Büyük başkan yık şu ucubeyi!

Büyük başkan yık şu ucubeyi!

Bundan kırk küsur yıl öncesine kadar gençliğin toplanma merkezlerinden biriydi Millet Bahçesi.

Gençler top oynardı.Çocuklar kovalamaç, saklambaç, çellik, gulle oynarlardı bir köşesinde. Kemal Erdem’in çocuklarının kurt köpeği vardı; bu kurt köpeği gençlerle birlikte futbol oynar, güzel kalecilik yapardı.

Sırelif’ten yukarı Kozan, Feke, Saimbeyli köylülerinin konaklama yeriydi Millet Bahçesi. Çukurova’ya pamuk, çeltik toplamaya gelen köylüler burada bir gün iki gün hatta yerine göre bir hafta kalırlardı. Çünkü ulaşım çok zordu o yıllarda. Ha dediğinde kamyon bulunmazdı tabi. Yıllık ihtiyaçlarını alırlardı Kozan esnafından. Köylerde bulunmazdı çok şey eskiden. Şu anki okalüptüs ağaçları, çam ağaçları o zaman da vardı. Onların gölgesinde birkaç parça eşyaları ve yataklarıyla kalırlardı. Sığınacak ev bulanlar evlerde yatardı.

Millet bahçesinin kuzey doğu köşesinde bir sakızlık ağacı vardı. Bir sabah erkenden Yörük kızı evlerinin önünde bulunan bu sakızlık ağacına kendini asmıştı. Akkız diyorlardı. Ağıtlar yakılmış, destanlar satılmıştı Akkız adına. Sonra bir bayram kutlaması öncesi halkın psikolojisi bozulur diye o sakızlık ağacı belediye yetkililerince kesildi. Sakızlık ağacı da cezasını bulmuştu!Bir zamanlar bayram törenleri de burada yapıldı. Ortaokul birinci sınıfı Gazi İlköğretim Okulunda okuyorduk. Kozan Ortaokulu binası inşaat halindeydi. Yani şimdiki Kadirli yolundaki Osman Gazi İlköğretim Okulu. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı törenlerine katılmıştık; kolsuz beyaz atlet, siyah şort ve beden ayakkabısı. (O zaman ki spor ayakkabılarına beden ayakkabısı denirdi.) Çok çabuk eskirdi beden ayakkabısı, üzülürdük. Bayram ayağına zor bela aldırırdık beden ayakkabısını. Ayağımızdaki ayakkabıdan başka ikinci ayakkabıyı almak lükstü  o yıllarda. Ortaokul birinci sınıftaydık yani şimdiki ilköğretim altıncı sınıf. Ama bizi Gençlik ve Spor Bayramına alırlardı. Ne kadar gençsek tabi!

Millet Bahçesinin tapusu da  millete ait. Gerçekten, önceki yıllarda yapılan şuurlandırma çalışmaları sırasında  Ali’nin elli metre, Veli’nin yüz metre, Mehmet’in iki yüz metre arsası buraya kaydırılmış. Bedeli de bir türlü ödenememiş.

Yani sizin anlayacağınız milletin bahçesi hakiki Millet Bahçesi.

Cumhuriyetin 50. yılına modern bir park olarak girdi Millet Bahçesi. Gerçekten mevcut ağaçlarına dokunmadan dizayn edilmişti. Şimdiki kırma taş duvarlar, kırma taş havuz o zaman yapılmıştı. Okalüptüs ve çam ağaçlarının aralarına çimenlikler yapılmış, dinlenmek için banklar yerleştirilmişti.

Ve yıllar geçti; yıllar yılları kovaladı.  Tilkinin dönüp dolaşıp geleceği yer kürkçü dükkanı misali doğduğumuz yer olan Kozan’a geri geldik.

Kozan’a geri dönünce beni en çok üzen, etkileyen Millet Bahçesi olmuştu. Yarısı düğün salonu ve kafeterya olarak kiraya verilmiş, yarısı ise ne idüğü  belirsiz (başbakanın ağzıyla) bir ucube ile doldurulmuştu. Sadece okalüptüsler ve çam ağaçları duruyordu. Gerçi ucubeyi yaparken birkaçını da kesmiş olmaları gerek.

Yıllar olmuş burayı ne yapılış amacına uygun tamamlamışlar, ne de yıkmışlar. Yanılmıyorsam üstünden altıncı dönem belediye başkanlığı geçiyor.

Ey gurbetteki Kozanlılar!

Arada bir Kozan’a geliyorsanız hep kaleye, yaverin konağına bakmayın. Bir de gençliğinizin, çocukluğunuzun geçtiği veya anısını yaşadığınız Millet Bahçesine de bir uğrayın. Kırk yaşının üstündekilerin çoğunluğu Kozan Lisesi tezgahından geçmiştir.  Kozan Lisesini ziyarete gelin ve Millet Bahçesini de bir görün.

Her başkanın tezgahından geçer Adnan Menderes parkı. Atatürk parkı paylaşılamaz son üç başkan tarafından. Cumhuriyet parkı duvarları iyi ki yıkıldı. Alpaslan Türkeş parkı biraz öksüz. En şanslı park Muhsin Yazıcıoğlu parkı. Konumu itibariyle ziyaretçisi çok onun.

Evet!

Kozan’ın mimarı büyük başkan!

Yık şu ucubeyi!

Milletin parkını millete  yakışır bir şekilde sun sayın başkan.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın