DOLAR 8,65801.42%
EURO 10,17950.81%
ALTIN 487,651,55
BITCOIN 411075-1,73%
Adana
28°

AÇIK

05:16

İMSAK'A KALAN SÜRE

ÇEKÜD, Adanalı Öğretmenler İçin Çevre Konulu Hizmetiçi Eğitim Kursunu Tamamladı
  • KozanBilgi.Net
  • Adana
  • ÇEKÜD, Adanalı Öğretmenler İçin Çevre Konulu Hizmetiçi Eğitim Kursunu Tamamladı

ÇEKÜD, Adanalı Öğretmenler İçin Çevre Konulu Hizmetiçi Eğitim Kursunu Tamamladı

ABONE OL
17 Eylül 2014 21:48
ÇEKÜD, Adanalı Öğretmenler İçin Çevre Konulu Hizmetiçi Eğitim Kursunu Tamamladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD) ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile 08 – 11 Eylül 2014 tarihlerinde 81 ilde eş zamanlı olarak Adana’da da öğretmenlere yönelik düzenlenen çevre konulu hizmetiçi eğitim kursu tamamlandı.

Çevre ve Şehircilik, Orman ve Su İşleri Bakanlıkları (Orman Genel Müdürlüğü ve Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü) da eğitici görevlendirerek kursa destek verdiler. Ceyhan’dan 6 öğretmenin katıldığı kursa toplam 36 öğretmen müracaatta bulundu.

Meryem Abdurrahim Gizer Ortaokulu’ndaki programın açılışına İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hayati Koca, iş şube müdürü Beyali Özli, ÇEKÜD İl Temsilcisi Hüseyin Doğan ve kursiyerler katıldı.

Hüseyin Doğan yaptığı konuşmada;  “ÇEKÜD’ün çevre ile kurulacak olan kişisel ve toplumsal iletişimin insan tabiatına uygun biçimde yürütülmesi, geçici bir aksiyon değil, kalıcı bir ahlak ve davranışlar bütünü olması gerekiyor. Çevre faaliyetleri, insan ile tabiatın aynı evrenin parçaları olduğu bilincinden hareketle bir tarafı koruyup gözeterek diğer tarafı eğitip bilinçlendirerek yürütülmelidir. Biz bu faaliyetimizle gelecek nesillerin emanet edildiği çocuklarımızın öğretmenlerini eğiterek nesillerimize daha yaşanabilir bir çevre bırakmak istiyoruz” dedi.

1

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Hayati Koca da çevreye karşı sorumluluğun herkese ait olduğunu belirterek; “Çevreye karşı sorumluluğu olmayanın ailesine, komşusuna karşı sorumluluğu da yoktur. Bizim kadim kültürümüz çok önemli. Komşuya karşı sorumluluğu, ’Komşusu açken tok yatan bizden değildir’ Hadis-i Şerifi ile çok muazzam anlatır. ’Kıyamet koparken kimin elinde bir fidan varsa fırsat bulursa onu diksin’ Hadis-i Şerifi üzerine bu konuda daha güzel bir söz söylenemez” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  20. Milli Eğitim Şûrası 7 yıl sonra toplanıyor

Daha sonra ÇEKÜD tanıtımı, çevre ve ahlak sunumlarının ardından Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü ve Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü’nden eğiticiler, iki ayrı gruba 4 gün süren eğitim verdiler.

Program çerçevesinde; Çevre ve Ahlak, Ormanların Önemi, Ormanların Faydaları, Türkiye’nin Orman Alanları, Doğa Koruma ve Biyolojik Çeşitlilik, Ekoloji, Çevre Kirliliği ve Etkileri, Çevre Kirliliğini Önlemek İçin Alınacak Önlemler, Küresel Isınma, İklim Değişikliği, Atıklar ve Geri Dönüşüm, Yenilenemez Enerji Kaynakları, Yenilenebilir Enerji Kaynakları, Enerji Kirliliği, Enerji Verimliliği gibi çevre konuları öğretmenlere aktarıldı.

Eğitimin son gününde ise yerel çevre sorunları ile ilgili atölye çalışması ve sınav yapıldı. Sınavda başarılı olan kursiyerlere de sertifikalı takdim edildi.Ayrıca seminerin son günü çevre gezisi kapsamında Karataş Kumluk Tabiat Parkı, Akyatan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası gezilerek inceleme ve gözlemler yapıldı. Gezide Adana Doğa Koruma ve Milli Parklar Şefi S.Filiz İdilman öğretmenlere tanıtıcı bilgiler verdi. Sahada uzun zamandır araştırma ve gözlem yapan Doğa Koruma Yönetmeni Ayşe Oruç da gözlemlerini eğiticilerle paylaştı.

Çevre konulu hizmetiçi eğitimler; teknolojik ürünlerin, aşırı tüketim alışkanlıklarının, israf ve gösterişe dayalı yaşamın çevre sorunlarını arttırdığı göz önünde bulundurularak toplumun bilinçlendirilmesinde öğretmen-öğrenci arasındaki etkili eğitim sürecini kullanabilmek amacıyla gerçekleştirildi. Verilen eğitimlerle çevre bilinci konusunda daha donanımlı hale gelen öğretmenlerin bu bilgi birikimlerini öğrencilere aktarması hedeflendi. Düzenlenen kurslarla çevrenin korunması, çevre sorunlarının çözümlenmesi konularında örgün ve yaygın eğitim kurumlarının katılımlarıyla çevre bilincinin topluma yayılması konusunda önemli bir çalışma gerçekleştirilmiş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  20. Milli Eğitim Şûrası 7 yıl sonra toplanıyor

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.