DOLAR 15,5402 0.39%
EURO 16,2317 0.67%
ALTIN 906,270,51
BITCOIN 454910-2,82%
Adana
24°

AZ BULUTLU

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Boksun Tarihçesi

Boksun Tarihçesi

ABONE OL
18 Aralık 2014 11:48
Boksun Tarihçesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Boksun Tarihçesi

Boks bütün sporların en çok sevileni, en eskisidir.
Boks bilgisi ve kültürü çok eskidir. 4000 ile 5000 senelik bir mazisi olduğuna dair vesikalar mevcuttur.

Boks iki safha arz eder. İlk safhası; Babilonyalılar ve Truvalılar zamanına, ikinci safhası ise Yunanlılar ve Romalılar zamanına rastlar. Eski eserler için yapılan kazılarda bazı resimler ve eşya üzerinde boks yapan insan şekilleri bulunmaktadır. O zamanlarda boksun eldivensiz olarak yapılmakta olduğu tarihi vesikalarla ispat edilmektedir.

Boks tarih öncesi çağlara kadar uzanan en eski spor dallarından birdir. Önceleri askeri amaçlarla gimnasyumlarda gençlere öğretilen boks, daha sonraları pankration denen ve boks-güreş karması olan karşılaşmalar şeklinde yapılmıştır. Kökeni oldukça eski olan boksun spor olarak yapıldığına ilişkin ilk kanıtlar Girit’te M.Ö. 1500’lerden kalma belgelerde bulunmuştur. Mezopotamya’da Bağdat yakınlarında bulunan tabletlerdeki kabartmalarda da iki boksörün savunma pozisyonunda bir birleri ile karşılaştıkları görülmüştür. İlk zamanlar boksörler kendi şöhretleri ve kârları için dövüşürlerken, daha sonraları zenginlerin eğlence törenleri için dövüşmeye başlamışlardır. Bu dönemlerde yapılan boksun önemli kuralları yoktu. Boksörün biri pes edene veya ölene kadar oyun devam ederdi. Günümüz boksunun temelleri ise, XVIII. yy’da İngilizler tarafından ortay atılmıştır. Boksun ilk ilkeleri Jack Brougohton tarafından oluşturulmuştur. İngiltere ve ABD’de meraklı zenginler ya da bahisçiler tarafından düzenenlenen çıplak yumrukla dövüşlere ilgi hızla artmıştır.

Fakat kurallara uygunluğu çoğu zaman tartışma konusu olan ve insanlık dışı sertlik içinde geçen bu karşılaşmalar kamu düzenini bozmakla suçlanmış ve genellikle polis müdahalesi ile sonuçlanmıştır. Boks sporunun kuralları ve temelleri 1865 yılında Queensbery Markisi’nin koruması altında John Grahon Chambers tarafından belirlenmiştir. Buna göre karşılaşmalarda eldiven giyilmesi zorunlu tutulmuş ve boksörler kilolarına göre üç kategoriye ayrılmıştır. Rauntlar 3 dakika olup, her raunt arasında bir dakika dinlenme süresi verilmiş ve yere düşüldüğünde en uzun bekleme süresi 10 saniye olarak ön görülmüştür.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.