DOLAR 18,5902 0%
EURO 18,1811 -0.05%
ALTIN 1.017,64-0,50
BITCOIN 365067-2,19%
Adana
27°

PARÇALI BULUTLU

18:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Buzağı ishali

Buzağı ishali

ABONE OL
11 Haziran 2020 20:29
Buzağı ishali
0

BEĞENDİM

ABONE OL

KÖRPE BUZAĞI İSHALLAERİ

Doğumdan sonraki 3-5 haftayı kapsayan dönem körpe buzağı dönemi olarak kabul edilir. bu dönemdeki buzağı kayıpları işletmeleri ekonomik olarak zarara uğratır bir süt sığırı işletmesinin kazançlı çalışarak ayakta kalması ve gelişmesinin koşullarından biride her doğan buzağının sağlıklı gelişmesi ve buzağı telefatının en az düzeyde tutulmasıdır.

Bir buzağı en az bir yıllık emek sermaye ve yatırım karşılığında elde edilebilmektedir. yetiştirici bir buzağıyı telef etmeden sağlıklı büyütebilirse ister kasaplık veya damızlık olarak satarak işletmeye gelir sağlar bir süt sığırı işletmesinde boğa altı inek başına yılda bir buzağı alınamıyorsa ve doğan buzağıların %3 den fazlası doğum sırasında yada doğumdan sonraki dönemde telef oluyorsa o işletmenin ayakta kalması ve gelişmesi zordur körpe buzağı telefatının en çok görüldüğü dönem doğumdan sonraki ilk 3-5 haftayı kapsayan dönemdir. Doğum ile birlikte dünya yaşamına uyum sağlamaya çalışırken aynı zamanda kendi savunma sistemini de hazır hale getirmek zorundadır. Buzağıların anne karnında kan yoluyla anneden herhangi bir koruma alamazlar doğuma müteakip anne sütüyle –Kolostrum ile bağışıklık kazanırlar, bu dönemde annenin kuru dönem bakımı koruması beslenmesi işletmenin sevk ve idaresi iyi olmak zorundadır buzağı telefatını en alt düzeye indirmek için yetiştirircilerin bilgi ve becerilerini bilinçli bir şekilde geliştirmek ve koruyucu veteriner desteğini sağlamakla mümkündür. Korumak tedavi etmekten çok daha kolay ve daha ucuzdur.

Körpe buzağılarda doğuma müteakip bağışıklık sistemi gelişmediği için hastalıklara dirençsiz olduklarından hastalıklara karşı dirençlere zayıftır körpe dönemdeki buzağı ishallerine mikroplar stres faktörleri ve çevre rol oynar. mikroplar ortamda ahır havasında ve tabanında bulunurlar yeni doğan buzağı sterildir hastalık yapan mikroplar vücuda ,ağız solunum ve göbek yoluyla girerler ilk 1-2 gün içerisinde bağırsaklarda yerleşerek su kaybına, kanlı ishale kana geçerek septisemiye ve bunun neticesinde ölüme neden olurlar. Hastalığın kaynağı hasta hayvanların dışkılarıdır. Buzağılarda ishal yapan mikroplar doğada yaygın olarak bulunurlar. Ortamın elverişsiz şartlarında hastalığa sebebiyet verirler hastalığın meydana gelmesinde ağız sütü (kolostrum) yetmezliğinin büyük payı vardır. Kolostrum’u erken alan buzağılarda kolostrum bağırsaklarda mikropların üremesini önler buzağı ishallerine karşı yavruyu korur. Körpe buzağı ishalleri 1-3 günlük buzağılarda halsizlik yüksek ateş ve süt içmeme halsizlik vücutta soğuma kaslarda titreme, ishal (pis kokulu ve rengi solgun rengi sarıdan beyaza kadar değişebilir. Kan izleri bulunabilir.) ve ani ölümler olur.

Buzağı ishallerinden korunmak için bir takım önlemler almak gerekir hastalığın çok kompleks bir yapıda olmasından ötürü işletmelerde tamamen ortadan kaldırılamamış ve tam bir başarı sağlanmamıştır ancak korumada ekonomik düzeye çıkmak ana hedef seçilmelidir bu noktaya ulaşmak için ise yetiştirici bakıcı ve veteriner hekimlerin beraberce uymaları gereken kurallar mevcuttur bu kuralların başlıcaları körpe buzağıların hastalık etkenlerine maruz kalma şansını azaltmak yeteri derecede kolostrum vererek direncini artırmak annelerinin kuru dönem bakımlarına riayet etmek kuruda en az 7-8 hafta önce kuruya almak kuru dönemde hastalık etkenlerine karşı anneleri aşılamak. Bu dönemde stres yapacak olgulardan kaçınmak doğum hijyenine riayet etmek ve doğumdan sonra ilk iki saat i,çerisinde buzağının ağırlığının %10’u kadar ağız sütü içirilmeli göbek kordonu bakımı yapılmalı ve dezenfekte edilmelidir.

Buzağılar temiz hijyenik kulübelerde ayrı ayrı tutulmalı hasta buzağılar derhal sağlıklı olanlardan ayrılmalı kulübesi dezenfekte edilmeli, Ve veteriner hekimlere müracaat edilmelidir.

Mustafa YENİCE

Veteriner HEkim


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.