DOLAR 18,6299 -0.06%
EURO 19,2745 -0.78%
ALTIN 1.042,17-0,90
BITCOIN 302455-1,79%
Adana
20°

KAPALI

06:26

İMSAK'A KALAN SÜRE

Cennet Kuşu Çiçeği – Starliçe

Cennet Kuşu Çiçeği – Starliçe

ABONE OL
24 Ocak 2022 18:55
Cennet Kuşu Çiçeği – Starliçe
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çiçeğinin görünümünden dolayı çok beğenilen, çiçek fuarları ve yarışmalarında altın madalyalar alan starliçyabirçok ülkede ve ülkemizde en en pahalı kesme çiçek unvanını almıştır. Bizde bu değerli çiçeği sizlere tanıtmak ve starliçe hakkında geniş kapsamlı bilgiler vermek istedik. Bu bilgilerle sizlerdestarliçe çiçeğini yetiştirebilir,starliçe fidanıelde edebilirsiniz.

Starliçe çiçeği genelde seralarda yetiştirilir, seralar yetiştirme ortamı orak uygun olmaktadır. Ancak evlerde de dikkatli bakılırsa evde starliçe çiçeği bakılabilir.Evlerde saksı ortamında yetiştirecek olanlara tavsiyelerim;

– Tohumdan yetiştirdiğiniz starliçe çiçek açması için 4-5 sene geçmesi gerektiğini unutmayın. Çiçek açmıyor diye umutsuzluğa kapılmayın.

– Starliçe fidelerinin toprağı her zaman nemli olmalıdır. Bu nedenle düzenli sulama yapılmalıdır. Yapraklara su püskürtmek bitki gelişimine olumlu katkı yapar. Ortamın sıcaklığı 10-25 C arasında olmalıdır. Düşük sıcaklık filizlerin gelişmesine olumsuz etki yapar. Yaprakların aşırı güneş görmesi de bitkiye zarar verir. Sterliçya nem seven bir bitkidir. Toprağı asla kurumamalıdır. Yapraklara püskürtülerek su verilmesi bitki gelişmesini olumlu yönde etkiler. Kış aylarında verilen su yaz aylarından daha az olmalıdır.

– Sterliçya bitkisi asitli toprakları sever. Saksı toprağınıza yanmış hayvan gübresi karıştırılmalıdır. Kimyasal gübreler de kullanılabilir. Saksıda sterliçya yetiştiriciliği yapılacaksa iki haftada bir sıvı gübre verilmelidir. Eğer yavaş eriyen gübre verilirse daha iyi verim alınır. Sterliçya yetiştirilecek toprağı hazırlarken organik maddece zengin olan bahçe toprağına dere kumu ve kil karıştırılmalıdır.

STERLİÇYA YETİŞTİRİCİLİĞİ

Avrupa’ ya 1773 yılında getirilen starliçe nin ana vatanı Güney Afrika’dır. Doğal ortamı olan Güney Afrika’ da otlaklarda ve nehir kıyılarında bulunurlar. Bilimsel adı Strelitzia regina olan starliçe, ülkemizde fazla tanınmamakla birlikte cennet kuşu çiçeği olarak bilinmekte ve 4 türü yetiştirilmektedir.

Resimlerden de gördüğünüz gibi, parlak turuncu ve mavi renkleri ile kuş kafasına benzeyen çiçekleri oldukça alımlıdır. Kuş kafasına benzerliğinden dolayı cennet kuşu olarak da isimlendirilmektedir. Yaklaşık olarak 2 metre boy yaparlar. Yaprakları kayık küreğine benzer. Yapraklarının genişliği 10-30 cm arasındadır. Yapraklar oldukça sert ve olumsuz şartlara dayanıklıdır. Birden fazla bitki kümeleri şeklinde yetiştirilir. Çiçekler sert kılıf gibi bir gagadan çıkar. Çiçekler sapların tepelerinde yer alır. Starliçe çiçekleri, üç mavi ve üç turuncu çanak yapraktan oluşmaktadır. Çiçekler genelde ilk ve sonbaharda açmaktadır. Yaprak dökmezler, çok yıllıktır ve kardeşlenme yaparak çoğalırlar.

Bilimsel Sınıflandırma:
Âlem: Plantae
Şube: Magnoliophyta
Sınıf: Liliopsida
Takım: Zingiberales
Familya: Strelitziaceae
Cins: Strelitzia
Tür: Reginae

starliçya çiçeği

starliçya çiçeği

Sterliçya Fidesi Üretimi Nasıl Yapılır?

Tohumdan veya kardeşlerin ayrılması ile üretilir. Ancak yeni tesis edilecek seralarda, tohumdan üretilen fideler tercih edilmelidir.

Generatif Üretim

Sterliçya tohumla üretilebilen bir bitkidir. Ancak tohumla üretimde bitkinin çiçek açması için 4 yıl beklemek gerekir. Ülkemizde yetiştirilen sterliçya bitkileri tohum oluşturmamaktadır. Bu nedenle tohumlar yurtdışından getirilmektedir. Tohumlar, torf ile doldurulan poşet veya onluk saksılara ekilir. Tohumun dikim derinliği tohum boyunun 2,5 misli olacak şekilde yerleştirilir. Mart ve nisan aylarıdikim için en uygun zamandır. Dikimden sonra aşırı olmamak şartıyla sulama yapılmalıdır.

Vegatatif Üretim

Sterliçya (Cennet kuşu çiçeği, turna gagası) bitkisinin diğer bir çoğaltım şekli ayırma yöntemidir. Ayırma işlemi ocak şeklinde kardeşlenmiş olan bitkinin tamamen sökülerek filizlerin ayrılmasıyla yapılır. Bu işlem bitkinin dinlenme dönemi olan Temmuz – ağustos aylarında yapılmalıdır. Filizler tek tek veya istenilen adetlerde parçalandığında uygun kök budaması yapılarak dikime hazırlanır. Ayrılan fideler, en az 30 cm çapındaki saksılara organik maddece zengin mil karışımlı bir harç hazırlanarak dikilmelidir. Dikimden sonra kök gelişimini arttırıcı hormon uygulaması yapılması, bitkinin kendini kısa sürede toparlaması için uygun olacaktır. Bitkiler kök gelişimini tamamlayıncaya kadar nem oranı yüksek ortamlarda bulundurulmalıdır. Bu şekilde hazırlanan fideler ertesi yıl toprağa dikilecek hale gelir.

Fidelerin Bakımı

Sterliçya (Cennet kuşu çiçeği, turna gagası) fidelerinin toprağı her zaman nemli olmalıdır. Bu nedenle düzenli sulama yapılmalıdır. Yapraklara su püskürtmek bitki gelişimine olumlu katkı yapar. Ortamın sıcaklığı 10-25 C arasında olmalıdır. Düşük sıcaklık filizlerin gelişmesine olumsuz etki yapar. Yaprakların aşırı güneş görmesi de bitkiye zarar verir.

SERADA KESME ÇİÇEK YETİŞTİRİCİLİĞİ

Toprak ve Gübre İsteği

Sterliçya (turna gagası) bitkisi asitli toprakları sever. Dikim yerleri hazırlanırken hayvan gübresi serilerek toprağa karıştırılmalıdır. Toprağın özelliğine göre kimyasal gübreler de kullanılabilir. Aylık olarak gübre vermek verimi artırır. Saksıda sterliçya yetiştiriciliği yapılacaksa iki haftada bir sıvı gübre verilmelidir. Eğer yavaş eriyen gübre verilirse daha iyi verim alınır. Sterliçya yetiştirilecek toprak hazırlanırken içinde organik maddece zengin olan bahçe toprağına dere kumu ve kil karıştırılmalıdır.

Dikim Şekli ve Mesafesi

Dikim büyüklüğüne ulaşan fideler, sıra arası 1,5- 2 m, sıra üzeri 1,25-1,5 m olacak şekilde seraya dikilir. Kök boğazının toprak seviyesinde olmasına dikkat edilir.

EKOLOJİK İSTEKLER

Sıcaklık

Sterliçya (Cennet kuşu çiçeği, turna gagası) ılık ortamları sever. En uygun sıcaklık 25 0C’ dir. Soğuk havalara da dirençlidir. Ancak sıcaklık 100C’ nin altına düşmemelidir. Sıcaklığın sabit tutulduğu ortamlarda bitkiden daha iyi verim alınır.

Işık

Bazı sterliçya türleri bol ışıkta gelişirken, bazı türler ise gölge sever. Yapılan çalışmalarda yarı gölge ortamların bitki gelişimini olumlu etkilediği görülmüştür.

Nem

Sterliçya nem seven bir bitkidir. Toprağı asla kurumamalıdır. Yapraklara püskürtülerek su verilmesi bitki gelişmesini olumlu yönde etkiler. Kış aylarında verilen su yaz aylarından daha az olmalıdır.

Havalandırma

Sterliçya (Cennet kuşu çiçeği, turna gagası) bitkisinin yetiştirileceği seraların iç hacmi geniş olmalıdır. Seraların havalandırılması için tepe pencereleri bırakılmalıdır. Sterliçya bitkisinin yetiştirildiği seralarda yanlardan havalandırma, cereyan yapmayacak şekilde düzenlenmiş camların açılmasıyla yapılır. Ortamın nem durumuna göre hava sirkülasyonu sağlanmalıdır. Seralarda ısıtma yapılmayacaksa mutlaka ikinci kat naylon çekilmelidir.

KÜLTÜREL İŞLEMLER

Sulama

Sterliçya (Cennet kuşu çiçeği, turna gagası) dikilecek sera hazırlanırken mutlaka drenaj sistemi kurulmalıdır. Aksi halde toprak balçıklaşır ve gelişme sağlanamaz.

Sulama zamanı toprağın avuçta sıkılmasıyla anlaşılır. Bitkinin altından alınan toprak avuç içinde sıkılınca dağılıyorsa sulama vakti gelmiş demektir. Sulama damlama yöntemiyle yapılır. Özellikle çiftlik gübresi verildiğinde salma sulama yapılarak gübrenin toprağa tam olarak karışması sağlanır.

Gübreleme

Sterliçya (Cennet kuşu çiçeği, turna gagası) bitkisinin gübre isteği fazladır. Her yıl çiftlik gübresi verilmelidir. Ayrıca her sulamada kimyasal gübrelerle takviye yapılmalıdır. Mikro elementlerle bitkinin beslenmesi sağlanmalıdır.

Hastalık ve Zararlılar

Sterliçya hastalık yönünden problemli bir bitki değildir. Mantari hastalık olarak kök çürüklüğü görülür. İlkbahar ve sonbaharda yapılan ilaçlama ile hastalıktan kurtulmak mümkündür. Sterliçya zararlıları ise toprak altı kurtlarıdır. İyi bir ilaçlama ile bu zararlıdan kurtulmak mümkündür.

Yabancı Ot Mücadelesi

Bütün bitki yetiştiriciliğinde olduğu gibi sterliçya yetiştiriciliğinde de yabancı ot mücadelesi önemlidir. Uygun bir herbisit kullanılarak mücadele yapılabileceği gibi genellikle mekanik mücadele uygulanır. Yabancı otlar elle veya çapa yardımıyla kolaylıkla temizlenir. Önemli olan bu işlemlerin en uygun şekilde ve zamanında yapılmasıdır.

Yaprak Seyreltme

Dikilen bitkilerin yıllar içinde sürgün sayısı çoğalır. Sürgünlerin çoğalması ocakların büyümesine neden olur. Sürgünler gonca vermeye başlayınca gonca dışında kalan yapraklar temizlenir. Verimsiz sürgünler de kökten temizlenir. Bir ocakta sürgün sayısı 7-10 arasında olmalıdır.

Hasat

Sterliçya (Cennet kuşu çiçeği, turna gagası) bitkilerinde çiçeklenme eylül ayı başından haziran ayı başına kadar devam eder. Açan çiçekler yaprağıyla birlikte el veya bıçak yardımıyla gövdeden ayrılır.

Tasnif

Toplanan çiçekler tasnif odasına götürülür. Çiçekler kalitesine göre tasnif edilir. Yapraklar çiçek boyunda (1,25 m olmak üzere) hazırlanır. Yaprak kenarlarında çirkin görünüm varsa keskin bir makasla doğal görüntüsü değişmeden düzeltilir.

Pazara Hazırlama

Her çiçeğe bir yaprak olmak üzere, çiçeğin ucu 7-8 cm gelecek şekilde iki yerden
bağlanır. Kutulara yerleştirilir.

Önemli Türleri

Strelitzia Regina – Starliçe

Ülkemizde starliçe (Cennet kuşu çiçeği, turna gagası) adı ile tanınan ve en pahalı kesme çiçek olarak pazarlanan bitkidir. Çalı formunda, yaprakları uzun eliptiktir, bitki 1-1.5 metre boylanabilir. Her yıl kardeşlenme ile çoğalıp, tek bir bitkiden gruplar oluşur.
Tohumdan üretildiği zaman çiçek açması için en az dört yıl gerekir. Fazla dona dayanıklı
değildir ancak kısa süreli -4 ºC dereceye kadar dayanmaktadır.

Olağanüstü güzel kuş başını andıran çiçekleri, turuncu ve mavi renktedir. Bugün dünyanın Akdeniz iklimine sahip bölgelerinde (Kaliforniya, Güney Avustralya, Akdeniz ülkeleri) dış mekân süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Tropik ve subtropik iklim bölgelerine de uyum sağlayabilmektedir. Los Angeles kentinin amblem çiçeğidir.
Kesme çiçek olarak Kanarya Adalarında geniş alanlarda yetiştirilmekte ve önemli bir döviz kaynağı oluşturmaktadır. Ülkemizde az olarak Yalova, İzmir ve Antalya yörelerinde sera altında yetiştirilmektedir. Starliçenin sosyal bakımdan da önemi vardır. Erkeklere takdim edilen çiçek olarak bilinmektedir. Dünya spor yarışmalarında, genelde erkek sporculara verilirken gördüğümüz çiçektir.

starlice regina

starlice regina

Strelitzia Juncea – Cüce Starliçe

Bodur starliçe olarak bilinen bir bitkidir, ancak bodur tanımı çok doğru değildir, çünkü yaprakları, dolayısı ile boyu uzundur. Bu türün çiçekleri aynı olmakla birlikte, yapraklar çok incelmiş ve adeta kılıç şeklini almıştır. Kardeşlenme ile bir koloni oluşturan bitkilerin çiçekleri, ince yapraklar arasında bir renk cümbüşü sergilerler.

Strelitzia Nicolai – Dev Starliçe

Natal’in dev muzu, dev cennet kuşu çiçeği olarak bilinen bu bitkinin boyu, diğer starliçeler gibi 1.5 metrenin altında değildir. Boyları 8-10 metreye kadar uzar. Bunlar da
ailenin diğer üyeleri gibi kardeşlenme gösterirler. Her bir yaprağın uzunluğu 1 metreyi bulur, yaprak sapları da 2 metre kadar uzunluktadır. Zamanla bir gövde oluştururlar. Çiçekleri 45 cm uzunluğunda, kalın bir kuş gagası şeklinde, kirli beyaz-gri renktedir. Çiçek sapları pembe-yeşildir. Bir sapta 1-3 çiçek olabilir ve genelde yazın çiçek açmaktadırlar.

Strelitzia Regina Gold – Altin Starliçe

Güney Afrika Cumhuriyeti’ndeki Kirstenbosch Botanik Bahçesinde 90’ lı yıllarda kültürü yapılan ve daha sonra tohumları satışa sunulan yeni Starliçe türününde, çiçek rengi turuncu yerine altın sarısı ve mavidir. Altın Starliçe, her yıl Londra’da düzenlenen ve dünyanın en büyük çiçek fuarlarından olan Chelsea Bitki Fuarında 1998 yılında Güney Afrika ekibine altın madalya kazandırmıştır. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth’in Fuarda büyük ilgi gösterdiği Altın Starliçe, basında da ilgi kaynağı olmuştur.

starlice regina gold

starlice regina gold


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.