BUGÜN YÜREĞİMİZ YANIYOR

BUGÜN YÜREĞİMİZ YANIYOR

Bugün acımız büyük. Fidanlarımız, aşklarını, sevgilerini, umutlarını alıp, toprağa düştü.Çok şey yazmak istiyorum ama boğazımda bir kör düğüm.

En özet yorumu Tümgeneral Ahmet YAVUZ yaptı.

YAVUZ: HİÇBİR ULUSAL ÇIKAR YOK 

İdlib’den gelen şehit haberleri canımızı yakmaya devam ediyor diyen emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz , “Orada bu kadar şehit vermeyi göze alacak hiçbir ulusal çıkar yok. Lütfen farklı hareket tarzlarına yönelelim” ifadelerini kullandı.

Evet, gerçek olan budur. Orada hiçbir ulusal çıkarımız yoktur. BOP kim veya kimler adına devam ettiriliyor? Sorulması gereken soru budur.

Ve çok önemli olan ve göz ardı edilen bir konu daha var. Suriye’ye gönderilen asker bu savaşa inanıyor mu? İnanması için askere ne söyleniyor?
İnanmıyorsa ve emir diye orada bulunuyorsa;

Bir asker inanmadığı bir savaşı yapabilir mi?

Yıllar önce uyarıp;

AKP Ortadoğu’ya, İslam etiketiyle sokulmuş bir Truva ATIDIR’ demiştim.

***        ***

Acımız büyük. Bugün evlerimize, yüreklerimize ateş düştü. Uzun uzun yazmaya yüreğim dayanmıyor. Bu noktada Tanrı’ya yöneliyorum. Ve bir kıssa ile seslenmek istiyorum:

YA ŞERİATINI KALDIR, YA DELİNİ GİYDİR

Hikayeye göre;

Mahallenin birinde yaşayan BİR deli vardır. Deli pejmürde, yırtık pırtık kıyafetle camiye girip çıkar. İmam camiye girdiğinde deliyi çırılçıplak camide bulur. Çok öfkelenir ve süpürge sapıyla deliyi kovalar. O gece rüyasında peygamberi görür. Peygamber kızgın bir ifade ile imama;

‘Sen benim delimi camiden kovaladın’ der. İmam rüyasında cevabı yapıştırır;

‘Çıplak gezmek şeriata göre yasaktır. Ben senin getirdiğin dinin şeriatını uyguladım. O zaman ya şeriatını kaldır. Ya delini giydir.’

İmam sabah camiye girdiğinde deliyi çakı gibi giyinmiş görünce gözleri şaşkınlıkla açılır. Deli;

‘Sakın konuşma. Sen bu davayı Peygamberimiz önünde kazandın’ der.

Şeriatı kaldırmak söz konusu olmadığı için delisini giydirmiş.

Bizdeki deliler hikayedeki deli gibi masum değil ama… Değil mi ki deli ayağına yatarken dini kullanıyorlar. O zaman bizim müracaatımız da Tanrı’ya dır:

Yarabbi, ülke olarak sıfır noktasındayız. Senin verdiğin savaş iznine göre, Suriye savaşı dinen geçerli değildir. O zaman ben de bütün ülke ve inananlar önünde diyorum ki;

‘Ya delini giydir. Ya şeriatını kaldır.’

Zahide UÇAR (28.02.2020)

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN