DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 793,650,48
BITCOIN 480529-8,34%
Adana

HAFİF YAĞMUR

13:20

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ceyhan Milli Eğitim Bu Karardan Dönmeli!

Ceyhan Milli Eğitim Bu Karardan Dönmeli!

ABONE OL
31 Ağustos 2020 20:00
Ceyhan Milli Eğitim Bu Karardan Dönmeli!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilindiği üzere, 2020-2021 öğretim yılı 31 Ağustos pazartesi günü saat 09.00’da tüm okullarda İstiklal Marşı okunarak başladı. Gazetemize okullar bünyesinde oluşturulacak sınıf mevcutlarının 30’dan aşağı olmaması yönünde milli eğitim müdürlüğünce yazı gönderildiği bilgileri geldi. Ancak, sınıf mevcutlarının 30’den aşağı olmaması hususu mevzuata aykırı olup bu yönde yapılan uygulamaların iptali gerekmektedir.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün 26.08.2020 tarih ve 77045256-105.02… sayılı yazısına istinaden “İlköğretim kurumlarında bir şubedeki öğrenci mevcudunun 30’a tamamlanması, 40’ı geçmeyecek şekilde oluşturulması gerekmektedir.” Görüşüne istinaden tüm ilk ve orta okul idarecilerinden sınıf mevcutlarını “ilgili görüşte belirtilen sayılar esas alınarak şube oluşturulması” talep edilmiştir.

Milli eğitim müdürlüğünün ilgili yazısına istinaden okul müdürleri kafalarına göre yorum yapmaya başlamışlar ve bazı öğretmenlere norm fazlası olduklarını söylemişlerdir. Şimdi yeni açılan sınıf mevcutlarının 30’a tamamlanması ve mevcut sınıfların ise birleştirilerek 30’a tamamlanması yoluna gidilmeye başlanmıştır. Bu şekilde ara sınıflar birleştirerek öğrencilerin öğretmenlerinden ayrılmasına ve  pedagojik olarak eğitime zarar verilmesine neden olacak ve öğretmenler norm kadro fazlası yapılarak huzursuzluk yaratılacaktır. Ülkemizin pandemi sürecinde COVİT 19 ile mücadele ederken, seyreltilmiş sınıflardan bahsedilirken sınıf mevcutlarının 30 ile 40 arasında toplanması talimatı akıl ve mantığa sığmamakta olup bu karardan biran önce vaz geçilmelidir.

Halbuki, ara sınıflarda mücbir sebep olmadıkça sınıf birleştirme işlemi yapılamaz. Ancak, eğitim öğretimin başladığı ayda sınıf planlamalarının yapıldığı zamanlarda; 1. sınıf, 5. sınıf ve 9. sınıflar oluşturuluyorken, öğrenci sayıları ilgili mevzuatta yazan sınırlar içinde belirlenebilir; fakat, sınıf oluştuktan sonra ve öğrenci sayısı yasal olarak sınıfta bulunması gereken öğrenci sayısının altına düşmedikçe sınıflar birleştirilemez.

Şöyle ki; Milli Eğitim Bakanlığı’nın ihtiyaç duyulan okul ve kurumlara yönlendirilmesi ve verimliliğe dönüştürülmesi ve uygulama birliğinin sağlanması amacıyla sınıf/şube sayıları belirlenirken;

İLKOKULLAR İÇİN;

İlgi (b) Yönetmeliğin “Sınıf Öğretmeni Norm Kadrosu” başlıklı 16. maddesi 1. fıkrasındaki; “(1) İlkokullarda, öğrenci sayısı 10’dan az olmamak şartıyla açılan her şube için 1 sınıf öğretmeni norm kadrosu verilir.” hükümlerine göre belirlenecektir. Buna göre; İlkokullarda, öğrenci sayısı 10’dan az olmamak şartıyla sınıf oluşturulabilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Eşinin üzerinde sigara söndürüp bıçakla yaraladığı 7 aylık hamile kadın, beyin kanaması geçirdi

Ayrıca; Okul Öncesi Öğretmeni norm kadroları, İlgi (b) Yönetmeliğin “Okul öncesi öğretmeni norm kadrosu” başlıklı 15. maddesindeki; “(1) Öğrenci sayısı 10’dan az, 20’den fazla olmamak üzere anaokulu, ana sınıfı ve uygulama sınıflarında oluşturulan her grup için 1 okul öncesi öğretmeni norm kadrosu verilir.

(2) Özel eğitim ihtiyacı olan çocuklara yönelik anaokulları ve ana sınıflarında açılan her şube için 1 okul öncesi öğretmeni norm kadrosu verilir.” hükümlerine göre okul öncesi öğretmeni norm kadrosu belirlenmektedir. Buna göre; 10’dan az, 20’den fazla olmamak üzere anaokulu, ana sınıfı oluşturulabilecektir.

ORTAOKULLAR İÇİN;

Ø  İlgi (a) Kanununun 50. maddesindeki “Birleştirilmiş sınıflar da dahil olmak üzere bir öğretmene düşen öğrenci sayısı 40 dan fazla olamaz.” hükümleri,

Ø  Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlgi (e) Genelgesi eki 2012 Yılı Temel Eğitim Yapım Programı Hazırlama Esaslarının “A-Temel ilkeler” bölümündeki “ilköğretim kurumlarında sınıf mevcutlarının aşamalı olarak 30 öğrenciye indirmek” hükümleri,

Ø  Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlgi (f) yazılarındaki; “…Diğer taraftan Bakanlığımız Stratejik Planında ve 61 Hükümet Programında da yer aldığı gibi sınıflarda azami 30 öğrencinin eğitim görmesini sağlayacak şekilde derslik yapımı planlanmaktadır. İlçelerimizdeki nüfus yoğunluğunun farklı olması nedeniyle bazı okullarımıza öğrenci kayıtlarında düşüşler yaşanmakladır. Kayıt bölgesindeki öğrenci sayısı ve fiziki kapasitesi uygun okullarda tekli öğretim yapılması ve sınıf mevcutlarının 30 olması esastır.” açıklamalarına göre belirlenecektir. Buna göre; Ortaokullarda 30’dan fazla olmamak şartıyla sınıf oluşturulabilecektir.

Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığı’nın İlgi (c) Yönetmeliğinin “Nakil” başlıklı 12. maddesi 10. fıkrasındaki; “(10)(Değişik: RG-16/6/2016-29744) İlköğretim kurumlarında sınıf mevcutları otuzun altında kalan okulların boş kontenjanları derslerin başladığı haftanın ilk iş gününde e-Okul sisteminde ilan edilir. Bu okullara kayıt alanı dışından öğrencisini nakil ettirmek isteyen velilerin başvuruları derslerin başladığı ilk hafta içerisinde e-Okul sistemi üzerinden alınır. İkinci haftanın ilk iş günü yapılan nakil başvurularının boş kontenjandan fazla olması durumunda, nakil ile gelecek olanlar e-Okul sistemi üzerinden kura çekilerek belirlenir ve ardından bu kişilerin nakilleri yapılır.” hükümlerine göre sınıf mevcutların üst sınırın 30 olduğu ortaya çıkmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  CHP’den Kurultay kararı

Tüm bu hükümlere göre;

1- İlkokullarımızın fiziki imkanları zorlanarak oluşturulan dersliklerde açılacak olan tüm sınıflarda öğrenci ve sınıf sayısı ile ileride açılacak sınıflarda dikkate alınarak imkanlar dâhilinde 10’dan az 30’dan fazla olmamak şartıyla sınıf oluşturulması,

2- Ortaokullarımızın fiziki imkânları zorlanarak oluşturulan dersliklerde açılacak olan tüm sınıflarda öğrenci ve sınıf sayısı ile ileride açılacak sınıflarda dikkate alınarak 30’dan fazla olmamak şartıyla sınıf oluşturulması,

3- Bünyesinde ana sınıfı olan okullar ile ve anaokullarımızın fiziki imkânları zorlanarak öğrenci sayısı 10’dan az, 20’den fazla olmamak üzere oluşturulan dersliklerde sınıf oluşturulması,

4- Ara sınıfları birleştirerek öğrencilerin öğretmenlerinden ayrılmasına ve pedagojik olarak eğitime zarar verilmesine neden olunduğundan ara sınıflarda mücbir sebep olmadıkça sınıf birleştirme işlemi yapılmaması gerekmektedir.

Bu nedenle de norm kadro güncellemesine esas olmak üzere okul ve kurumlarda sınıf/şube sayılarının tespitinde yukarıda ki mevzuat hükümlerinin dikkate alınması (sınıf mevcutlarının 30’un altında olmaması talimatının iptal edilmesi) ve okul/kurum müdürlüklerinin bu konuda uyarılması hususunda; gereği yapılmalıdır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet