Çalınamayan Bisiklet Üretiliyor

Çalınamayan Bisiklet Üretiliyor

Bisikletler kalabalık şehirlerde en iyi ulaşım araçlarından biridir ,özellikle bisiklet yolları varsa. Ancak bisiklet kullanmanın bisikletinizin çalınması gibi bazı can sıkıcı sorunları da var. Bu nedenle en sık başvurulan yöntemlerden biri iyi bir kilit kullanmak. Ancak kilit kullanmak da bu ciddi sorunu çözemeyebiliyor. Özellikle New York gibi bir bisiklet hırsızlığının yaygın olduğu bir şehirde başka alternatifler arıyor insanlar. Bununla ilgili bazı tasarımcılar yeni çözümler geliştirebiliyor. Bunlardan birisi de Yerka Projesi ve bu projede amaçlanan bisikletin kendisinin aynı zamanda bir kilit gibi davranması.

Yerka Projesi Şili’den üç mühendislik öğrencisinin ortak çalışmasıdır. Bu arkadaşlar kilit meselesini bisikletin ayrılmaz bir parçası yapma fikri ile hırsızların kilit kırma çabalarının önüne geçmiş oluyorlar. Üstelik bu defa kilit kırmak bisikleti kırmak anlamına geliyor.

Şu an sadece bir prototip olan bu çalışmada bisikletin kendisini kilit haline getirme işlemi 20 saniye kadar sürüyor. Bunun nasıl yapıldığını aşağıdaki videodan görebilirsiniz,
Ne zaman seri üretime geçileceği ya da ücreti hakkında bir bilgi verilmemiş olsa da bu bisiklet tasarımının gerçekten çalınamayan bisiklet olup olmadığını zamanla göreceğiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN