DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 4691492,09%
Adana
29°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Celile Hanim
62 okunma

Celile Hanim

ABONE OL
29 Mayıs 2015 20:47
Celile Hanim
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1883 yılı sonlarında İstanbul’da doğan Celile Hanım, dedeleri bakımından, Alman ve Polonyalı kişilerin soyundan gelmektedir. Babası, Polonya ihtilalinde Türkiye’ye sığınıp müslüman olan ve Türk ordusunda kahramanca hizmetleri sırasında şehit edilen Mustafa Celalettin ( Borcenski ) Paşanın oğlu ve Sultan Abdülhamit’in yaveri Enver Paşa’dır. Annesi, Alman kökenli iken Türkiye’ye iltica eden Müşir Mehmet Ali Paşa (Magdeburg) kızı Leyla Hanımdır.

Celile Hanım, özel yabancı mürebbiyeler tarafından büyütüldü. Delikanlılık çağını Paris’te geçirmiş bulunan ve birkaç yabancı dile aşina olan babası Enver Paşa tarafından eğitildi. Enver Paşa’nın, bir ara padişahın yaveri olması nedeniyle, Saray Ressamı Zonaro ile yakın dostluğu vardı. Bu vesile ile, Celile Hanım padişahın ressamından özel dersler aldı. Daha sonraki yıllarda bu alandaki çalışmalarını ve eğitimini Roma ile Paris’te sürdürdü.

Celile Hanım, 20. asrın başladığı günlerde, İstanbul sosyetesinin en güzel kızlarından biriydi. 1900 yılında Hikmet Bey’le evlendi. Bu Hikmet Bey, meşhur valilerden ve tasavvuf edebiyatıyla uğraşmış şairlerimizden, Nazım Paşa’nın oğludur. Güçlü yabancı dil bilgisi yanında, kültür hazinesi zengin bir kişiydi.

Almanya’da şehbederlik, Matbuat Müdürlüğü, Teşrifat Müdürlüğü gibi görevlerde bulundu. Ne var ki, Celile Hanımla Hikmet Beyin evliliği 1. Dünya Savaşı sonlarına doğru boşanmayla sonuçlandı. Bu ayrılıktan sonra kendisini tamamen resme veren Celile Hanım, bir aralık, Berlin’e giderek, galerilerde, atelyelerde ve müzelerde etütlerde bulundu.

Daha çok portre ve Nü üzerine çalışan Celile Hanım, genç kızlığında, babası Polonya kökenli Enver Paşa’nın adı ile Celile Enver olarak tanınırdı. Evliliğinde kocasının adını ekleyerek Celile Hikmet oldu.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.