DOLAR 13,5439-0.88%
EURO 15,1312-0.84%
ALTIN 775,30-1,61
BITCOIN 5020470,82%
Adana

AÇIK

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cam Güzeli (Impatines walleriana)

Cam Güzeli (Impatines walleriana)

ABONE OL
09 Ocak 2022 14:05
Cam Güzeli (Impatines walleriana)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hemen hemen bütün yıl aralıksız ve bolca açan beyaz, pembe, kırmızı ve turuncu renkli, yalınkat veya katmerli çiçekli; yeşilde kahverengi-kırmızıya değin değişen yapraklı iç mekan veya balkon bitkisidir. Anavatanı Doğu Afrika’dır. Tabiatta 600 türü bulunan Impatiens cinsinin başka süs bitkileri yetiştiriliciliğinde önemli olan türleri I.petersiana ve I.sultanii’dir.

İklim İstekleri

Yıl boyunca iyi çiçeklenebilmesi için kış aylarında 13 C sıcaklıkta bulundurulması gerekir. Yüksek orantılı nem ister. Aydınlık ve güneşli yerleri severler.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 80

Toprak istekleri

John Innes saksı kompostu No.1’de iyi gelişir. Yani 2 kısım parçacık büyüklüğü 3mm olacak şekilde öğütülmüş boynuz ve tırnak unu( % 13 azot içerir.), 2 kısım fosfat ( % 18 fosforik asit içerir.), 1 kısım potasyum sülfat ( % 48 potasyum içerir) karışımı konur. Ayrıca, hacim olarak eşit miktarlarda tınlı toprak, yaprak çürüntüsü ve kumun karışımıyla elde edilen harç da kullanılabilir.

Üretim Tekniği

Üretimi tohum ve çelik ile yapılır. Tohumlar Mart ayında herhangi bir tohum kompostuna ekilirler. Çimlenme için gerekli ortalama sıcaklık 16-18 C dir. Tepe çelikleri, kuvvetli dalların uç sürgünlerinden 7.5-10 cm uzunluğunda olmak üzere Nisan-Eylül ayları arası alınırlar. Hacim olarak eşit miktarlardaki turba ve kum karışımına dikilen çelikler 16C’de köklendirilirler.

Cam Güzeli (Impatines walleriana)3

Gübreleme

Her 2 yılda bir Nisan ayında saksı değiştirme yapılır. Mayıs-Eylül ayları arası 2 haftada bir kez 2 g/1 kompoze gübre verilir.
Sulama

Yazın bitkiye bol miktarda su verilmeli, sıcak havalarda yapraklara su püskürtülmelidir. Kışın ise su oranı azaltılmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Altuni Taflan

Budama

Yaşlı bitkilerin gövdesi topraktan itibaren 7.5-10 cm kalacak şekilde Mart ayında kesilmelidir.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 80

Hastalık ve Zararlıları

Önemli zararlıları Sümüklü Böcekler, Yaprak Bitleri ve Beyaz Sinekler’dir. Sümüklü böcekler yumuşak ve çıplak vücutlu olup, renkleri esmer, kiremit veya grimsi renkte olabilirler. Süs bitkisinin yaprak ve sürgünlerini kemirerek zararlı olurlar. Mücadelesi, öncelikle sümüklü böcekler toplanıp yok edilmeli veya metaldehyde etkili hazır zehirli yemlerden birisi akşamüzeri salyangoz ve sümüklü böceklerin geçebileceği yerlere yığınlar halinde konmalıdır. Yaprak bitleri, Püseron, ballık adları ile tanınırlar. Vücutları yumuşak bazen hafif tozlu veya bir mum salgısı ile örtülü olabilirler. Renkleri yeşil, siyah, sarı, kırmızı, beyaz ve kahverengimsidir. Yaprak bitleri bitkileri sokup bitki öz suyunu emerek yaşar. Emme sırasında salgıladıkları toksik ve tahriş edici maddelerle yaprak kıvrılması veya şişkinlik gibi anormal oluşumlara neden olurlar. Yaprak sararır ve kurur. Virus hastalıklarını taşıyarak önemli zararlara yol açarlar. Mücadelesi, aşağıda adı ve kullanım dozu verilen ilaçlardan birisi su ile karıştırarak uygun bir pülvizatörle bitkiye püskürtülmelidir. Parathion-methyl 35 E.C. ( sıvı görünümünde % 20-50 arasında etkili madde içeren) 10 cc’lik 10/1 suya preparat veya Malathon 20 E.C. ( sıvı görünümünde % 20-50 arasında etkili madde içeren) 25 cc’lik 10/1 suya preparat kullanılabilir.

Cam Güzeli (Impatines walleriana)

Beyaz Sinek, ergin vücudu soluk sarı renkte olup, kanatlar üzerindeki beyaz mum tabakası nedeniyle genel olarak beyaz renkte görünür. Larvalar yaprağa yapışık olup şeffaf renktedir. Yaprakların alt yüzeyinde beslenirler. Yılda 9-10 döl verebilirler. Bitki Öz suyunu emerler. Larva ve erginler bitki öz suyunu emerek beslenirler, bitkinin zayıflamasına, yaprakların sararmasına, neden olurlar. Ayrıca beslenme sırasında tatlı ve yapışkan bir madde salgıladığından yapraklar üzerinde fumajin denen mantar gelişerek bitkinin görünümünü bozar ve pazar değerini düşürür. Bunun yanısıra erginleri bazı virus hastalıkları taşıyıcısıdır. İlaçla mücadele olarak; Cypermethrin 2– E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 3 cc preparat, Amitraz, 20, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 30 cc preparat gereklidir.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet