KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Büyükşehir belediye yasası ve Adana

Büyükşehir belediye yasası ve Adana

Kanun No. 6360 : 13 ilde büyükşehir belediyesi ve 26 ilçe kurulması ile bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasına dair kanun, kabul tarihi 12-11-2012

Yukarıda bilgilerini verdiğim kanunu incelerken içinden Adana ile ilgili kısımları cımbızladım.

“Adana, büyükşehir belediyelerinin sınırları il mülki sınırlarıdır.”

“Mülki sınırları içerisinde yer alan köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliği kaldırılmış, köyler mahalle olarak, belediyeler ise belde ismiyle tek mahalle olarak bağlı bulundukları ilçenin belediyesine katılmıştır.”
Bunun ilgili kanunun tamamı incelendiğinde basite indirgenmiş yorumu şudur:
Mevcut büyükşehir yasasında yukarıdaki değişiklikler yapılınca eskiden merkez ilçe ve bunlara bağlı köylerin oyları ile seçilen büyükşehir belediye başkanını şimdi Adana’nın il mülki sınırları içerisinde kalan tüm ilçe ve köylerdeki vatandaşın oyu ile seçilecek. Yani Seyhan, Yüreğir, Sarıçam ve Çukurova’da oturan vatandaş ile Feke, Saimbeyli, Tufanbeyli dahil tüm ilçe ve köyler…
Eski yöntemle açıklamam gerekirse il genel meclisindeki gibi bir oylama….

Eskiden varoşlardaki insanlarımıza bedava su, ucuz ekmek vaadi ile oy çoğunluğunu şahsi tekelinde tutan, ben hangi partiye gitsem kazanırım diyen zihniyet şimdi bu güzellikleri tüm Adana mülki sınırları içerisinde yapmak zorunda kalacak…..

Dolayısıyla partiler ve yöneticileri bu işi bir kez daha düşünmeli, adaylar üzerinde çok ciddi ders çalışmalılar…
Çünkü bu sistemde sadece ilçeler üzerinde sempati halkası oluşturmuş adaylar değil, köylerin oyu dâhil birincilik ipini göğüsleyenler kazanacak. Buda doğal olarak büyükşehiri aynı oran da etkileyecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ESİR VE YAS İLANI
Şimdi biraz beyin jimnastiği yapalım. Son seçimler de büyükşehir için
MHP % 29.70
AKP %  29.50
CHP % 26.20

Alırken aynı seçimlerde il genel meclisi oylamasında
AKP %  29.80
MHP % 27.17
CHP %  23.11
Bunun manası

1-    Üç parti arasında ciddi bir fark olmayıp bu seçime üç partide eşit şartlarda girecek.

2-    Bu üç partinin dışında baraja takılan küçük partilere giden oylar büyük önem arz edecek. Dolayısıyla BDP dâhil küçük partilerle kapalı kapılar ardında görüşmeler yapılacak

3-    Gücü elinde bulunduran siyasiler her seçim bölgesinde oy almak adına bir önceki seçimde kazanan parti adayının Dünya görüşüne paralel adaylar seçerek, oy kapmaya çalışacak.
Yani AKP Kozan, Feke, Aladağ gibi MHP’nin kazandığı yerlerde Ülkücü kökenli adaylara şans verirken Çukurova’da sosyal demokrat adaylara şans verecek.

Eğer yıllardır iktidar da bulunan AKP den memnunsanız sorun yok!
Değilseniz seçmen olarak işiniz zor, bu labirentten seçmen olarak çıkmak zor !
İşte bu nokta da parti yöneticilerine yada adayları belirleyen yetkililere çok iş düşüyor.
Öncelikle kendi görüşündeki kişilerin bir başka partiden aday olma durumuna karşı önlem alarak, kaçacak hatır oyları ve şahsi teveccüh kaynaklı emanet oyların gidişine engel olacaklar.
Şahsım adına çok açık söylemem gerekirse, oy verdiğim MHP de çok el üstünde tutulan bir aday çıkarmazken bir AKP de çok sevilen bir Ülkücü kökenli adayın AKP adayı olarak çıkmasına engel olacaklar.
Ya da bir CHP yönetimi çokta sevilmeyen, seçmenle barışık olmayan bir adayla seçime giderken AKP den çıkacak bir sosyal demokrat adaya engel olacaklar.
Ya da;
Her iki parti de seçmenlerinin “ işte bu” diyeceği adayları bulup seçmenin karşısına bu adaylarla çıkacaklar.
Bu çok mu zor…
Hiç zor değil, biraz nefislerine basacaklar, biraz tabanın nabzını tutacaklar, biraz kulelerden çıkıp sahaya inecekler, hepsi bu………

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saffat Suresi'nde Polis Gücü, Bariyer, Bilgisayar

Bu konuda çok şey yazabilirim ama uzun olması okuyucuyu yorar diye toparlamam gerekirse:
Hiçbir aday ya da yöneticiyi kast etmeden yazdım bu yazıyı… Kimse özel olarak üzerine alınmasın. Ama illa alınan olacaksa da alınsın, dost acı söyler.

Malum medya ve toplum mühendislerinin yönlendirmesi ile zalimlerin mağdur, mağdurların çapulcu olduğu günümüz de korkum o ki, seçim sathına girildiği günler de oluşturulan bir suni gündemle bunları konuşamaz oluruz diye şimdiden ikaz etmek, uyarmak istedim.

Selam ve dua ile

Şükrü IŞIK  / Gaziantep

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın