DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3521991,20%
Adana
28°

AZ BULUTLU

16:28

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

119 okunma

Cemil Çiçek’in Üç Açığı Ya da Kaçığı 

ABONE OL
20 Eylül 2014 07:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiyemiz’in Kenan Evren darbesi sonrası durmadan yenilenen şık edilen bir meclis binası var. Bu binanın demokrasi gereği seçilip oluşturulan meclisi var. Bu meclisin kendi aralarından seçip çıkardığı bir de başkanı var. Bu başkanın adı: Cemil Çiçek. 
 
Meclis’in başkanı olan Cemil Çiçek, ll. Kamu Etiği Kongresi’nin açılışında ülkenin karşı karşıya kaldığı sıkıntıların sebebini az da olsa anlatıvermiş. 11 yıllık AKP iktidarının her devresinde ayrı bir görev alan Başkan Çiçek, çok geç olsa da sıkıntıların sebebinden anlatmışsa, anlattığı, bizi ileriye dönük umutlanmaya sevkedebilir. Meclis Başkanı Cemil Çiçek’in ‘etik’ konulu açıklamasını irdeleyelim, umudun hangi aşamasına varacağımızı anlamaya çalışalım. 
 
”Bizim demokrasimizde üç açık var: Birisi hukuk,birisi ahlak, birisi de kültür açığıdır”. 
 
Bu cümleden anlıyoruz ki; 
 
a) bizim, sizin, onların şeklinde demokrasi çeşidi varmış!.. 
 
b) bunların, hukuklusu-hukuksuzu, ahlaklısı-ahlaksızı, kültürlüsü-kültürsüzü biçiminde görüneni varmış!.. 
 
Soru 1: Başkan Çiçek’in ‘bizim’ dediği demokrasi, Kenan Evren’in darbesi sonrası oluşturulan demokrasi mi, yoksa 1946’da başlayan Kenan Evren gibi darbecileri de içinde barındıran kah sevindiren kah üzen demokrasi mi? 
 
Eğer, Başkan Çiçek’in andığı ‘bizim’ demokrasi 1946’dan beri süregelen demokrasi ise, bu zaman zarfında birbirine zıt üzücü-sevindirici safhaların makul karşılanması gerekirdi. Biliyoruz ki, AKP çevresinde yer alıp ona dört elle sarılanlar, sevindirici safhalardan soluklanmayı, üzücü safhaları durmadan yermeyi gelenek yaptılar. Yok eğer, Başkan Çiçek’in ‘bizim’ dediği demokrasi, Kenan Evren darbesi sonrası oluşturulmuş demokrasi ise, on bir yıldır başımızda bulunan AKP, daha başlarda açıkları dikkate alması, ülkeyi kaplayan üzücü olayların çığırından çıkmasına izin vermemesi gerekirdi. Ama biz, AKP’nin ve yandaşlarının Kenan Evren darbesi sonrası oluşturulan demokrasi sayesinde saltanat kapma bayramı yaptığını biliyoruz. 
 
Soru 2: Cemil Çiçek’in ‘açık’ ya da ‘kaçık’ olarak belirttiği hukuk ve ahlak yokluğuna, AKP’ye yüzde 50 oranla destek çıkan, bol miktarda dindarı(!) bulunan toplum, ahlaksızlığa ve hukuksuzluğa pirim veren toplum mu idi? 
 
Meclis Başkanı Cemil Çiçek demiş: ”Cari açığı, bütçe açığını kapatırız, onlar çok kolay meseleler”. 
 
Nasıl kapatırlar mesela?.. 
 
Önce, Ağaların vergi verişini onların iradesine bırakarak, Amerika’dan ‘hibe’ adı altında para alarak, Amerika gücendirilirse, İngiltere’nin kapısını çalarak, oradan Arap kardeşlerin(!) petrolden biriktirdiği dolarlara yol bularak, filan mı?.. Eğer öyle ise, Başkan Çiçek’in ‘bizim’ dediği demokrasi’den ahlak ve hukuk kaçışının hız kazanacağı hatırdan çıkarılmamalı. 
 
Başkan Çiçek, Kamu Etiği Kongresi’nin açılışında sarfettiği şu söz yerindedir, benimsenir: ”Etik, tebliğ konusunun ötesinde hayat tarzı haline geldiğinde anlam ifade eder”. Bkz:http://www.yeniasya.com.tr/haber_detay2.asp?id=52479 
 
Devlet yönetimine gelen AKP kadrosu ve Meclis’teki grubu ve destekçileri, uygulamaya başlasınlar. İleride, dün dediğini bugün 180 derece dönüşle tam tersini söyleyebilen ‘ahlak erozyonlu’ başbakanlar yönetime gelemez olurlar. 
 
Son söz: Meclis’e başkan olan kişi, etik uyarısını bir kongrede değil, başkanı olduğu Meclis’te yapmalı. 
 
İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 29 Mart 2013 tarihinde yayımlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.