DOLAR 17,8906 -0.08%
EURO 18,4380 0.81%
ALTIN 1.028,68-0,45
BITCOIN 4234272,46%
Adana
32°

HAFİF YAĞMUR

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP Çukurova İlçe Başkanlığının meslek odaları ziyaretleri sürüyor
80 okunma

CHP Çukurova İlçe Başkanlığının meslek odaları ziyaretleri sürüyor

ABONE OL
02 Mart 2018 21:18
CHP Çukurova İlçe Başkanlığının meslek odaları ziyaretleri sürüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Demokratik kitle örgütleri, sendikalar, sivil toplum kuruluşları ile meslek odaları üzerinde oluşturulan baskıların, demokratik hukuk devletlerinde karşılaşılması mümkün olmayan düzeylere ulaştığını ifade eden CHP Çukurova İlçe Başkanı Zihneti Emre yönetim kurulu üyeleriyle birlikte Adana Barosunu ziyaret etti.

Yaşanılan süreç demokratik hukuk devletlerinde yaşanılması mümkün olmayan süreçtir

Adana Barosu ziyaretinde, ülkede yaşanılan süreç ile ilgili değerlendirilmelerde bulunan Zihneti Emre konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Ülkemizde yaşanılan sürecin demokratik hukuk devleti kavramı ile açıklanması mümkün değildir. Birilerinin istediği zaman, istediği gibi hazırlayarak uygulamaya koyduğu KHK’lar ile ülke yönetilmektedir. Ne yazık ki, bir meslek odasının herhangi bir konuda yapmış olduğu basın açıklamasının, terör örgütü üyesi olmakla suçlanmasına neden olabildiği bir dönem yaşamaktayız. Siyasi iktidardan farklı düşünen insanların terörist, vatan haini olmakla suçlandığı, soruşturmaların başlatılıp, gözaltılar yapıldığı bir dönem yaşanıyor. Askeri darbeler artık gerilerde kaldı dediğimiz bir zamanda, askeri darbelerden çok daha ağır koşullar topluma dayatılıyor.Bu kez sert kayaya çarptılar

TTB örneğinde görüldüğü gibi son derece saygın bir meslek örgütü olan TTB sadece “Hekimlik mesleğinin getirdiği sorumlulukla”  yaptığı bir basın açıklaması sonrasında terörist, vatan haini ilan edilerek meslek odalarının isimlerinin başında yer alan “Türk” ifadesinin kaldırılması girişimlerine maruz kaldılar.

Peki, Türkiye Barolar Birliği ne yaptı? Neden Türkiye Barolar Birliği adı önünde yer alan “Türkiye” kısmı kaldırılmak isteniyor? Aslında sorunun cevabı basit; anayasaya, yasalara, evrensel hukuk kurallarına uygun, çağdaş, laik, demokratik bir Türkiye isteyen; aksi durumda tereddütsüz direnen bir Türkiye Barolar Birliği var.  Karşılarında herhangi bir siyasi ideolojinin değil, demokratik hukuk devletinin savunucuları var. Barolarımız her tür baskıya rağmen demokratik hukuk devleti olma mücadelesini cansiperane sürdürmektedir. Adana Baromuz nezdinde Türkiye Barolar Birliğini kutluyor, haklı mücadelelerinde destekliyor, her koşulda yanınızdayız diyoruz.

“Hukuk devleti ”ilkesi ile bağdaşmaz!

Sözlerine “Sizleri aramızda ve yanımızda görmek bizlere güç veriyor, hoş geldiniz” diyerek başlayan Adana Barosu Başkanı Veli Küçük sözlerini şu şekilde sürdürdü:

Çağdaş hukuk devletlerinde yaşanması asla mümkün olmayan bir süreç yaşıyoruz.  Bireyler, kurumlar, meslek odaları, sivil toplum örgütleri susturulmak, etkisizleştirilmek isteniyor.  Bunun en son örneğini Türk Tabipleri Birliği ile Türkiye Barolar Birliğinin önünde yer alan “Türk ve Türkiye” ifadelerinin kaldırılmak istenmesinde görüyoruz.  Her iki kurumda anayasal, kamu kurumu niteliği taşıyan kurumlarımızdır. Cumhurbaşkanı istedi diye isimleri değiştirilemez!Karşımızda evrensel hukuk kurallarına bağlı; laik, demokratik, hukuk devletine sahip çıkan, bağımsız yargı, yargıda adalet diyen güçlü bir Türkiye Barolar Birliği istemeyen siyasi iktidar var. Attıkları her adım bu durumu açıkça ortaya koyuyor.

Yapılmak istenen yasal değişikliklerin temel nedeni de birden fazla Barolar Birliği oluşturmak, iktidarın olanaklarını da kullanarak yandaş barolar meydana getirmek; buna izin vermeyeceğiz diyen Adana Barosu Başkanı Veli Küçük sözlerini “ Destekleriniz bizlere güç veriyor, iyi ki varsınız” şeklinde tamamladı.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.