DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4752740,97%
Adana
22°

PARÇALI BULUTLU

20:26

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Bowling oyunundan önce
82 okunma

Bowling oyunundan önce

ABONE OL
19 Kasım 2014 09:46
Bowling oyunundan önce
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bowling oyunundan önce

Giyim
Bowling oyununun tanımlanmış bir kılığı vardır. Polo yakalı t-shirt, rahat kumaş pantolon, bayanlar için pantolon, şort veya mini etek ve bowling ayakkabıları bowling turnuvalarının kurallı giyim şeklidir. Normal oyunlarda bu kılıklara tam uyulmasa da bowling oyununu engelleyecek kılıklardan kaçınmakta fayda vardır; örneğin yanları cepli pantolon, kravat-gömlek-ceket, çorapsız giyilen ayakkabı, bele sarılan kazaklar gibi… 
Isınma
Bowling oyunu fiziksel olarak diğer sporlar kadar aktif gözükmese de ciddi bir şekilde vücut performansı ister (özellikle çok oyunlu turnuvalarda). Ağır bir obje ile hareket halinde kayıp atma işlemi her sporda olduğu gibi bowling sporunda da yanlış bir harekette vücudu zorlayacak/sakatlayacak sonuçlar doğurabilir. Dolayısı ile bowling oynamadan önce muhakkak 
ciddi bir şekilde vücut ısıtılmalı, özellikle zorlanacak bölümler dikkatle çalıştırılmalıdır. Bu ısınma hareketleri bir program halinde yapılırsa adapte olmak ve bunu bir rutin haline dönüştürmek kolay olacaktır. 
Topların Kontrolu
Oyuna başlamadan oyuncular toplarının yüzeylerinin ve deliklerinin temizliğini, içindeki tape’lerin durumunu ve temizliğini, deliklerin kenarlarını, finger-gripleri kontrol etmelidir. Ucu kalkmış ve farkedilmemiş bir tape oyuncuya çok kısa sürede bir yara olarak dönebilir. 
Genel Düzen
Tüm ön hazırlıkları yaparken çevrenizi ve salonu da düşünerek mümkün olduğu kadar düzenli olunmalıdır. Örneğin ortalığa dağılmış pudralar, atılmış eski tape’ler, ayak altında çantalar gibi genel hareket alanını ve düzenini etkileyecek durumlar sizin yanınızda oynayan diğer oyuncuları da etkileyebilir. Özellikle çıkan tape’ler diğer oyuncuların ayakkabısına yapışarak onların sağlığını tehlikeye atabilir. 
Kayganlık Kontrolü (Foul Line)
Approach üzerine çıkan bir oyuncu oyuna başlamadan önce muhakkak lane’in faul çizgisi civarına giderek kayganlığı kontrol etmelidir. Yağlama makinesinden damlamış yağlar, lane’e bir oyuncunun basmasıyla yerde oluşan bir ıslaklık, havadaki nem, vs. gibi etmenler faul çizgisinde kaymada ciddi problemler yaşatabilir. Oyuncuların bu kontrolü mutlaka yapmaları ve kaymıyorsa önlem almaları gerekmektedir. 
Ayakkabı Kontrolü
Bu kontrolü ayakkabınızı giyerken yapmanız gerektiği kadar her approacha çıktığınızda da tekrarlamalısınız. Atış noktanıza ayağınızı kaydırarak getirerek sürekli ayakkabınızın durumunu kontrol edebilirsiniz. Bowling’de en ciddi sakatlıklar hareket halindeyken kaymamaktan oluşur, dolayısı ile bu kontrollerin sürekli ve çok ciddi yapılması gerekmektedir. Ayakkabılarınızın altı her şartta kuru olmalıdır. Tuvalete veya salonda başka bir yere giderken mutlaka galoş kullanılmalıdır. Bu arada salonunuzda bowling ayakkabısı ile oynanmasına da dikkat etmelisiniz, çünkü dışarıda giyilen ayakkabılar, atış alanını çizerek tehlikeli hale getirebilirler. Aynı durum çıplak ayak için de geçerlidir. Çıplak ayak ile oynayan oyuncular zemini terleyerek ıslatabilir bu da kaymayı önler. 
Yiyecek-İçecekler
Lane’de yemek yerken ve içerken azami özen gösterilmelidir. Yemek mümkünse arkadaki masalarda yenmeli, içecekler çarpılmayacak emniyetli kör bir noktaya konmalı, kapaklı içeceklerin kapakları kapalı tutulmalıdır. Bu hem ayaklarınızın altı hem de çevredeki elektronik ekipman için faydalı bir önlemdir. Aynı zamanda elinizin nemi ve temizliği de topun elinizden çıkışını etkileyeceğinden yemek-içmek konularında dikkatli olmak gerekir. 
Havlu
Oyuncuların yanında mutlaka havlular bulunmalıdır. Temiz bir yüz havlusu ile terlerini silerek zeminin ıslanmasını önlerken, top havlusu ile zemin temizliği, top temizliği, ele bulaşan yağ temizliği gibi detayları çözebilirler. Bu havlular da diğer oyuncuları rahatsız etmeyecek şekilde kullanılmalı, hava kanallarını, monitörleri örtecek şekilde bırakılmamalıdır. 
Topu Alış
Top muhakkak iki elle ve hafif çömelerek alınmalıdır. Bu sayede hem bel hem de sırt kasları zorlanmayacak, kasılmayacaktır. İki elle alırken topu iki yandan topun geliş kanalının ters yönünden almayı unutmamalısınız. Ciddi bir oyuncunun kaçınacağı ilk şey tek eliyle abanarak topu yerinden kaldırmaktır. Bu konuda titiz davranarak salonda tüm bowling oynayanlara örnek olunmalıdır. 

Çevre Kontrol
Lig veya Turnuva dışında açık oyunlarda atış hareketinden önce çevre kontrol edilmeli özellikle çocuklara dikkat edilmelidir. Hızla önünüze çıkacak bir çocuğa elinizle topla çarpma riskini azaltmalısınız. Yine aynı şekilde pinsetterdan gelen toplara elini uzatan, kucağına top alan ufak çocuklar veya aileleri uyarılmalıdır. Kuralları bilmeyen açık oyun oyuncuları faul çizgisi cıvarından yürüyerek geçebilirler, bunlara da dikkat edip lane görevlilerini uyarmak yerinde olacaktır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.