Ceyhan’da Eğitime Başlayan “Çakabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Kayıtlar Başladı”

Ceyhan’da Eğitime Başlayan “Çakabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Kayıtlar Başladı”

ORTAÖĞRETİM BÖLÜMÜNE YERLEŞTİRME TERCİHİ YAPACAK ÖĞRENCİLERİMİZE DUYURULUR

Çakabey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gemi Yapımı ve Denizcilik olmak üzere iki alanlı bir denizcilik lisesidir.Denizcilik Alanında; Gemi Makineleri ve Güverte Yönetimi olmak üzere iki dal, Gemi Yapımında ise Gemi İnşa ve Yat İnşa olmak üzere toplam dört dalımız mevcuttur.Okulumuz 2016 Temmuz ayında açılmış, 2017-2018 Eğitim –Öğretim yılı sonunda ikinci eğitim-öğretim yılını tamamlamıştır.150 öğrencisi mevcut olup, 2018-2019 eğitim öğretim yılında 250 öğrencisi olacaktır

Ceyhan’ın bütün mahalle ve köyleri okulumuzun birinci derece kayıt alanındadır. Ceyhan’da ikamet sorunu yaşamadan Ceyhan’ın her mahallesi ve köyünde oturan öğrencilerimiz okulumuzu direk tercih edebilirler.Yumurtalık İlçesi mahalle ve köyleri komşu kayıt alanımızdır.Yumurtalık’taki öğrencilerimiz de ikicil tercih olarak okulumuzu tercih edebilirler.

Sayıları Türkiye genelinde 45’i geçmeyen Denizcilik Liseleri, Denizcilik ve Gemicilik Alanında lise mezunu düzeyinde personel yetiştirip, üniversitelerin Denizcilik ve Gemicilik alanına öğrenci hazırlamaktadır. Mezunların az olması ve Denizcilik sektöründeki ihtiyaç sebebiyle mezunları kolaylıkla Denizcilik sektöründe yüksek gelir ile çalışmaya başlamaktadır. Denizcilik Lisesi diploması 500 grostonluk gemiye kadar ehliyet yerine geçmektedir. Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik Komutalığı denizcilik lisesi mezunlarını öncelikle tercih etmektedir.

Dünya ticaretinin %85’inin denizler üzerinden yapılıyor olması Gemi Kaptanlığı ve Gemi İnşa Mühendis ve Personellerini her zaman aranan adam yapmaktadır.
Türkiye; üç tarafı denizlerle çevrili olan,İstanbul ve Çanakkale gibi önemli deniz yollarına sahip, Süveyş Kanalı’na açılan yakınlığı ile de jeopolitik önemine ayrıca güç katan,önemli petrol ve doğalgaz nakil hatlarının bulunduğu bir ülkedir.Denizcilik ve Gemi İnşacılık ,Türkiye’de gelecekte de önemini koruyup geliştirilen bir meslek olacaktır.Ülkemizde Denizcilik geliri oldukça yüksek bir meslektir.Denizcilik Lisesi mezunlarımız lise mezunu olarak dahi kolaylıkla iş bulabilmekte ve yüksek gelir elde edebilmektedir. Lise mezunu olarak çalışan bir gemi kaptanı 4000 ile 5000 TL arasında maaş ile çalışmakta, üniversite mezunu bir gemi kaptanı 20.000 TL.maaş ile çalışmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ADANA KOZAN'DA SAĞANAK, SU BASKINLARINA NEDEN OLDU

Ceyhan yöresi olarak bakıldığında; Botaş, Bil, Sanko Limanı, Toros Gübre Limanı, Kerkük – Yumurtalık Boru Hattı,Bakü-Tiflis Ceyhan Boru Hattı,ayrıca Serbest Bölgede bulunan özel tersaneler, yörenin Denizcilik ve Gemicilik açısından önemini apaçık ortaya koymakta, okulumuz Çakabey Mesleki ve ve Teknik Anadolu Lisesi (Denizcilik Lisesi) de başta yöremizin bu ihtiyacı ve ülkemizin ihtiyacını karşılayacakönemli bir eğitim kurumudur.

“Denizci Ülke,Denizci Millet!…” sloganıyla gençlerimizi okulumuzda eğitim almak üzere bekliyoruz.

Aşkın ÖZKAN
Çakabey Mesleki ve Teknik
Anadolu Lisesi Müdürü

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın