DOLAR 13,06111.87%
EURO 14,88042.72%
ALTIN 755,422,80
BITCOIN 7612264,85%
Adana
21°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Bonsai

Bonsai

ABONE OL
01 Kasım 2021 20:19
Bonsai
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Belki de birçoğumuzun değişik yerlerde karşısına çıkan ve kimimizde hayranlık uyandırarak en kısa zamanda satın almamıza ya da yakınlarımıza armağan etmek için sabırsızlanmamıza sebep olan ve bakımı bir o kadar sabır gerektiren küçük ağaç: Bonsai.

Bonsai sadece bir bitki türünden ziyade farklı ağaç türlerinin saksı formuna döndürülmesi ile oluşan küçük ağaççıklardır. Japonca köklü bir kelime olan “Bonsai”, tabak anlamına gelen “bon” ve bitki anlamına gelen “sai” sözcüklerinin birleşmesi ile oluşmuştur.

Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan bonsai yetiştiriciliğine farklı ülke kaynaklarında rastlanmakladır. Ancak bu işe sanatsal bir boyut kazandıran Japonlar olmuştur. Bu ülkeye ise Budist rahipler tarafından getirildiği sanılmaktadır.

Bonsai bakımı sadece dekor amaçlı yapılan bir bitki yetiştiriciliği değil aynı zamanda bir felsefeye dayanan ve bu yönüyle meraklılarının ilgisini çeken bir sanattır. Felsefi olarak hayat döngüsü ile ilişkilendirilen ve Budizm’de cennete uzanan yeşil bir merdiven olarak nitelendirilen bu bitki türleri Tanrı ve insan arasındaki köprü olarak betimlenmektedir.

Bonsai Bakımı

Bonsailer başlangıçta tıpkı ağaçlar gibi fidan halindedir. Belli bir bakım ile satın aldığınız boyuta getirirler.  Doğal olarak bodur olan bitkiler değillerdir. Eğer saksısından alınıp daha büyük bir alana ekilirse bu formundan çıkarak kendi doğal haline geri dönecektir.

Bonsailerde tıpkı diğer ağaç türleri gibidir. Her zaman yeşil kalmazlar. Tabi ki dört mevsim yeşil kalan ağaç türleri hariç bonsailer de yapraklarını ve çiçeklerini mevsimleri dışında döker ve tekrar açarlar. Türüne göre meyve veren bonsailer de vardır.

Bonsainizin bakımı ve sulaması da ağaç türüne göre değişiklik gösterir. Öncelikle bunu araştırarak doğru bir sulama gereksinimi ve bakımı ile bonsainizi kurumaktan ya da çürümekten koruyabilirsiniz.

Sulama sırasında dinlenmiş musluk suyu önerilmektedir. Su oda sıcaklığında olmalıdır. Sulama işlemini püskürtme biçiminde yapmak faydalı olacaktır. Bitkinizin toprağında üst kısım kurumaya başlarsa sulama zamanı gelmiş demektir.

Isı ve ışık ihtiyacı da yine bonsainin türüne göre değişmektedir. Genellikle dış mekan bitkisi olan bonsailer türüne göre (eğer tropikal ağaç çeşitlerinden seçildiyse) iç mekanlarda da yetiştirilebilirler. Gölgeden hoşlanan bir türü ev ya da bahçe içerisinde bu şekilde konumlandırırken, ışık isteyen türler mümkün olduğunca cam kenarına yerleştirilmelidir. Eğer tek bir alandan ışık görüyorsa, bitki zaman zaman çevrilerek her alanın ışık görmesi sağlanmalıdır.

Bitkinizin ideal bir görüntüde olması ve güzel görünmesi için Japon kültüründen doğan bazı kriterler vardır. En yükseğe ulaşan tek bir dalının olması, tüm dalların göğe doğru uzanması, asimetrik dallarının olması, gövdenin açıkta kalması ve bu kısımda dal olmaması gibi. Bu özellikler tabi ki mutlak kurallar değildir. Zamanla siz de bonsai konusunda uzmanlaştıkça kendi zevkinize göre bonsai yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet