Çelebi: “Sosyal Devlet Anlayışına İhtiyaç Var”

Çelebi: “Sosyal Devlet Anlayışına İhtiyaç Var”

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, koronavirüsle mücadelede sosyal devlet anlayışına ihtiyaç olduğunu söyledi

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, Çin’de ortaya çıkıp kısa süre içinde tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınıyla mücadelede başarıya ulaşmak için sosyal devlet anlayışına ihtiyaç olduğunu söyledi.

108 YURTTAŞIMIZI KAYBETTİK

CHP Adana İl Başkanı Mehmet Çelebi, CHP Adana İl, Seyhan, Çukurova, Yüreğir, Sarıçam İlçe örgütleri ile il ve ilçe kadın, gençlik kollarından oluşan “CHP Adana Kriz Yönetimi” grubu adına yaptığı açıklamada koronavirüs nedeniyle 108 yurttaşın yaşamını yitirdiğini aktardı.

SOSYAL MESAFEYİ KORUYUP FİZİKSEL TEMASTAN KAÇINMALIYIZ

İktidarın virüsle mücadele sürecini yönetemediğini vurgulayan Çelebi, “Hastalığı tedavi edecek aşının henüz geliştirilememiş olması nedeniyle, bugün yapılacak en önemli şey hastalığın yayılımını önlemek. İnsanların evlerinde kalması, sosyal mesafeyi koruyup, fiziksel temastan kaçınması bu mücadelenin temelini oluşturuyor” dedi.

VERGİ, PRİM, KREDİ BORÇLARININ ÖTELENMESİ, FATURALARI DEVLETİN ÖDEMESİ GEREK

Virüsün yayılmasının önüne geçmek, yaşanacak can kayıplarını ve daha fazla yurttaşın hastalanmasının önüne geçebilmek için iktidarın ivedi olarak, yurttaşlarımızın evde kalmasını sağlayacak önlemleri almak zorunda olduğunu vurgulayan Çelebi, şöyle devam etti:

“İnsanları evde tutmanın yolu geçici sokağa çıkma yasağı ilan edip, halkın elektrik, su, doğalgaz faturalarını devletimizin karşılaması, işletmelerin vergi, prim gibi yükümlülüklerin ötelenmesi, kapatılan işyerlerindeki çalışanların iş güvencesinin sağlanmasından geçmektedir” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer: “88 TL olan aylık elektrik faturasının 17 TL’si vergi ve fonlara gidiyor”SOSYAL DEVLET ANLAYIŞINA İHTİYAÇ VAR

Çelebi, “Milyonlarca insanın işsiz olduğu ülkemizde, kapatılan, faaliyetlerine ara verilen işletmelerde çalışanların da işsizliğe, yokluğa mahkum edildiği bir süreç yaşıyoruz. Sosyal devlet olmanın gereği halkın bu ihtiyaçlarına çözüm üretmektir. Ancak şu ana dek devletin sosyal yanını ne yazık ki göremedik. Ödenecek faturalar, vergiler dururken, insanlar zorunlu ihtiyaçlarını dahi karşılayamazken iktidar bu sorunlara çözüm bulmak yerine ‘evinizde kalın’, yani ‘aç kalın’ deme kolaylığını tercih ediyor. İktidar, bu yükün altına girmemek için bilim kurulunun önerdiği süreli sokağa çıkma yasağını ise uygulamamakta ısrar ederek hastalığın yayılmasına katkıda bulunuyor. Bu mücadelenin başarıya ulaşması için ivedi olarak sosyal devlet anlayışına ihtiyacımız var. Hiçbir şey insan yaşamından önemli olamaz. Türkiye Cumhuriyeti devleti sağlam temeller üzerine kurulmuştur. Ülkemiz koronavirüs salgınının en az zararla atlatabilecek olanaklara sahiptir” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın