DOLAR 9,54890.09%
EURO 11,10560.26%
ALTIN 549,08-0,14
BITCOIN 586983-2,86%
Adana
22°

AÇIK

12:53

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

CHP ve ÇYDD’den Eğitim Sen’li eğitim emekçilerine destek

CHP ve ÇYDD’den Eğitim Sen’li eğitim emekçilerine destek

ABONE OL
07 Ekim 2016 13:30
CHP ve ÇYDD’den Eğitim Sen’li eğitim emekçilerine destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eğitim Sen ve KESK’e bağlı diğer sendikaların her akşam Atatürk Parkı’da düzenlediği “Öğretmenime Dokunma” konulu oturma eylemine CHP Adana İl Örgütü ve ÇYDD Çukurova Şubesi destek verdi

ADANA – AKP iktidarının OHAL kapsamında çıkardığı kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) açığa alıp görevinden uzaklaştırdığı KESK’e bağlı Eğitim Sen’li eğitim emekçilerinin süresiz olarak başlattığı “Öğretmenime Dokunma” eylemine Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Örgütü ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Çukurova Şubesi yaptıkları basın açıklamalarıyla destek verdiler.

“OHAL İLE TBMM DEVRE DIŞI BIRAKILDI”

CHP İl Başkanı Ayhan Barut yaptığı açıklamada, AKP iktidarının darbe girişimi sonrasında demokrasiye sığınmak yerine ülke genelinde OHAL ilan ederek halk iradesinin tecelli ettiği TBMM’yi devre dışı bıraktığını kaydetti.

CHP - EĞİTİM SEN -BASIN AÇIKLAMASI2

“AKP TÜM TÜRKİYE’Yİ OHAL BÖLGESİNE ÇEVİRDİ”

AKP’nin 7 Haziran seçimleri öncesinde “OHAL kalktı, baskılar bitti. Köyümde özgürce yaşıyorum. Onlar konuşur AK Parti yapar” diyerek oy istediğini anımsatan Barut, “AKP, bugün Türkiye’nin tamamını OHAL bölgesine çevirme başarısını göstermiştir. Çıkardığı kanun hükmünde kararnamelerle, kamu kurumlarında görev yapan binlerce kişiyi görevinden uzaklaştıran, binlercesini ihraç eden, ülkeyi yarı açık cezaevine dönüştüren AKP iktidarı, muhalif kimlikli kamu çalışanlarını da FETÖ yaftası yapıştırarak kamudan tasfiye etmeye çalışıyor” dedi.

“İKTİDAR KENDİ İÇİNDEKİ FETÖ’CÜLERİ TEMİZLESİN”

Laik ve bilimsel eğitim için mücadele veren Eğitim Sen üyesi öğretmenlerin de AKP’nin hasmane tutumundan nasibini aldığını ifade eden Barut, “İktidarda olduğu dönemde devletteki FETÖ örgütlenmesine göz yuman, hatta destekleyen AKP, önce kendi bünyesindeki FETÖ’cüleri temizlemeli, onlardan hesap sormalıdır. Çünkü 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminden de, FETÖ’nün ülkeye verdiği zararlardan da AKP’nin içindeki FETÖ’cüler birinci derecede sorumludur” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Halkbank’a ABD’den kötü haber

CHP - EĞİTİM SEN -BASIN AÇIKLAMASI3

“OHAL MUHALİFLERİ SİNDİRMEK VE SUSTURMAK İÇİN KULLANILIYOR”

İktidarın OHAL’i muhalifleri sindirmek ve susturmak için kullandığını belirten Barut, OHAL uygulamalarının AKP’nin sivil darbesine dönüştüğünü ve bu uygulamaların Türkiye’yi çağdaş medeniyetler hedefinden uzaklaştırdığını vurguladı.

“TÜRKİYE’NİN OHAL’E DEĞİL DAHA ÇOK DEMOKRASİYE İHTİYACI VAR”

Barut, “Türkiye’nin OHAL’e değil, daha çok demokrasiye ihtiyacı var. CHP olarak haksız ve hukuka aykırı biçimde görevinden uzaklaştırılan, laik, bilimsel eğitimi savunan eğitim emekçilerinin haklı mücadelesinde yanınızdayız. AKP iktidarına bir kez daha sesleniyoruz, OHAL’e son verin. İhtiyacımız olan tek şey daha çok demokrasi, hak ve özgürlüklerin genişletilmesi ve adalettir” şeklinde konuştu.

“MUHALİF KESİMİ BERTARAF ETMEYE YÖNELİK UYGULAMALAR”

ÇYDD Çukurova Şube Başkanı Sibel Özgümüş de, FETÖ’yle bağlantılı oldukları iddiasıyla demokratik kitle örgütlerine, özgür basın kuruluşlarına ve basın çalışanlarına yönelik yapılan baskıların ve hukuksuzlukların, laik, demokrat muhalif kesimi tasfiye etmeye yönelik uygulamalar olduğunu söyledi.

“EĞİTİM SİSTEMİNDEKİ TÜM DEMOKRATİK ÖĞELER YOK EDİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Siyasal iktidarın, OHAL öncesi MEB’in bütün görev ve yetkilerini Maarif Vakfı’na devretme yönünde hazırlık yaptığını anımsatan Özgümüş, “OHAL uygulamaları, bütün demokratik öğeler yok edildikten sonra eğitim sisteminin Maarif Vakfı’na çöpsüz üzüm gibi teslim edileceği kaygımızı da çoğaltmaktadır” diye konuştu.

“DİNDAR VE KİNDANR NESİL YETİŞTİRMEYE YÖNELİK UYGULAMALAR”

Eğitim sisteminde yapılan değişikliklerin “dindar ve kindar nesiller” yetiştirmeye odaklandığını belirten Özgümüş, bu uygulamaların iktidarın gerçek niyetini ortaya koyduğunu söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Atatürk’e lanet okuyan Demirkan terfi ettirildi

“OHAL KALKMALI, CADI AVI SON BULMALI”

Özgümüş, “Artık çocuklarımıza ‘din eğitimi’ adı altında ‘Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığı’ aşılamaktan vazgeçilmeli, aynı zamanda evrensel değerler olan Cumhuriyet’in laik, demokratik, bilimsel, karma eğitim ilkeleri kararlılıkla yaşama geçirilmelidir. KHK’lerle hukuki olmayan gerekçelerle binlerce öğretmeni görevlerinden uzaklaştırmak, sosyal hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmaz. Açığa alınan öğretmenlerimizin öğrencilerine kavuşması ve bu cadı avının son bulmasını talep ediyoruz. OHAL’in kaldırılması ve KHK’ların iptal edilmesini istiyoruz” diye konuştu.
Basın açıklamalarının ardından katılımcılar oturma eylemi yaptı.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.