DOLAR 15,9702 0.14%
EURO 16,7832 0.41%
ALTIN 930,430,04
BITCOIN 465859-2,31%
Adana
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Cemaat, Hakikat, Nifak ve Dalâlet 

ABONE OL
23 Eylül 2014 22:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Üstad Said Nursi demiş: ”Bu zaman ehl-i hakikat için şahsiyet ve enaniyet zamanı değil”.

Şu bizim bulunduğumuz zaman için de öyle.

Üstadın çevresinde kendini belli eden ehl-i hakikat insanlar var imiş ve fazla imiş. Bugün, ara ki bulasın.

Üstad Said Nursi, ”ehl-i nifak” ve ”ehl-i dalâlet” iki unsuru ehl-i hakikatin dikkatine vermiş. Bu iki unsurun, meşreplerine zıt olduğu hâlde, ehl-i hakikat karşısında ittifak kurduğunu yine Üstad belirtiyor. Demek ki bu iki unsur, ehl-i hakikat meşrebin neşvünema bulmasından hoşnut değilmiş.

Biz, Üstad’ın zamanında değil, bu zamandayız. Bu zamanda olduğumuza ve Üstad’a da rahatça zahmetsiz kulak verebildiğimize göre ehl-i hakikat galip gelmiş demektir.

Şimdi… Ehl-i hakikat ortalıkta görünmüyor ya… Ya görevi bitmiş olmalı, ya da başka tarafa geçmiş olmalıdır.

Ehl-i hakikat ortalıkta görünmediğine göre, mübareze ehl-i hakikat ile dâll-nifak arasında değil, ehl-i dalâlet ile ehl-i nifak arasında geçiyor demektir.

Dalâlet (dalâl) sözcüğü Hataen veya isteyerek doğru yoldan ayrılmayı belirtir. Bu sıfatı alan bir kişi veya toplum, ikaz edildiğinde, yanlışlık farkettirildiğinde, doğru yola gelebilir. Ama, gidilmesi gereken o doğru yol mutlaka belirgin olması gerekir. Çünkü, ”zulüm” denen olgu içten içe gelişmeye başlamıştır.

Nifak sözcüğü, iki yüzlülük diye biliniyorsa da, doğru yolda gidenlerden nasiplenebilmek için doğru yolu kabul ediyormuş numarası yapmayı belirtir. Eğri yol arzusu onun içinde gizli kalır.

Öyleyse şöyle denebilir: Ehl-i nifak içinde ehl-i iman bulunmayacağı gibi ehl-i dalâl de bulunmaz. O, kendine özgü bir yapıdır. Ama ehl-i iman içinde nifak ehli bulunur. Dâll gerçekleştiğinde nifak kendini açığa vurur.

Bugün, ehl-i dalâlet ehl-i nifak ile karşı karşıyadır. Ehl-i dalâlet ehl-i hakikati aramaktadır ki, gideceği yolu bilsin. Ehl-i nifak ise, iman maskesini suratına geçirip doğru yolun önünü kesmiş olduğundan, hatalarını anlayanlara o yola girme fırsat vermez.

Doğru yolda gidenler mi?..

Doğru yolda olduklarını dahi bilmezler ki! Nifak ehlinin suratındaki maskeye bakıp, onların oluşturdukları yan yollara geçmeye başlarlar. Yan yolda, ilerlendikçe, anayol ile arasındaki mesafe açılır; dâll olayı belirginleşmeye başlar. Pişmanlık oluşur ama, ünsiyet de pekişir.

Nifak ehlinin özelliği, şahsi menfaattir. Zihinlerinde para… daha çok para ve konfor edinme vardır. O para ve konfor için batı insanına söylediği ile doğu insanına söylediği birbirini tutmaz. İnsanların zulüm içinde olmaları onu ırgalamaz. Ama, menfaat geleceğini farkederse, zulme uğrayanlara üzülüyormuş gibi yapar.

Hakkı gözetme gayesinde olan cemaatler, bunun farkında olup tavır alabiliyorlarsa mesele yok. Yoksa, durum vahim! (11.06.2011)

İbrahim Faik Bayav


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.