DOLAR 18,6606 0.02%
EURO 19,3218 0.29%
ALTIN 1.051,150,33
BITCOIN 3152293,99%
Adana
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bugün Türkiye’ye Kim Hakim?

ABONE OL
23 Eylül 2014 22:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şu söz İngiliz Müstemlekat Nazırı W. E. Gladstone’ın:”Bu Kur’an Müslümanların elinde oldukça, Avrupa Doğu’yu kontrol altına alamayacaktır”.

Gladstone’ın bu sözü söylediği tarih: 1882.

Şimdi biz 2014 yılındayız. Peki ne durumdayız?

Dindar bilinenlerin partisi 2002 yılında iktidara geldiğinde iç ve dış politikasını ABD suyunda yürütüyordu. Barack Hussein Obama Amerika Birleşik Devletleri’ne başkan olunca İngilteresularına kaydı. Ve Türkiye’yi de oranın inisiyatifine bıraktı. Daha doğrusu 1980’deki Kenan Evren darbesiyle İngiltere inisiyatifine bırakılmıştı Türkiye. Arada bir zayıflama olsa da dindar partinin iktidarı sayesinde Türkiye-İngiltere bağlantısı kuvvetlendi.

Muhammed Kutub’un ülkesi Mısır da öyle…

İngiltere Mursi ile kapı açtı, Sisi ile üzerine oturdu Mısır’ın. (Birinci Dünya Harbi öncesinde oturmuştu zaten; İkinci Dünya Harbi sonrasında kaldırıldı) Kendini gizleyen bir güç, Muhammed Mursi’nin dindarlığını, camide imamlığını dikkate sunuyor, Abdulfettah Sisi’ye Musa’nın karşısındaki Firavun benzetmesi yapıyordu. Zavallı Mısır’ın dindar halkı, inancının kullanıldığını anlamadığından İngiliz’in Sisi’sine karşı kah bağırıyor, kah ölüyordu sıkılan kurşunlarla.

Ama Türkiye’nin de Mısır’lıların da ellerinde Kur’an var değil mi?

Sadece görünen Kur’an var ama, mesajından eser yok.

Milletin bazı fertleri Kur’an mesajını anlamaya çalıştığında, anladıktan sonra ortaya hüküm çıkardığında dindar bilinenlerin engeliyle karşılaşıyor.

Nurcuların ellerinde de Risale-i Nurlar var.

Risale-i Nurlar Kur’an’ın anlaşılmasına kapı aralayan eserlerdir.

Yazık ki Nur cemaatinin içinde o kapıdan geçmeye, Kur’an’ı anlamaya meraklılar çok az. Anlayan anladığını anlattığında, Nur mesleğine hakaret ediliyor sanıyor çoğu.

Dindar bilinen partinin yetkilisi, saltanat uğruna, ”Said Nursi büyük insan” dediğinde… o zamanda Amerika güdümünde olan din düşmanı CHP’nin bugün de aynıymış gibi din düşmanı olduğunu söylediğinde havalanıyor çok Nurcular.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Etkinlik…

Son seçim gösterdi ki, Gladstone’ın Türkiye ve Mısır’a hakim olma isteği gerçekleşmiştir. Suudiye ve Kuveyt zaten İngiltere hakimiyetinde. Fark şurada: İngiltere, Kur’an’a hakaret ederek değil, Kur’an’ı medh ederek müslüman bilinenlere hakim olunacağını 100 yıl geçtikten sonra anlamış.

Günümüzde Kur’an’ı sallana sallana tilavet edenler memnun, amacına ulaşan İngiltere rahat.

İbrahim Faik Bayav


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.