Çam Yağının Faydaları

Çam Yağının Faydaları

Çam Yağının Faydaları

Çam yağının faydaları, çam ağacının dikenlerinden elde edilen bir yağdır. Vücutta bulunan zararlı organizmaları yok etmek için oldukça faydalıdır. Ayrıca solunum yolu hastalıkları, iç salgı sistemi ile alakalı gelişen hastalıklarda tedavi edici özelliği vardır. Bu özelliklerinin yanı sıra tahta kurusu ve bitlere karşı da kullanılabilen bitkisel bir yağdır.

Çam yağının en önemli ve bilindik faydalarından biri saç üzerindeki etkileridir. Kafa derisinde oluşan zararlı maddeleri yok edici özelliği vardır. Kan akışını hızlandırarak saç köklerinin daha iyi beslenmesini sağlar.

Çam Yağının Saçlara Faydaları

  • Saç derisinde oluşan problemlere karşı oldukça faydalıdır. Özellikle kepek gibi saç hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
  • Saçların daha çabuk uzamasını sağlar.
  • Saçların daha canlı ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.
  • Saç köklerini güçlendirerek saç dökülmelerini büyük oranda engeller.
  • Hacimli ve dolgun saçlara kavuşmak isteyenlerin kullanması gereken mucizevi bir yağdır.

Çam Yağı İle Hazırlanan Saç Bakım Kürü

  • 9 damla çam yağı
  • Yarım su bardağı su

Hazırlanışı: Ufak bir kasenin içinde çam yağı ve su karıştırılarak, masaj hareketleri ile saçlara sürülür. Başlangıçta hafif bir yanma hissi oluşacaktır. Ancak endişe etmeye gerek yok, bu his zamanla ortadan kaybolacaktır. Kullanılmaya başlandığı ilk zamanlarda saçlarda dökülme yaşanabilir. Dökülmenin ardından saçlar daha gür bir şekilde yenilenecektir.
Çam yağı kürü saçlara haftada en fazla 2 defa uygulanabilir.Çam Yağının Saçlar İçin Kullanım Şekli

Aktarlardan kolaylıkla temin edilebilecek çam yağı kullanılan organik bir şampuanın içine boşaltılır. Şampuan çalkalanarak çam yağı ile karıştırılır. Saçlar hazırlanan şampuan ile yıkanır.

Çam yağı ekstra olarak tek başına da kullanılabilir. Birkaç damla çam yağı ile saç diplerine parmak ucuyla masaj yapılır. Ancak bu işlem anında fazla çam yağı kullanımından kaçınılmalıdır. Saç derisine çam yağı uygulandıktan sonra 30 dakika kadar beklenir ve saçlar bitkisel bir şampuan ile temizlenir.

Çam Yağının Diğer Faydaları

Balgam Söktürme: Çam yağı akciğerlerde oluşan balgamın atılmasına ve sinüs enfeksiyonlarını azaltmakta etkili bir yağdır.

Kızarıklık Ve Şişlik: Çam yağı güçlü içeriği sayesinde vücutta oluşan kızarma ve şişliğe karşı iyi gelir. Ayrıca kaşıntıyı geçirme vücutta oluşan yaraların iyileştirme gibi olumlu etkisi vardır.

Cilt Bakımı: Zararlı bakterilere karşı açtığı savaş sayesinde cilt bakımı için güvenle kullanılabilir

Virüs Kırıcı: Düzenli kullanılan çam yağı vücutta oluşan ve soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara yol açan virüslere karşı bedeni korur.

Antioksidan Özelliği: Hücresel bozulmaları engelleyerek yaşlanmayı geciktirir.

Aromaterapi: Vücuda enerji vererek vücut ve ruh sağlığını korur. Stres, depresyon gibi şikayetlere karşı oldukça faydalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN