DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

76 okunma

Büyük Günah Nedir? Affa Uğrar mı?

ABONE OL
23 Eylül 2014 22:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vatandaş, dinden bilgiler veren bir yazara, ”Büyük günah işleyen bağışlanır mı?” diye sormuş. (http://www.yeniasya.com.tr/yazi_detay.asp?id=18572)

Böyle bir soru soran vatandaş, Yazarla eğlenmeyi düşünmüyor ise, ya büyük bildiği günahı işliyordur, pişmandır, ya da o tip günah işleyen kişilerle ortak iş yapmayı düşünüyordur.

Vatandaşın bu sorusuna dinden ahkam kesen Yazar, ”Helal dairesi geniştir” girişiyle anlatmaya çalışmış.

‘Helal dairesi geniştir’ sözü Said Nursi’ye aittir. Said Nursi, bulunduğu zamanda, gençlerin ‘zina’ denen davranışa meyilli olduğunu gördüğünden, gençleri uyarmak istemiş; zina sonrası çekilecek çileyi örnek verip mutluluğun nikah dairesinde olduğunu bildirmiş.

Şu anda konu büyük günahın bağışlanıp bağışlanmamasıdır. Helal daire sadece cinsel ilişki alanında değildir. Bu ‘helal daire’ ticari ilişkide, zirai ilişkide, sınai ilişkide ve sair ilişkilerde de olması gerekir. Hazindir ki, ‘helal daire’ terimi din bilgisi vermeye meraklı hocalar ve yazarlarca sadece cinsel ilişki alanında kullanılmaktadır. Said Nursi’nin devresinde helal daire sapması daha çok cinsel alanda görüldüğünden, Said Nursi en çok bu alanın düzeltilmesini istemiştir.

Günümüzde beslenme alanında ‘helal gıda’ konusu gündemdedir. Bu konu gündeme alınarak denmek isteniyor ki, boğazlarından kesilerek, soyularak üretilen hayvani gıdalar varken ölüm makinasından geçirilerek parçalanan, domuz vs. karıştırılan hayvani gıda alınmasın.

Said Nursi, özellikle yedi büyük günahtan sakınılmasını istemiş: Adam öldürmek, zina etmek, şarap içmek, valideynin hakkını gözetmemek, kumar oynamak, yalan şahitlik yapmak, dine zarar verecek bid’aya taraftar olmak. Din bilgisi vermeye meraklı yazar, bugün sadece o zamanki günahlar işleniyor sanarak, pişmanlık duyulması halinde büyük denilen tüm günahların afolunacağı zehabına kapılmış. Delil diye gösterdiği ayet ise, Zümer Suresin’nin 53’ncü ayeti.

Said Nursi, hırsızlık yapmanın da büyük günah olduğunu bilmiyor muymuş ki bunu sekizinci olarak belirtmemiş. Eserini telif zamanında hırsızlık olaylarırın görülmediği hükmüne varmak lazım.

Zümer Suresi’nin 53’ncü ayeti, insanların, nefislerine karşı işlediği günahların af edilebileceğini belirtiyor. Kişi, kumar oynar, malını veya emeğini telef eder; içki içer, bozulan davranışıyla rezil olur, sorumluluğu unutur; zina ettiğinde cinsel hastalığa yakalanır. Pişman olmak demek, acıyı farkedip bu davranışı terk etmek demektir. Af otomatikman oluşur. Yoksa, adam öldürme ve yalan şahitlik gibi büyük günahların kefareti ödenmeden o günahı işleyenin affa uğraması imkansızdır.

Yüz yıl öncesinde yaşamış zatın eserlerindeki bilgileri papağan gibi ezberleyen kimseler, sosyal dengeyi altüst eden günümüz uygulamalarına ‘günah’ demeye cesaret edemiyorlar. Zina etmek günah; zührevi hastalığa düştüğünde pişman olur, o günah affolunur. Ya çocuklara tecavüz eden namussuzun -pedefolinin- günahı nasıl affolunur? Böyle günah işleyen biri pişman olsa bile, bu günahın kefaretini ödemek zorundadır. Kefareti ‘idam’ biçimiyle devlet ödetir. Nitekim bu tip suçu işleyen bir kişinin, devlet tarafından kendisine yaşama hakkı verildiği için, kendi kendini ortadan kaldırdığını basından öğrendik.

Garip insanları köleleştirme davranışı da ‘günah’ kategorisine alınmıyor bugün. Hadi Diyanet’ten vazgeçtik… Said Nursi, ‘kölecilik’ unsuruna ‘sosyal afet’ nazarıyla bakıp dikkat çektiği halde, O’na tabi kimseler köleciliğin büyük günah sayılması gerektiğini niçin idrak edemiyorlar? Fox TV’nin Genel Yayın Yönetmeni Doğan Şentürk, bu sabah (05.09.2014 07:30), Sunucu İsmail Küçükkaya ile Soma kömür madenlerindeki köleciliği didikliyordu. Bu köleciler ve bu kölecilere sempatik bakanlar Rab’den tokat yemeden pişmanlık duymazlar. Çünkü ulema taifesi bu hareketi ‘büyük günah’ kategorisine almamıştır.

Büyük günah tanımı şöyle olmalıdır: İşlendiğinde, aileyi ya da toplumu bozulmaya-yıkıma götüren her davranış, her uygulama. Bunu sosyoloji ilmi belirler, din bilgisi verme meraklıları da öğrenirler kulaklarına küpe ederler.

İbrahim Faik Bayav

(05.09.2014 09:03)

http://www.hikayeler.net/yazarlar/6384/ibrahim-faik-bayav/


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.