Ceyhan Liman Başkanlığı Neden İskendurun’a Bağlandı?

Ceyhan Liman Başkanlığı Neden İskendurun’a Bağlandı?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ceyhan İl Başkanı Aydar Ceyhan sınırlarımız içerisinde bulunan liman iskelerinin neden İskenderun’a bağlandığını ve bu uygulamanın ne amaçlar ile gerçekleştirirdiğine ilişkin olarak yetkililere Ceyhan sahipsizmi neden sınırlarımız daraltılarak İskenderun’a bağlanıyor diye sordu?

Aydar, edindiğimiz bilgiye göre Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü, İskenderun Liman Sınırlarını değiştirilerek UDH Bakanlığı, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü yayınladığı tebliğ ile birlikte, Botaş Ceyhan Liman Başkanlığı sınırları içerisinde bulunan Toros Tarım Limanı, Delta, Aygaz, Milangaz, Aytemiz ve Sönmez iskelelerinin bulunduğu alanı, İskenderun Liman Başkanlığı sınırlarına dahil edildiğinin gerekçeli bir açıklaması neden yapılmıyor diyerek sözlerinde şu ifadelere yer verdi;

CEYHAN’DAN ALINIP NEDEN İSKENDERUN MED MARINE VERİLDİ!
Botaş Ceyhan Liman Başkanlığı sınırlarından çıkarılan 6 iskele ve terminalin, İskenderun Liman Başkanlığı’na dahil olmasıyla birlikte 20 senedir Botaş Ceyhan Limanı’nda enerji ve iş istihtamını sağlayan bu şirketlerin izni iptal edilerek İskenderun’a bağlanmasında Yetkililere sesleniyorum özellikle iktidar partisi olan AK PARTİ’nin yetkilileri “Ceyhan Türkiye’nin Enerji Bölgesi olacaktır” sizler değimisiniz? Buna neden sessiz kalıyorsunuz? Ceyhan’ımızı yok sayarak ne yapmak hedefleniyor gerkçeli bir açıklamanız varmı acaba?

Yıllardır konuşulan konulardan biri olan Ceyhan ve Hatay’ın Erzin İlçesi sınırları arasında bulunan 9 bin dekarlık topraklarımız Ceyhan sınırlarımızdan çıkarılarak Erzin’e bağlanması yetmiyormuş gibi şimdi bölgemizde bulunan 12 bin 500 dekarlık limanlarımız ellerimizden alınarak İskenderun Med Marıne ye neden verildi?

Neden bu yapılan uygulamalara sessiz kalınıyor hani nerde sizlerin “Ceyhan Türkiye’nin Enerji Bölgesi olacaktır” sözleriniz, hani nerde sizin onlar konuşur biz gerçeklerştiririz söylemleriniz nerede? Soruyorumsizlere. Ceyhan’ımız yokmu edilmek isteniliyr gereği neden yapılmıyor? Yapılan bu uygulamalar ile Ceyhan’ımız İskenderun’a peşkeşmi çekiliyor?

CEYHAN’IMIZ İSKENDERUN’A ARMAĞAN MI EDİLDİ ?
İskenderun Liman Başkanlığı sınırları içine dahil edilen Toros Tarım Limanı, Delta, Aygaz, Milangaz, Aytemiz ve Sönmez iskelelerinde, Toros Tarım Limanı adına 20 senedir hizmet veren Sanmar Kılavuzluk ve Römorkör İşletmeleri işten el çektirilirken, İskenderun Liman Bölgesi’nde kılavuzluk ve römorkör hizmeti veren Med Marine Kılavuzluk ve Römorkör Şirketi görevlendirilmesi nin içinde ne amaçlar var Ceyhan’ımıza iş istihtamı sağlayan bu şirketler Ceyhan bölgemizden el çektirip başka bölgeye bağlanmasındaki amaç nedir? Ceyhan yok sayılarak sahipsiz bırakılarak armağan mi ediliyor?

Ceyhan’ımıza gelen iktidar partisi vekilleri Ceyhan Dünya’ya açılan enerji kapısıdır demesinin üzerinden uzun zaman geçmedi 6 Eylül 2013 yılındaydı Sayın Cumhurbaşkanı ve o dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Ceyhan’ımızda Halk’a seslenerek konuşmasında “ Ceyhan Türkiye’nin Enerji Bölgesi olacaktır. Haritayı Masaya koyduk Enerjinin kalbi Ceyhan’da attığını gördük ve Ceyhan Dünya’ya açılan Enerji kapısı olacaktır” sözünü vermişti bu söz unutuldu mu?

O günden bu güne ne değişti Ceyhan Dünyaya açılan enerji kapısı olmaktan çıkartılıp topraklarımız ve enerji istisası sağlayan limanlarımız İskenderun Med Marıne’ye bağlanıyor burada uygulanan bu yanlış politika nedendir? Neden Ceyhan sahipsiz bırakılmak isteniliyor?

Ey yetkililer sizlere sesleniyoruz öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ilçe başkanı olarak ve bunun dışında halktan biri olarakta sesleniyorum eğer sizler şu kelimeyi söylüyorsanız miting alanlarında onlar konuşur biz yaparız diyorsunuz şimdi bizlerde bunu konuşuyoruz topraklarımızı ve limanlarımızı istiyoruz gereğinin yapılmasını konuşuyoruz ama sizler biz konuşurken yaptıklarınız mallarımızı bizden alıp peşkeş çekmekmidir onlar konuşur biz yaparız diyerek verdiğiniz sözler bunumu içeriyor?

Onlar konuşur biz gerçekleştiririz diye verdiğiniz sözlerinizde gerçekçi iseniz hak ve hukuk sahipleri iseniz bu toprakların ve limanların Ceyhan’a bağlı olduğunu görür ve Ceyhan halkının bu yanlış uygulamadan dolayı rahatsız olduğunu görüpte bu knuya duyarsınız kalmaz ve sözlerinizi gerçekleştirirsiniz…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın