DOLAR 16,7832 0.34%
EURO 17,4971 -0.28%
ALTIN 974,310,49
BITCOIN 321816-0,93%
Adana
30°

AÇIK

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

CHP’de Cumhuriyet coşkusu
63 okunma

CHP’de Cumhuriyet coşkusu

ABONE OL
30 Ekim 2017 07:10
CHP’de Cumhuriyet coşkusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Adana İl Örgütü, Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Atatürk Parkı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sundu

ADANA – Cumhuriyet’in ilanının 94.yıldönümü Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Örgütü tarafından coşkuyla kutlandı.

ATATÜRK ANITINA ÇELENK SUNULDU

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Atatürk Parkı’nda yağmur altında düzenlenen törene Adana Milletvekilleri Elif Doğan Türkmen, İbrahim Özdiş, Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, ilçe başkanları, kadın ve gençlik kolları, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, partililer ve yurttaşlar katıldı. İl Başkanı Ayhan Barut, İl Başkan Yardımcısı Zeliha Divarcı, İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz ve İl Gençlik Kolları Başkanı Alaattin Solmaz Atatürk Anıtına çelenk sundu.

“CUMHURİYET KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR”

Saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı söylendikten sonra İl Başkanı Ayhan Barut yaptığı konuşmada, “Bizi kulluktan kurtarıp birey yapan, özgür düşünmemizi sağlayan, hangi inanca sahip olursak olalım ibadetimizi özgürce yapabilmemize imkan veren, aramızda eşitliği, adaleti tesis eden ve en önemlisi de kimsesizlerin kimsesi olan Cumhuriyetimizin 94. yaşını büyük bir coşkuyla kutluyoruz. Kutlu olsun” dedi.

“ATATÜRK, HALKININ DAMARLARINDAKİ ASİL KANA İNANIP, GÜVENDİ”

Konuşmasında ulusal kurtuluş mücadelesinin kısa bir özetini yapan Barut, kurtuluş mücadelesinin bir başlangıç olduğunu kaydetti. Milleti kulluktan kurtarıp, milletin inisiyatifi eline almasını ve hiçbir koşulda bir kurtarıcıya ihtiyaç duyulmamasını sağlamayı amaçlayan Atatürk’ün, milletinin damarlarındaki asil kana inanıp ve güvendiğini vurguladı.

94 YILLIK GURUR

Barut, “Atatürk, dönemin koşullarına göre neredeyse imkansız olan devrimleri gerçekleştirmek için Cumhuriyet Halk Partisi’ni kurduktan sonra egemenliği kayıtsız şartsız millete veren Cumhuriyet’i ilan etti. Önderimiz Atatürk, Cumhuriyet Halk Partisi’ne Cumhuriyetin kurucu partisi olma onurunu verdi ve biz 94 yıldır bu onuru, gururu büyük bir mutlulukla yaşıyoruz. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi halkın ta kendisidir. Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhuriyetin kurucusu, Cumhuriyet devrimlerinin kazandırdığı hakların da yegane teminatıdır” diye konuştu.

“CUMHURİYET ERDEMLİ, NAMUSLU İNSANLAR YETİŞTİRİR”

Cumhuriyetin ilanıyla ulusun yönünün çağdaşlık ve aydınlık olarak belirlendiğini, gerçekleştirilen devrimlerle yozlaşmış saltanat yönetimine son verilip, siyasi egemenlik de kayıtsız şartsız millete devredildiğini ve insanların kulluktan kurtulup yurttaş olduğunu dile getiren Barut, “Cumhuriyet 94 yıldır hak ve özgürlüklerimizin, demokrasimizin, kadın-erkek eşitliğinin, kız çocuklarının okula gidebilmesinin teminatı olmuştur. Cumhuriyet, bilimi ve aklı egemen kılıp, kanın ve gözyaşının eksik olmadığı Ortadoğu coğrafyasında tek ‘laik’ ülke olarak, baskıya uğrayan ve zulüm gören halklar için de bir umut ışığı olmuştur. ‘Cumhuriyet’ kurulduğu günden bu yana ulusumuzun doğru yönü gösteren pusulasıdır. Cumhuriyet ahlaki erdeme dayalı bir yönetim biçimidir ve Cumhuriyet erdemli, namuslu insanlar yetiştirir” şeklinde konuştu.

“CUMHURİYETİ SONSUZA DEK YAŞATACAĞIZ”

Şaibeli 16 Nisan referandumuyla parlamenter demokrasinin yerine tek adamlığın dayatıldığını belirten İl Başkanı Barut, “2019’da CHP iktidarında yeniden parlamenter demokrasiyi tesis etmek Cumhuriyeti kuran atalarımıza boynumuzun borcudur. Önderimiz Atatürk, ‘Benim iki büyük eserim var. Biri Cumhuriyet, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi’ demiştir. Cumhuriyeti kuran parti olarak Cumhuriyeti 2019’da yeniden ilan edip Cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Dün olduğu gibi bugün de yarın da Anadolu aydınlanması, cumhuriyet devrimleri ve insanlığın evrensel ilkeleriyle karanlıkları yırtıp ışığa doğru yürüyoruz. Cumhuriyetimizin 94.yaşı kutlu olsun” ifadelerini kullandı.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.