KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Buzağılara verilecek süt

Buzağılara verilecek süt

Buzağının emdigi süt ön midelere uğramadan bir oluk (ösafagal oluk) vasıtasıyla abomasuma gider.Burada salgılanan bir enzimle (Renin) pıhtılasarak sindirilir. Ön midelere giden süt ise sindirilemediginden ishale sebep olur. Süt inegin memesinden 39 derece sıcaklıkta çıkar. Bu ısıya sahip olan sütü buzağı emmeye basladıgı zaman süt buzagıda uygun sindirim organı olan abomasuma gider ve burada pıhtılasarak sindirilir.

Halbuki sütün ısısı birkaç derece daha düsük oldugu zaman buzagının emdigi süt ön midelere giderek sindirilemez ve ishale sebep olur. Çünkü, sütün abomasuma geçmesini saglayan ösafagal oluk emme refleksinden ziyade sütün ısısına hassasiyet gösterir. Birçok yetistiricinin gebe ineklere ve dogan buzagılarına ishale karsı koruyucu asılamalar yaptıgı halde tekrarlayan ishal vakaları yasamalarının sebebi buzagılara verilen sütün ısısının arzu edilen seviyede olmamasıdır.

Çözüm sütün buzagıya verilmesi gereken ısısına dikkat edilmesidir. Ancak süt direk ısıtıcı ile ısıtılması uygun olmayan bir gıdadır. Çünkü uzun süreli yüksek ısı süt içerisindeki besin maddelerinde bozulmaya sebep olmaktadır. Yapılması gereken endirek ısıtma sistemine sahip uygun özellikteki cihazlar ile sütün arzu edilen ısıya getirilmesidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer: “Binlerce ton patates çürümeden kurtarılsın”
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın