CHP’den engellilerin sorunlarının çözümü için ortak mücadele çağrısı

CHP’den engellilerin sorunlarının çözümü için ortak mücadele çağrısı

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Emek Bürolarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Güngör Geçer, CHP’nin kurulduğu günden bu yana her zaman haksızlığa uğrayan, dezavantajlı kesimin yanında olduğunu belirterek, “Eşit, adil, herkesin mutlu olduğu, engelsiz ve insanca yaşadığı bir Türkiye umudumuzu gerçekleştirmek için bu zamana kadar çalıştık ve daha fazla çalışmaya kararlıyız” dedi.

ENGELLİ İSTASİSTİKLERİ GÜNCEL DEĞİL

Geçer, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de kaç engelli olduğu, engellilerin ne oranda iş gücüne katılabildiği, katılanların ve katılamayanların mesleki, eğitimsel ve cinsiyet dağılımlarının ne olduğunun güncel olarak bilinmediğine dikkati çekti.

Resmi raporlar ile istatistiklerde birbirinden çok farklı sayıların açıklandığını belirten Geçer, 2012 yılında yapılan Türkiye Sağlık Araştırmasına göre Türkiye’de nüfusun yüzde 5.5’inin görme, yüzde 4.7’sinin işitme, yüzde 4.5’inin ise yürüme sorunu yaşadığının saptandığını bildirdi. Bu rakamlara göre Türkiye nüfusunun yüzde 12.29’unun engelli olduğuna işaret eden Geçer, “Yurttaşların eşitliği anayasanın bir hükmü olmasına karşın engellilerin diğer bireylerin sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerden mahrum edildikleri küresel düzeyde kabul edilmektedir” diye konuştu.ENGELLİLERİN DÖRT TEMEL SORUNU

Engellilerin “erişim, sağlık, eğitim ve istihdam” olmak üzere 4 temel sorununun olduğunu aktaran CHP Adana İl Başkan Yardımcısı Güngör Geçer, şöyle devam etti:

“2005 yılında yürürlüğe giren ve engellilerin erişim sorununu 7 yılda çözmeyi öngören yasanın üzerinden 13 yıl geçmiş ancak hala erişim sorunu çözülmemiştir. Bu sorun tüm haklara erişimin ön koşuludur. Amasız, fakatsız erişilebilirlik sorunu ivedilikle çözülmelidir. Yaşam hakkıyla doğrudan ilintili bir hak olan sağlık alanında yaşanan özelleştirmelerle birlikte ne engelli ne de engelsiz yurttaşların nitelikli sağlık hizmeti alabilme olanağı kalmamıştır. SUT’taki kısıtlamalar, katkı payı istenmesi, kaliteli tıbbi cihaz ve malzemelerin karşılanmaması ve bir yılı bulan randevu alma sorunlarıyla sağlık hakkı ihlal edilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yunan Savunma Bakanı: Tehdit altındayız, adaları silahlandırmaya devam edeceğiz

Ülkemizdeki kadın engellilerin yüzde 54.9’u, erkek engellilerin yüzde 32.1’i okur yazar değildir. Engelliler içerisinde lise ve üzeri eğitim düzeyi oranı yüzde 7.7’de kalmıştır. Okuryazar olabilmek birçok temel hak ve özgürlüklere ulaşabilmek için eğitime ihtiyaç duyan çocukların özel eğitim hakları yaş, saat sınırlaması, rapor alma zorluğu ve nitelikle personel gibi nedenlerle ihlal edilmektedir. Ayrıca engellilerin sadece yüzde 20’si işgücüne katılabilmektedir. Bunların da en az yüzde 20’si iş bulamamaktadır. Dolayısıyla milyonlarca kişi işsizdir.”

ENGELLİLERE İNSANCA YAŞAYABİLECEKLERİ OLANAKLAR SUNULMALI

Yüzde 70 ve üzerinde engelli raporu olanların 461 TL, yüzde 40-69 oranında engelli raporu olanların ise 314 TL olarak aldığı engelli maaşıyla insanca yaşamanın imkansız olduğunu kaydeden Geçer, işsiz engellilerin ise sadece dörtte birine sosyal yardım yapıldığını vurguladı. Geçer, “On binlerce engellinin aylığı kesilmiştir. Kesilen aylıklar nedeniyle ciddi dramlar yaşanmaktadır. Haksız kesilen engelli aylıkları derhal geri bağlanmalıdır. Akrabaların gelirine bakılarak bağlanan evde bakım ücreti de hatalıdır. Bu hatalı düzenleme nedeniyle on binlerce engelli ve yaşlının geliri kesilmiştir. Haksız kesilen gelirler geri bağlanmalı ve 7/24 bakım hizmeti sunan anneler sigortalı yapılmalıdır. 4857 sayılı İş Kanunu’nun 30.maddesine göre kamuda yüzde 4 oranında engelli çalıştırılması öngörülmüştür. Yıllardır yasayla tanınan engelli kadroları doldurulmamıştır. Boş duran 20 bini aşkın kadro derhal doldurulmalıdır.”ORTAK MÜCADELE ÇAĞRISI

Sağlık, eğitim ve istihdam politikalarında engellilere yönelik bütüncül bir planlamanın önemine vurgu yapan Geçer, böyle bir planlamanın engellilerin bağımsız yaşamı için koşulları oluşturduğunu ve yoksulluğu azaltan en önemli faktör olduğunu kaydeden Geçer,”Engellilerin yaşadığı sorunları diğer bireylerin yaşadığı sorunlardan ayrı görmüyoruz. İnsan odaklı sosyal devlet politikalarıyla başta engelliler olmak üzere tüm yurttaşların sorunlarının çözüleceğine inanıyoruz. Bu mücadelede engelli, engelsiz tüm bireyleri ortak mücadeleye çağırıyoruz. Eşit, adil, herkesin mutlu olduğu, engelsiz ve insanca yaşadığı bir Türkiye umudumuzu gerçekleştirmek için bu zamana kadar çalıştık ve daha fazla çalışmaya kararlıyız. Engelsiz bir Türkiye mümkün. CHP çözer. Engellilerin hakça, insan onuruna uygun yaşayabilmeleri için daha fazla çalışacağız” ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kaymakam Gürçam’dan Ramazan Bayramı Kutlama Mesajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın