yumurta ile döllenmemiş yumurta ile üreme. Genellikle üreme bu şekil de olmaktadır. Ergin hale gelen böceğin yaşama süresi o böceğin ömrünü verir. Bazıları bir gün, bazıların da bir mevsim olmasına rağmen, bal arısı kraliçesi 5, karınca kraliçesi 12 ve termit kraliçeler 15 yıla kadar yaşamaktadırlar. Bilim adamları böcekleri türlerine ve yapılarına göre sınıflara ayırmışlardır. Bunlar kanatlı böcekler, kanatsız böcekler, kuyruklar sıçrayanlar takımı ve kıl kuyruk takımı böcekler gibi ayrılmış gruplardır. Hepsinin de farklı dış görünüm farkı ve ayrı türden olan hayvanlar olarak takımlar halinde ayrılmışlardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın