Bulut: Darbenin panzehiri, güçlü demokrasidir

Bulut: Darbenin panzehiri, güçlü demokrasidir

İki yıl önce ülkemiz demokrasiyi ve halkın egemenliğini hedef alan hain bir darbe girişimi ile karşı karşıya kalmış, bu girişim halkımızın, Gazi Meclis’in ortak direnişiyle boşa çıkarılmıştır.

Demokrasimizi, hukuk devletini ve Anayasal düzeni hedef alan darbe girişimini ve arkasındaki FETÖ’yü lanetlerken, 15 Temmuz gecesi demokrasiyi canı pahasına savunan 249 şehidimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

15 Temmuz’dan gerekli dersi çıkaramayan iktidar darbe girişimini ‘Allah’ın lütfu’ olarak görmüş, yeni hukuksuzluklar yaratmıştır.

Bu süreçte halkın iradesinin tecelli ettiği TBMM devre dışı bırakılmış, darbe girişimini siyasi amaçları uğruna kullanan iktidar OHAL ilan ederek demokrasi ve özgürlükleri yok etmiştir. Kısa bir süre için ilan edilen OHAL 7 kez uzatılmış, dikensiz gül bahçesi yaratmak adına ülke yarı açık cezaevine dönüştürülmüştür.

FETÖ ile mücadele altında muhalif en küçük ses OHAL bahane edilerek susturulmuş, binlerce kişi tutuklanmış, OHAL KHK’larıyla sadece muhalif oldukları, Atatürkçü ve yurtsever oldukları için on binlerce kişi ekmeğinden edilmiştir.
Aradan geçen 2 yılda darbenin tüm yönleriyle açığa çıkarılmasına yönelik atılan adımlar eksik kalmıştır. TBMM’de iktidar partisinin çoğunluğunu oluşturduğu darbe komisyonu çalışmalarında darbenin siyasi ayağının açığa çıkarılmasına yönelik etkin bir süreç işletilmemiştir.
Unutulmamalıdır ki darbenin panzehiri hukukun üstünlüğü ve daha fazla demokrasidir. Aynı acıların yaşanmaması için darbe tüm yönleriyle aydınlatılmalı, güçlü bir demokrasi yaratılmalıdır.

15 Temmuz’un yıl dönümünde demokrasiye ve halkın egemenliğine olan sarsılmaz inancımla askeri ve sivil her türlü darbenin karşısında olduğumu yineliyor, hain darbe girişimini bir kez daha lanetliyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ADANA KOZAN'DA SAĞANAK, SU BASKINLARINA NEDEN OLDU

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın