DOLAR 13,73270.5%
EURO 15,55510.12%
ALTIN 786,450,96
BITCOIN 741705-4,32%
Adana
17°

KAPALI

06:32

İMSAK'A KALAN SÜRE

Boşanma Davalarında Nafaka

Boşanma Davalarında Nafaka

ABONE OL
10 Şubat 2018 07:51
Boşanma Davalarında Nafaka
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nafaka Nedir?

Nafaka, boşanma davası devam ederken veya boşanma davası kesinleştikten sonra maddi açıdan zorluğa düşen tarafın diğer taraftan hakimin takdirine uygun olarak talep edebileceği bir miktar paradır.

Nafaka Nasıl Talep Edilir ve Çeşitleri Nelerdir?

Nafaka, boşanma davası açılırken boşanma talebiyle birlikte veya boşanma davası sonuçlandıktan sonra ayrıca açılabilen bir davadır türüdür. 4 çeşit nafaka vardır.

  • Tedbir Nafakası
  • İştirak Nafakası
  • Yoksulluk Nafakası
  • Yardım Nafakası

Tedbir Nafakası: Eğer boşanma davanız devam ederken maddi açıdan sıkıntıya düştüyseniz diğer taraftan davanız sonuçlanıncaya kadar hem kendiniz hem de çocuğunuz için bu nafakayı isteyebilirsiniz. Burada önemli olan nokta, bu nafakayı davanız sonuçlanıncaya kadar alabiliyor olmanızdır. Mahkeme şayet boşanmaya karar verir de dava kesinleşirse bu nafakayı artık alma şansınız yoktur.

İştirak Nafakası: Halk dilinde ‘’çocuk bakım nafakası’’ olarak da geçen bu nafaka müşterek çocuğun bakımı için gerekli olan mali desteğin sağlanması amacıyla her iki tarafın katıldığı bir nafaka türüdür. Bu nafaka çocuğun 18 yaşını doldurması, velayet hakkının el değiştirmesi gibi durumlarda sona erer.

Yoksulluk Nafakası: Boşanma sonrası alınabilecek nafaka türlerinden biridir. Yoksulluk nafakasının istenmesinin amacı eşin evlilik birliği içerisinde belli bir hayat standardına sahip olup da boşandıktan sonra bundan mahrum olup yoksulluğa düşmesidir. Yoksulluk nafakası isteyen tarafın boşanma sebebine bağlı olarak karşı taraftan daha az kusurlu veya kusursuz olması gerekir. Eşinden daha fazla kusura sahip olan kişiler yoksulluk nafakası alamazlar. Örneğin aldatma sebebiyle açılmış bir boşanma davasında aldatan eş bu nafakayı alamaz.

Yardım Nafakası: Son olarak bu nafaka türünün boşanma ile alakası olmadığını söylememiz gerekir. Yani bağımsız bir davadır. Bu nafaka yakın akrabalar arasında istenir. Alt soy(çocuk, torun gibi), üst soy(kişinin anne, babası) veya kardeşin yoksulluğa düşmemesi amacıyla verilir.

Nafakayı Kimler Alamaz?

-Eski eşinden nafakayı alabilmek için resmi evlilik yapmadan başka bir kişi ile fiili olarak evli gibi yaşayıp ‘’haysiyetsiz hayat süren kişiler’’,

-Düzenli bir gelire sahip olan kişiler, (yaşlılık aylığı, emeklilik maaşı, dul aylığı.. gibi)

-Bankada belirli miktar parası olan veya onun faizi ile geçinen kişiler,

-Kiraya verdiği evin kirası ile geçinen kişiler,

-Eşiyle aynı gelire sahip olan kişiler,

-Yurtdışından işsizlik aylığı alan kişiler gibi… Örnekleri çoğaltmak elbette mümkün.

NOT:  Bu saydıklarımız örnek mukabilindedir. Ayrıksı durumlarda hakimin takdiri geçerli olacaktır.

 

Nafaka Arttırılıp Azaltılabilir Mi?

Hükmedilen nafaka her yıl aynı miktarda ödenmez. Nafaka her yıl enflasyon oranları, üfe, tüfe, artan veya azalan ihtiyaçlar doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Bu durumlarda nafaka artırım ya da azaltım yoluna gidilebilecektir.

Sorularınızı  aysnr.atc@outlook.com mail hesabı üzerinden yöneltebilirsiniz. Kolay gelsin efenim!

Av. Ayşenur ATICI
Reşatbey Mahallesi, 62007 Sk., Sevilir Apt. K:8 N:29 Seyhan/ADANA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  CASUSLUK VE MAFYOKRASİ

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet